Súlyos terrortámadás készült Párizs ellen

Kilencen Párizs ellen: a francia rendőrség által hétfőn őrizetbe vett személyek állítólag robbantásokra készültek a párizsi metróban, a fővárosi repülőtereken és a kémelhárítás központjánál. Másodszor kerül képbe a francia Szocialista Párt volt aktivistája, az iszlámista terrorcsoportok egyik fő szervezője. Sarkozy belügyminiszter száműzéssel fenyeget muzulmán hitszónokokat, a szocialisták a kormányt támadják.

2005. 09. 27. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két asszonyt és hét férfit vett őrizetbe a francia rendőrség különleges egysége az Ile-de-France-on és Normandiában végrehajtott razzia után. Az Évreux-ben és Trappes-ban eredményre vezető akciót a kémelhárítás kétéves munkája előzte meg – számol be a Le Figaro.

A hatóságok külföldön is beszerzett információk segítségével kísérték figyelemmel az algériai Ima és Harc Szalafista Csoporthoz (GSPC) közel álló szervezet tevékenységét, s a titkosszolgálatok hónapok óta figyelemmel kísérték egy Franciaország elleni terrortámadás előkészületeit. A csoport tagjait azzal gyanúsítják, hogy robbantásos merényletekre készültek a párizsi metró, a kémelhárítás igazgatósága és egy vagy több fővárosi reptér ellen. A DST négy napig tarthatja őrizetben a gyanúsított személyeket.

A csoport feltételezett vezetője, Safé Bourada nem ismeretlen a rendőrség és a terrorelhárításért felelős hatóságok számára: ő tervezte meg az 1995. július 25-én, Párizsban elkövetett robbantásokat. A terrorcselekmények ekkor 8 halálos áldozatot és 250 sebesültet követeltek. A merényletet egy algériai iszlámista fegyveres csoportot, a Group Islamique Armé követte el. Bouradát a merényletekben való részvétel miatt 1998 februárjában börtönbüntetésre ítélték. 2003-ban szabadult, s rögtön újabb terrorcsoport szervezésébe kezdett.

Jó elvtárs volt a terrorista?

A civil foglalkozásként nevelőtanárkodó Safé Bourada 1970-ben született Franciaországban. A Le Figaro által karizmatikus személyiségként jellemzett, algériai származású férfi szervezte meg 1994-95-ben Franciaország déli részén az algériai fegyveres ellenállók számára logisztikai támogatást nyújtó hálózatot. Bourada szervezte be többek közt azt a Khaled Kelkal nevű terroristát is, aki végül az 1995-ös párizsi robbantások legfőbb elkövetőjeként vált ismertté.

Bourada, aki történelmet és filozófiát hallgatott az egyetemen, széles nemzetközi kapcsolatokat épített ki külföldi terrorcsoportokkal: 2004-ben Kairóban töltött hat hónapot, csoportjának tagjai (akik között köztörvényes bűnözőket is nyilvántart a rendőrség) Szíriába, Egyiptomba és Algériába utazgattak, ő maga nemrég tért vissza Törökországból. A titkosszolgálat szerint felajánlotta szolgálatait az al-Kaidának is.

Nemcsak terroristaként élt színes „mozgalmi” életet Bourada, aki korábban a francia Szocialista Párt aktivistája volt. Az ellenzékben levő baloldali párt most éles hangú kirohanást intézett Nicolas Sarkozy belügyminiszter ellen, aki magas fokozatú terrorveszélyről beszélt a France3 televízióban hétfő este. A szocialistákhoz közel álló Le Monde szerint a magyar származású konzervatív politikussal készült beszélgetést már szeptember 21-én rögzítették. A konzervatív kormány a terrorveszély miatt jelentősen szigorítaná a terrorista tevékenységért kiszabható büntetést, annak határait 10-től 20 évig tartó börtönbüntetésben megállapítva, az igazságügyi szervek hozzájuthatnának a mobil- és internetes adatokhoz; a telefonbeszélgetések és a a videokamerák által rögzített felvételek megőrzését és őrizhetőségét jelentősen meghosszabbítanák – számol be a Libération.

