„Irak megvan az arab országok nélkül is”

Kemény hangvételű kirohanást intézett Dzsalal Talabani az arab országok ellen. Irak kurd származású elnöke szemére hányta a régió államainak, hogy csekély érdeklődést tanúsítanak a legutóbbi tömegkatasztrófa iránt, s hogy vonakodnak nagyköveti szinten képviseltetni országaikat a háború sújtotta Irakban.

2005. 09. 06. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talabani az Öböl-menti Államok Együttműködési Tanácsának bagdadi külügyminiszteri ülése előtt sajtótájékoztatót tartott, s szemrehányásokat tett a testület tagállamainak (Szaúd-Arábia, Kuvait, Egyesült Arab Emirátusok, Bahrein, Katar és Omán) Irakkal szemben tanúsított magatartása miatt.

A regionális együttműködés résztvevői várhatóan kérni fogják, hogy Bagdad vizsgálja felül a nemrég elfogadott alkotmányt. Az alaptörvény szerintük nem tartalmazza elég világosan, hogy az ország az arab világhoz, az „arab nemzethez” tartozik.

Irak nem fog éhen halni az arab országok segítsége nélkül –jelentette ki Talabani, ahol magas rangú iraki állami vezetők is kifogásolták, hogy az arab világ nem reagált számottevő, humanitárius segítség nyújtásával azután, hogy augusztus 31-én közel 1000 ember halt meg egy bagdadi tömegszerencsétlenségben, amikor a síita zarándokok tömegei zuhantak a Tigris folyóba az iraki főváros egy használaton kívüli hídjáról.

Az AFP megjegyzi: kevés arab ország ajánlott fel humanitárius segítséget az áldozatoknak, míg Kuvait egymaga 10 millió dollár folyósítását jelentette be. Talabani sajtókonferenciáján azt is kifogásolta, hogy az arab országok nem küldenek nagyköveteket Bagdadba, s ez ellentmond saját érdekeiknek, hiszen ők maguk kérik számon Irak „arabságát”. Talabani kijelentette: a szunniták nem támogatják az „arab nemzet” szerepeltetését, s elvetette, hogy a szövegben Irak, mint az Arab Liga alapítója szerepeljen.

Talabani kiemelte: kész meghallgatni a szunnita vezetők kifogásait: ők ugyanis elvetik az ország alkotmány által előírt föderalista berendezkedését.

Az iraki parlament mindeközben megvitatta az antiterrorista törvényjavaslatot, amely halálbüntetést helyez kilátásba a terrorcselekmények szerzői, szervezői végrehajtói és cinkosai ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.