Lengyelország: biztosra vehető jobboldali fordulat?

Legfeljebb a választók szeszélyében bízhat a lengyel Baloldali Demokratikus Szövetség, amely a parlamenti küszöb környékétől 10 százalékig terjedő szavazati arányokra számíthat a mai parlamenti választásokon. A két jobboldali pártnak 30, illetve 32 százalékos a támogatottsága.

2005. 09. 25. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiféle csodát nem várnak a kormányzó szociáldemokraták a vasárnapi parlamenti választástól, melyen az összes közvélemény-kutató intézet prognózisa szerint fölényes győzelmet kell aratnia a jobboldalnak. Bizonytalanság inkább abban a kérdésben fedezhető fel, hogy a jobboldali liberális Polgári Platform (PO) és a katolikus-konzervatív Jog és Igazságosság pártja (PiS) milyen erőviszonyokat képes kialakítani, hogy az egyelőre 32 (PO), illetve 30 (PiS) százalékos szavazati arányok közül melyik párt tudja-e népszerűséget a választáson készpénzre váltani. E két pártnak összesen a szavazatok 45 százalékát kell megszereznie az abszolút parlamenti többséghez.

Az urnákat reggel 6 órakor nyitották meg, és este 8 órakor zárják. Az első exit poll-felmérések rögtön az urnazárást követően várhatók, míg az első részeredmények éjfél körül.

A baloldali Alexander Kwaniewski esélyei sem túl rózsásak a két héten belül, október 9-én sorra kerülő elnökválasztáson. Jóval biztosabbnak tűnik valamelyik jobboldali jelölt, a PO-t vezető Donald Tusk vagy a PiS első embere, Lech Kaczynski győzelme. Ha szükséges második forduló az elnökválasztáson, arra október 23-án kerülhet sor.

Két választás Lengyelországban

30 millió választót szólítanak két héten belül kétszer is az urnákhoz Lengyelországban. Szeptember 25-én a szejm (a parlament alsóháza) 460 tagját és a felsőház 100 szenátorát választják meg 4 esztendőre. Október 9-én és 23-án kerül sor a kétfordulós elnökválasztásra. Az országgyűlési választásokon a politikai pártoknak a szavazatok 5 százalékát kell megszerezniük. Az új parlament a választások után 30 nappal ül össze. Az első ülésnapot követő 14. napon jelöli ki a köztársasági elnök a kormányfőt, akinek el kell nyernie a képviselők abszolút többsége (231 fő) támogatását.

Baloldal: abszolút többségből abszolút kisebbségbe

Abszolút többséggel nyerte meg a választásokat a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) és szövetségese, a Munka Uniója (UP), melynek képviselői 216 parlamenti helyet szereztek. Leszek Miller alakított kormányt, 2001. októberben, koalíciós társként a Lengyel Parasztpárttal (PSL) szerződve. A szavazatok 41 százaléka mellett a baloldal ekkor még azzal büszkélkedhetett, hogy másodszor nyer választást jelöltje, Aleksander Kwasniewski, aki 1995-ben és 2000-ben is elnyerte a választók bizalmát. (Kwasniewski vezető szerepet töltött be a baloldali diktatúra időszakában az állampárt ifjúsági szervezetében, s a rendszerváltozás előtti utolsó kormány ifjúsági és sportminisztere volt – a szerk.) Mára az elnök mindössze azzal biztathatja pártját, hogy az ellensúlyt képviselendő, meg kell maradnia a parlamentben. A párt mindössze a szavazatok 5-10 százalékára számíthat.

Nem sokáig tartott a baloldal diadalmenete: súlyos korrupciós botrányok vetettek rossz fényt a kormánykoalícióra. Miller 2004 májusában lemondott, Marek Belka már kisebbségben kormányozta az SLD kormányát.

Lebukások az orosz kémbotránytól Miller folyószámlájáig

Vizsgálat folyt Kwasniewski ügyében is: azzal vádolták, hogy tárgyalásokat folytatott egy orosz kémmel az ország második legnagyobb üzeme, a Rafineria Gdanska eladásáról. Kwasniewski tagadta az ellenzéki képviselők állításait. Nemcsak az olajtársaságot, de a nemzeti televíziót is megpróbálta privatizálni a baloldal, s ez szintén nem járt népszerűsége növekedésével.

A botrányok, korrupciós bukások sorozata után képviselők hada menekült a kormányzó pártszövetségből, melynek létszáma 216-ról 151 parlamenti helyre apadt. Szeptember 14-én lemondott jelöltségéről Wlodzimierz Cimoszewicz is. Az SLD által indított politikus azt állította, hogy lejárató kampányt indítottak ellene. Cimosewicz, aki miniszterelnök volt 1996-97-ben, és külügyminiszteri posztot töltött be 2001 után mindkét baloldali kormányban, hamis vagyonnyilatkozattal vádolták meg, a politikus ellen parlamenti és bűnügyi nyomozás is folyt.

A baloldal népszerűsége már a 19 százalékos munkanélküliség és a gazdasági növekedés lelassulása mellett azért is csökkent, mert nem tudták teljesíteni a szegénység leküzdésére tett ígéreteiket.

Egy jellemző eset a korrupciós botrányok sorozatából: Lew Rywin, a Lőj a zongoristára című film producere 2002 júliusában azt ajánlotta Adam Michniknek, a liberális Gazeta Wyborcza főszerkesztőjének, hogy pénzbeli juttatásért (mintegy 17,5 millió dollár fejében) olyan változásokat eszközöl ki a lengyel médiatörvényben, mellyel a lap kiadója is jól jár. Az ajánlat kitudódott, s az is, hogy az ajánlatról Leszek Miller is tudott. Mi több: az Agora kiadó szerint a felajánlott pénzösszeg beérkezett a baloldali politikus számlájára, Rywint három év börtönbüntetésre ítélték, s a baloldali pártszövetség több tagja ellen folyik bűnvádi eljárás.

„Az emberek azért szavaznak a Jog és Igazság platformjára, mert olyan pártvezetőket akarnak látni, akik becsületesek és hitelesek”. Ezt nem a jobboldal kampányembere nyilatkozta a Bloombergnek, hanem Krzysztof Pankowski szociológus, a varsói közvélemény-kutató intézet munkatársa. A szakember szerint ezek az értékek váltak fontossá a baloldali koalíció négy éve alatt.

Mit hoz egy „jobb” korszak?

Kwasniewski kijátszotta a baloldal mindenkori ütőkártyáját: a nemzethez fordulva „jobboldali veszélyre” figyelmeztetett. Mivel a választáson kialakuló erőviszonyok szabják meg, hogy ki írja a későbbi kormányprogramot, egyelőre csak a pártok programja enged következtetni, melyik formáció min változtatna. A liberális Polgári Platform egységes, 15 százalékos adókulcsot ígér, leállítaná a privatizációt, csökkentené a parlament létszámát, míg a Jog és Igazságosság megerősítené a közbiztonságot, sőt visszaállítaná a halálbüntetést is. Erőteljes kereszténydemokrata szellemet képvisel az EU- és abortuszellenes LPR, a Lengyel Családok Ligája, amely szintén esélyes, hogy a parlamentbe jusson.

A két erősebb jobboldali párt eltökélt szándéka, hogy véget vet a korrupció korszakának. Mint azt a Financial Times elemzője is kiemelte: Lengyelországnak stabilabb intézményrendszerre van szüksége.

Le Monde, bloomberg.com, Financial Times

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.