Nem tétováznak a hatóságok

Sarkozy ismét megerősítette, hogy a terrorizmusra és erőszakra buzdító mozlim hitszónokokat kiutasítják Franciaországból. Elmondta: 34 ilyen személyről tudnak, akiket, ha kell, megfosztanak francia állampolgárságuktól, s egy tucatnyi személy van, akiket akár heteken belül eltávolítanak az országból. A francia Szocialista Párt felelőtlenségnek nevezte, hogy ha valóban ilyen súlyú veszélyek ismeretében volt a belügyi tárca, akkor miért időzítették a rendőri intézkedéseket Sarkozy televíziós szózatának elhangzásához. A baloldali párt nyilatkozata nem tesz említést a régebben aktivistáik között szereplő, s tíz év alatt a második robbantásos üggyel kapcsolatba hozott Bouradáról.

Sarkozy nem először helyez kilátásba radikális lépéseket, amelyekre egyébként lehetőséget ad a francia jogrendszer: 2002 óta mintegy 50 esetben utasítottak ki radikális mozlimokat Franciaországból. Sarkozy már júliusban, a londoni merényleteket követően jelezte, hogy keményebb intézkedésekre is sor kerül.

Terrortámadások fenygetik Európát

Európa majdnem két évig élhetett abban a hitben, hogy a harmadik világ és az Egyesült Államok közötti, háborús konfliktussá dagadt feszültségek következményei elkerülik az itt élőket. Sajnos a 2004. március 11-i, 191 halálos áldozatot követelő madridi vonatrobbantások rácáfoltak erre. A merényletek komoly hatással voltak a politikai életre is. A robbanások után néhány nappal következtek a választások, amelyeken súlyos veszteséget szenvedett a mindaddig biztos befutónak tekintett, az országot nyolc éve kormányzó jobboldali Néppárt. A szavazókat feldühítette, hogy a kormány az ETA baszk terrorszervezetet tette felelőssé a merényletekért, s a Jose Maria Aznar vezette kabinet csak későn ismerte el tévedését, s nevezte meg elkövetőként az al-Kaida terrorszervezetet.

2004 márciusában a madridi merényletet követően Olaszországban is biztonsági intézkedésekre került sor: megerősítették a kikötők, pályaudvarok, repterek védelmét. A La Reppublica című lap terrorelhárító nyomozók titkos jelentését ismertetve arról számolt be, hogy a potenciális terrorcsoportok tagjainak száma eléri a 80 főt az országban. Az olasz polgárok attól tartottak, hogy az iraki háborúban való részvétel miatt az európai terrorcsoportokhoz mozlim fegyveresek csatlakoznak. Mgerősítették a Vatikán védelmét is.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Izrael és Japán mellett Lengyelország is szerepelt a terrortámadásokkal leginkább fenyegetett államok listáján 2004 tavaszán. A brit hírszerzés olyan információkhoz jutott, amelyek szerint az ország ellen biológiai vagy vegyi fegyverekkel intézhetnek támadást. Az amerikai Foreign Policy Research Institute (Külpolitikai Kutatóintézet) szerint a tengerparton lehetett számítani a terroristák támadására. Varsó teljes mellszélességgel támogatta az iraki háborút és jelentős katonai kontingenst állomásoztat Irakban. Oszama bin Laden, az al-Kaida terrorszervezet vezetője videofelvételen fenyegette meg az országot.

Iszlámista csoportok legutóbb Londonban követtek el merényleteket. Az al-Kaida terrorhálózat által szeptemberben elvállalt terrortámadások során július 7-én Londonban 52 ember halt meg és több mint 400 személy megsebesült, amikor öngyilkos merénylők 3 metrószerelvényt és egy autóbusz ellen indítottak támadást a testükre szerelt bombákkal. Július 22-én újabb merényletet kísérletek meg mozlim terroristák, ám az újabb támadás nem követelt áldozatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.