Merkel egyetlen esélyét a zöldek jelentik

Az uniópártok 50 százalék alatti választási eredménye már majdnem vereség, s komoly kérdéseket vetnek fel a vezetés eszét és a program teherbíró képességét illetően – írja a Die Welt. A Focus azt találgatja, milyen stratégiára lenne szüksége Merkelnek és Schrödernek a választási győzelemhez.

2005. 09. 22. 8:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Michael Stürmer A savas eső elmosta című írásában keresi a CDU-ban a konzervatívokat.

Németországban két szociáldemokrata párt létezik, írta egykor az ismert cinikus gondolkodó, Johannes Groß, „és az egyik egy katolikusabb”. A megjegyzés, bár némileg igazságtalan a CSU-val és CDU-val szemben, de egyáltalán nem légből kapott. A Dunától délre az uniópártok 50 százalék alatti választási eredménye, mint az vasárnap történt, már majdnem vereség, s komoly kérdéseket vetnek fel a vezetés eszét és a program teherbíró képességét illetően.

Németországban nem létezik polgári tábor, legfeljebb az SPD elnök vitatkozó hajlamú beszédeiben, miként „a konzervatívok” is legfeljebb csak olyan rémlátomásnak számítanak, amivel a zöldek és a vörösök identitást és harci dühöt teremthetnek maguknak, miközben a legtöbb napi politikai kérdésben a nagykoalíció szele fúj.

Először az emberek nem akarnak gyerekeket, majd eszük ágában sincs meghalni. Ennyi maradt a német generációk közötti megállapodásból, amit egykor a gazdasági csoda napja alatt megkötöttek, s ami a régóta parttalanná váló jóléti állam, az újraegyesülés és semmittevés miatt a közjóra leselkedő legnagyobb veszéllyé vált. A valódi politikát kérlelhetetlen gyakorlati kényszerek mozgatják: születésszám csökkenés, kollektív elöregedés, könyörtelen globalizáció és egy megállíthatatlanul növekvő eladósodás. Kohl hosszú ideig behunyta a szemét e problémák előtt, s Schrödernek is öt év kellett, mire felismerte a helyzet komolyságát. A legutóbbi választási kampányban azután a kancellár az ellenzéki vezért alakította, hogy saját korábbi fordulatától elhatárolódjon és a keserű igazságokat az uniópártok jelöltjével mondassa ki. Az eredmény ismert.

Mindez elég ok lenne arra, hogy a közösség visszataláljon korábban feladott értékeihez, vizsgálat alá vegye a szociális kiegyenlítés eszközeit, melyet általában újraelosztásként menedzselnek a politikai pártok.

Ideje lenne feltenni a kérdést, hogyan kívánják összeegyeztetni az egyre erőteljesebb állami ellenőrzést a tőke, a munka, az eszmék és az emberek mind nagyobb mozgásszabadságával. Ebből alig, vagy éppen semmi sem látható. Ideje lenne alapvető fontosságú vitákat lefolytatni, melyet a jövő miatt érzett aggodalom kell, hogy motiváljon – de mivel a legtöbb politikusnak nincs gyermeke, elkerülik azt az alapvető kérdést, hogyan tovább a generációk időszakában? Köztudott, hogy a politikában egy hét már hosszú időnek számít és egy választási ciklus szinte örökkévalóság. Ahol azonban az állam és a társadalmi kontinuitás forog kockán, ott generációkban kell az időt mérni.

A világ még soha sem volt ennyire átalakulóban, az értékeket szinte tapinthatóan mossa el a savas eső. Még sohasem jött el ennyire érezhetően a konzervatívok ideje, mint itt és most. De hol vannak a konzervatívok?

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazinban Armin Fuhrer Irány a megismételt választások? A nagy trükkmester című írásában próbál rendet teremteni a német belpolitikai káoszban.

