Sarkozy: Le kéne porolni az állam és egyház szétválasztását

Százéves tabut döntögetve megváltoztatná az egyház és állam rigorózus szétválasztását a francia belügyminiszter. Sarkozy kijelentette: épp úgy, ahogy a rabbiképzés intézményes rendszere működik Párizstól Jeruzsálemen át Tel-Avivig, megvalósítható lenne a muzulmán imámok képzése Párizstól Marokkóig.

2005. 09. 19. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rászorulna egy kis „tisztogatás” az éppen száz éve meghozott, az állam és egyház szétválasztását kimondó 1905-ös törvényre – jelentette ki Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter. A magyar származású politikus hétfőn tartott előadásában megkérdőjelezte, hogy e törvény a továbbiakban sem szorulna változtatásra. A Politikai és Morális Tudományok Akadémiáján éppen az 1905-ben, Jean Jaures szocialista politikus közreműködésével elfogadott törvény centenáriuma alkalmából rendeznek háromnapos előadás-sorozatot.

Míg Jacques Chirac köztársasági elnök „templomi alappillérnek” nevezte az 1905-ös törvényt, amely kimondja az állam és az egyház szétválasztását, Nicolas Sarkozy, nem tagadva a törvény jelentőségét, megkérdőjelezte, hogy e törvény a továbbiakban sem szorulna változtatásra.

Miközben elismerte, hogy az állam és egyház szétválasztását kimondó törvény „jó és stabil” jogszabály, Sarkozy sürgette, hogy a törvény politikai harcokban alkalmazott szövegét konszenzusos, kiegyensúlyozottságot tükröző környezetben szerepeltessék.

A hittanóra elmarad

Száz év alatt megváltozott Franciaország – figyelmeztetett Sarkozy. Rámutatott: a törvény nem tilt, hanem szabadságot ad. Hibásan értelmezik tehát ezt a jogszabályt azok a szektás laikusok, akik a civil társadalmat akarják megvédeni a vallással szemben. Felidézte: száz éve „Franciaország a vidék országa volt”, ahol „az elemi iskolába mentünk, s utána hittanórára”, míg „ma Franciaország a külvárosok országa, ahol még mindig megvan a tanító, de gyakran már egyedül” (tehát a hittanár nélkül – a szerk.) Úgy látta: itt az idő, hogy ezt az egykor jó törvényt a ma multikulturális Franciaországára alkalmazzák.

Sarkozy saját szerepét is egyedülálló lehetőségként jelölte meg a törvény módosítására, hiszen, mint aláhúzta, még nem volt példa arra, hogy a belügyminiszter a kultuszminiszter posztját is betöltse. A jobboldali UMP elnöke hozzátette: a változtatás lehetővé tenné, hogy a hívek építkezhessene,k és anyagi előnyökben részesülhessen egyházuk. Sarkozy egy 2004-ben megjelent könyvében sürgette, hogy a törvény módosítása tegye lehetővé a mecsetek finanszírozását és az imámok képzését közpénzekből – emlékeztet a Le Monde.

Nem jelent veszélyt a vallás

Sarkozy az őt ért támadásokra a franciaországi iszlám integrációjának szükségességével érvel. Mint korábban leírta, a muzulmánok nem élhetnek alapjogaikkal, nem gyakorolhatják szabadon vallásukat.

A belügyminiszter a franciaországi vallásgyakorlás kontextusába helyezné az iszlámot, amely szerinte „képes integrálódni egy demokratikus, pluralista és laikus társadalomba”. Sarkozy kijelentette: éppúgy, ahogy a rabbiképzés intézményes rendszere működik Párizstól Jeruzsálemen át Tel-Avivig, megvalósítható lenne az imámok képzése Párizstól Marokkóig.

Sarkozy aláhúzta: nem látja fenyegető veszélynek a vallást, mely szerinte inkább stabilizálhatja az országot. Fontosnak látta ugyanakkor a belügyminiszter a vallások közötti párbeszédet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.