„Kilúgozott” záródokumentum, elégedetlen ENSZ-tagok

A történelem folyamán még soha nem gyűlt össze ennyi vezető személyiség – ám ez önmagában nem volt elég arra, hogy érdemi eredményekkel záruljon le az ENSZ 60. ünnepi ülésszaka New Yorkban. A kényes kérdéseket inkább az ENSZ Közgyűlésére bízták. Kofi Annan ugyanakkor védelmébe vette a záródokumentumot.

2005. 09. 18. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredetileg tervezettnél jóval kevesebb áttörést jelentő, a világszervezet modernizációját illetően csak visszafogott előrelépést lehetővé tevő záródokumentum elfogadásával ért véget New Yorkban az ENSZ 60., „születésnapi” ülésszaka – jelenti az AFP.

A történelem folyamán a legtöbb vezető személyiség gyülekezőhelye volt az amerikai nagyváros – teszi hozzá a Boston Globe, szintén aláhúzva, hogy inkább vissza-, mint előrelépésről beszélhetünk a csúcs lezárása után. Az eseményen 170 küldött, közöttük 150 állam- és kormányfő vett részt. A csúcstalálkozó hivatalos résztvevőinek a száma 2955 fő volt, az egész világ közvéleményét 2167 újságíró próbálta tájékoztatni az eseményekről.

A tervezett megállapodások kudarca ellenére csak három ország: Kuba, Fehér-Oroszország és Venezuela jelezte, hogy elégedetlen a záródokumentum tartalmával. Ali Rodriguez venezuelai külügyminiszter kijelentette, hogy nem ért egyet a szöveg elfogadásának módjával és annak tartalmával sem.

Kofi Annan védelmébe vette a világszervezet tevékenységének reformájával kapcsolatban született szerény eredményeket. A 35 oldalas záródokumentummal, mint jelezte, az ENSZ-főtitkár sem elégedett, mégis sikerként beszélt róla: szerinte ez a lehető legjobb kompromisszum, ami 191 ország között létrejöhetett és alapot jelent a továbbhaladásra is.

A végleges szövegből sok vitatott részt kihagytak, konkrétumokat általánosságokra cseréltek fel, és a lényeges döntéseket az ENSZ közgyűlésére hagyták. Így például nem esik szó benne a terrorizmus meghatározásáról, vagy a tömegpusztító fegyverek tilalmáról és a leszerelésről.

Mindemellett a főtitkár „soha nem látott” megállapodásként üdvözölte a népirtással és az etnikai tisztogatással kapcsolatos megállapításokat a zárónyilatkozatban, mely rögzíti a világszervezet felelősségét, előírva a védelemmel kapcsolatos felelősséget. Mint emlékezetes, a boszniai háború idején, 1995-ben az ENSZ-csapatok tétlenül nézték végig, amint a szerbek elfoglalták a muzulmánok lakta, védetlen Srebrenicát, s mintegy 7000 muzulmán férfit és fiút mészároltak le a városban.

A harminchat oldalas dokumentumból előzetesen már kihagyták a vitatott részeket, illetve a túl konkrét megfogalmazásokat általánosabbal cserélték fel, így elfogadhatóvá tették azt a többség számára is. A legkényesebb kérdések megvitatását és a döntéseket az ENSZ Közgyűlésére hagyták a csúcstalálkozó résztvevői. A csúcs középpontjában a terror és a szegénység elleni harc mellett a hatalmi egyensúly kérdései álltak.

Az amerikai külügyminiszter ismét élesen bírálta a világszervezet működését. Condoleezza Rice kijelentette: forradalommal felérő változás kellene ahhoz, hogy az ENSZ reális erőt képviseljen a XXI. században. Közgyűlési felszólalásában az ENSZ gyökeres átalakítását sürgette, a világszervezet legfontosabb feladatának a szegénység és a terrorizmus elleni harcot nevezte.

Sólyom László köztársasági elnök, a magyar küldöttség vezetője méltatta az ENSZ, a csúcstalálkozó és az elfogadásra javasolt dokumentum jelentőségét.

A közgyűlésen a japán kormányfő és a német külügyminiszter egyaránt a Biztonsági Tanács kibővítését sürgette.
Koidzumi Dzsunicsiro igazságosnak tartaná a Biztonsági Tanács reformját, és azt is, hogy töröljék az ellenséges nemzetek fogalmát az Egyesült Nemzetek alapokmányából. Az 1945-ben elfogadott dokumentum mindenekelőtt Németországot és Japánt tekintette ellenséges államnak.

A német külügyek irányítója, Joschka Fischer is szorgalmazta a Biztonsági Tanács kibővítését, és sajnálatosnak nevezte, hogy az ENSZ reformjáról folyó vita háttérbe szorítja a leszerelés és a terrorizmus kérdését.

Saron: A palesztinok is megérdemlik a szabadságot

A közgyűlésen felszólaló Saron izraeli miniszterelnök
a gázai kivonulásról és Irán nukleáris programjáról beszélt. Beszédében Jeruzsálemet Izrael örök, megosztás nélküli fővárosának nevezte, de békejobbot nyújtott a palesztinoknak is. Felszólította őket a megbékélésre és a kompromisszumra, a véres konfliktus befejezésére. Mint mondta, a gázai kivonulás után a palesztin vezetés a felelős az ottani történésekért.

Kijelentette, hogy a palesztin nép is megérdemli a szabadságot és a nemzeti függetlenséget saját országában, és most Izrael fájdalmas áldozata után rajtuk a sor, hogy bebizonyítsák békevágyukat.

Ariel Saron beszédében erősen kritizálta a világszervezetet. Mint mondta, a zsidó nép emlékezik az épület falai közt született, Izraelt elítélő igazságtalan és súlyos határozatokra. Kifogásolta, hogy jelenleg is a széksorokban ülnek annak az országnak a képviselői, amelyik Izraelt eltörölné a Föld színéről, miközben senki sem szólal fel ez ügyben semmit. Irán nevének említése nélkül kitért az arab ország nukleáris programjára is, amely fenyegetés ellen síkra kell szállni az ENSZ-tagállamoknak.

(AFP, teletext.hu, radio.hu, hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.