Vasárnap óta tombol a harc a kancellári hivatalért. Gerhard Schröder, vagy Angela Merkel? Talán mégis Christian Wulff vagy Roland Koch? Peer Steinbrück vagy Franz Müntefering? Az, hogy végül ki lesz a győztes, teljesen átláthatatlan, a helyzet éppen annyira drámai, mint különleges.

Merkel számára most a játék neve mindent vagy semmit. Az ő egyetlen esélyét furcsa módon a zöldek jelentik. Amennyiben nem egyeznek bele egy Jamaika koalícióba – CDU-FDP-zöldek –, valószínűleg karrierje végét jelenti, s az esélyei nem túl jók, még ha Joschka Fischer meglepő visszavonulását akár úgy is lehet értékelni, hogy a fiatalabb, nyitottabb zöld politikusok számára kívánja szabaddá tenni az utat.

Második pillantásra azonban világossá válik: éppen Gerhard Schröder, a választások nagy vesztese rendelkezik néhány opcióval – legalább is akkor, ha úgy dönt, megpróbál tisztán destruktív szerepet játszani. S erre sok minden utal, hiszen alig lehet másként értelmezni ama kijelentését, hogy nagykoalíció csak az ő kancellársága mellett képzelhető el. Amennyiben valóban rendelkezik egy hosszú távú tervvel, számos lépés szóba jöhet – egészen a jövő februárban megrendezhető megismételt választásokig.

Ennek alapján számára fontos lenne, hogy a következő hetekben bármiféle koalíciót megtorpedózzon – leszámítva az úgynevezett közlekedési lámpa megoldást – SPD-FDP-zöldek – amit azonban a liberálisok utasítanak el kategorikusan. Merkelnek fogy az ideje, a nyugtalanság nő a CDU táborban a gyenge szereplés miatt. A Bundestagban a kancellár megválasztásokor jöhetne el a nagy leszámolás, ahol a meglepő befejezés sem kizárt – azaz az a megoldás, amit a nagy játékos, Schröder annyira szeret. Az első két fordulóban sem ő, sem Merkel nem kapna abszolút többséget. A harmadik körben, már az egyszerű többség is elegendő. Itt igaz, hogy néhány vokssal a CDU/CSU jelöltjénél kevesebbre számíthat, persze ha a Baloldali Pártot figyelmen kívül hagyjuk. De a választás titkos, s könnyen juthat néhány balos arra a meggyőződésre: inkább Schrödert segítsék a kancellári hivatalba, minthogy Angela Merkel jusson passzivitásuk következtében hatalomra. Schröder kancellár lenne Bundestag többség nélkül, kormányozni nem tudna.

Mégis Schröder és az SPD számára egy használható megoldás lenne, amivel kihúzhatnák a várhatóan február környékén sorra kerülő megismételt voksolásig. A hatalmas helyzeti előnyt az jelentené az SPD-nek, amíg a szociáldemokraták Schröderrel szállnának ringbe, addig a CDU valószínűleg széttrancsírozná magát a kancellárjelöltségért folyó vitában, hiszen az a feltételezés, hogy Merkel még egyszer indulhatna, tekintettel a választási eredményre és a részben katasztrofális kampányra, kizártnak tűnik. Aki Merkel után jönne, mindenesetre igen nehéz helyzetből indulna. A legjobb eséllyel valószínűleg az alsó-szászországi miniszterelnök, Christian Wulff indulna. Ő számít a legnépszerűbb német politikusnak, s a mostani választás előtt is számos párthíve számára ő lett volna a legjobb jelölt. Csak az a kérdés, hogy a hesseni kollégája, Roland Koch ellenállás nélkül még egyszer valakit maga elé enged-e?

Persze a nagykoalíció létrejöhetne az előrehozott választások kerülő útja nélkül is, de csak akkor, ha sikerül Schrödert és Merkelt kivonni a forgalomból. Ezt Merkel esetében saját párthívei is megtehetik, de Schröder szilárdan fogja a gyeplőt. S azt, hogy számára az ország döntése fontosabb, mint saját megítélése, azt a vasárnap esti televíziós fellépése óta aligha lehet komolyan venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.