Mi történt Németországban?

Máig nincs magyarázat arra, hogy számos kereszténydemokrata miniszterelnök miért nem segítette jobban Angela Merkel kampányát. Vajon csak nyelvbotlás volt, amikor Stoiber és baden-württembergi kollégája, Günther Oettinger kampánykörútjain a keletnémeteket támadta? • Csődöt mondtak a német közvélemény-kutatók

2005. 09. 20. 12:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi voksolást követően Németországban természetesen utólag mindenki okos. Főként a példátlanul rossz jósnak bizonyuló közvélemény-kutatók és politikai elemzők. Mert ők megmondták május végén, az előrehozott választások bejelentésekor, hogy a CDU/CSU könnyedén elérheti akár az abszolút többséget is. S jöttek azok a jó tanácsok, melyekről vasárnap mind kiderült, hogy hamisak voltak.

Ha a CDU/CSU kancellárjelöltnek – érveltek a politológusok – nem az őskonzervatívként ábrázolt katolikus bajor miniszterelnököt, Edmund Stoibert indítja, hanem a protestáns, keletnémet, elvált és gyermektelen Angela Merkelt, akkor várhatóan megszólíthatóak lesznek a 2002-ben csak dacból az uniópártok ellen voksoló városiak, nők, északiak és volt NDK-polgárok. Az eredmény ismert, az északi és keleti területek éppen olyan vörösök maradtak, mint a nagyvárosok, s a nők sem sorakoztak Merkel zászlaja alá.

A kereszténydemokraták bázisát jelentő dél-német területek polgárai közül 800 ezren, mivel nem túl nagy szimpátiát éreztek a kancellárjelöltjük iránt, inkább otthon maradtak. S miért is éreztek volna? Hiszen az uniópártok csak a gazdaságról beszéltek, a társadalompolitikai vitákban – szintén tanácsadóikra hallgatva – annyira áramvonalassá váltak, hogy maguk is elkezdtek pozitívan nyilatkozni a ’68-as generáció örökségéről.

Ugyanez volt igaz arra a számtalan csevegő műsorban, szakértői körben átbeszélt feltételezésről, miszerint a német választók megértek arra, hogy felnőttként kezeljék őket. Nekik az ellenzék nyugodtan a szemükbe mondhatja, Németország gazdasági, pénzügyi és demográfiai helyzete katasztrofális. Amint azt egy film címe is üzente, a zsíros esztendőknek immár vége.

E prognózisokon felbuzdulva a CDU/CSU már a kampányban bejelentette, hogy az ország nincs abban a helyzetben, hogy választási ajándékok szétosztását ígérjék meg. Így fő „ígéretüket” a kétszázalékos áfaemelés jelentette, valamint Paul Kirchhof professzor új, radikális adómodellje: egységesen 25 százalékos adókulcs, aminek finanszírozása érdekében minden adókedvezményt meg kívántak szüntetni.

Nem tekinthető véletlennek, hogy az SPD sikeresen operálhatott a félelemmel, és sikeresen hitették el az átlagemberekkel, hogy ha a kormányrúdhoz engedik a brit miniszterelnök-asszony után csak Angela Thatchernek gúnyolt CDU elnököt és leendő pénzügyminiszterét, akkor szociális jégkorszak köszönt be Németországban.

Máig nincs magyarázat arra, hogy számos – a németben csak tartományi fejedelemként emlegetett – kereszténydemokrata miniszterelnök miért nem segítette jobban Angela Merkel kampányát. Vajon csak nyelvbotlás volt, amikor Stoiber és baden-württembergi kollégája, Günther Oettinger kampánykörútjain a keletnémeteket támadta? S bizony az is szemet szúrt a megfigyelőknek, hogy a hesseni és az alsó-szászországi miniszterelnök – akik szintén kancellári ambíciókkal rendelkeznek -, Roland Koch és Christian Wulff is feltűnően sokáig voltak a kampányidőszakban szabadságon.

Amúgy minden más a kampányban már megszokottnak volt nevezhető. A vörös-zöld koalíció pártjai, ha osztogatni nem tudnak, akkor amint tőlük elvárható, arról értekeztek, hogy mennyivel toleránsabbá vált a német társadalom. A képmutatásnak ez a foka még a baloldali liberális sajtónak is sok volt, s zászlóshajójuk, a Spiegel részletes riportban számolt be arról, hogyan néz ki ez a „nyitottság” ez a „multi-kulti” a gyakorlatban. Miközben például a zöldek párthatározatban támogatják Törökország EU-tagságát, addig azokban a kerületekben élő zöld aktivistáknak, ahol lassan a törökök adják a lakosság többségét, egyik legfontosabb céljuk gyermekeiknek olyan iskolát találni, ahol még homogén német többség a jellemző. Mert különben – mint arra egy berlini iskolaigazgató figyelmezteti az odatévedő német szülőket – még az anyanyelvi ismereteikben is visszafejlődhetnek.

Csak a nyugaton élők számára Baloldali Pártra átfestett PDS társvezéreként megjelenő egykori SPD-elnök, Oskar Lafontaine politikusi visszatérte hozott némi szórakoztató elemet a szürke kampányba. E körülmények ismeretében tehát nem a CDU/CSU gyenge szereplése meglepő, hanem az, hogy a választók 35 százaléka mindezen kampányhibák ellenére a kereszténydemokratákra adta voksát.

Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt, Focus, Süddeutsche Zeitung, Die Tageszeitung, Frankfurter Rundschau

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.