Szükségállapotot rendeltek el Texasban

Szükségállapotot rendeltek el Texasban, mivel a város megtelt a Katrina hurrikán elől elmenekült emberek százezreivel. Hétfőn politikusok és hírességek látogatták meg a menekülteket a houstoni Astrodome-ban. Kiderült: életben van a napok óta keresett Hámori Jenő, a városban élő magyar olimpiai bajnok. Megjelentek az első hivatalos adatok a halottak számáról is. New Orleansban 59, Mississippi államban pedig 161 halálos áldozata van a hurrikán pusztításának orvosi források szerint, más becslések viszont több ezer halottról szólnak. George Busht és az amerikai kormányt többen bírálják a katasztrófa okozta károk elhárítása miatt. • Lukács Csaba helyszíni riportja Mississippi államból• 370 forint lehet a benzin ára• Az észak-amerikai lapok szemléje

2005. 09. 06. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükségállapotot rendeltek el Texasban

George Bush szükségállapotot rendelt el Texas államban, amely megtelt a Katrina hurrikán és következményei elől elmenekült emberek százezreivel.

Az intézkedés azzal az előnnyel jár, hogy az országos katasztrófa-elhárítási hivatal azonnal Texas állam rendelkezésére bocsáthatja a szövetségi készleteket. Közben a New Orleans-i rendőrség elrendelte a város valamennyi lakójának távozását, mert minden elpusztult a térségben. A kiürített városban továbbra is kutatnak a túlélők után.

Hírességek és politikusok a menekültek között

Szinte egymás sarkát taposták hétfőn a texasi Houstonban a hírességek, köztük két amerikai exelnök és két szenátor, akik ellátogattak a 15 ezer louisianai menekültet befogadó Astrodome-ba.

Megjelent az Astrodome-ban Jesse Jackson fekete bőrű tiszteletes, polgárjogi harcos, Hillary Clinton demokrata párti szenátor, Oprah Winfrey, amerikai televíziós újságíró.

Idősebb George Bush és Bill Clinton volt amerikai elnökök Houstonban adománygyűjtést indított el a hurrikán károsultjainak javára. A 23 milliárd dolláros pénzalapot Alabama, Louisiana és Missisipi államok kormányzóinak rendelkezésére bocsátják.

Életben van Hámori Jenő

Életben van Hámori Jenő, a New Orleansban élő olimpiai bajnok kardvívó – jelentette be a Magyar Olimpiai Bizottság.

A MOB-ot Sákovicsné Dömölky Lídia, az 1964-es játékok csapatban aranyérmes tőrözője értesítette a jó hírről. Hámori Jenő jelenleg úton van Bostonban élő lányához.

Mentik az utolsó túlélőket

A Katrina hurrikán pusztításai után a legújabb adatok szerint egymillió ember vesztette otthonát, 350 ezer ház megsemmisült, az anyagi kárt 100 milliárd dollárra becsülik. Az ENSZ működését általában bíráló Bush-kormányzat most elfogadja a világszervezet segítségét a hurrikán okozta károk felszámolásában. Az Egyesült Államok elkészítette az igényelt segélyek listáját, a NATO pedig vállalta, hogy továbbítja a kérést a tagországoknak, és célba juttatja a segélyeket. Közben Louisiana állam egy részén tegnap este óta ismét van áramszolgáltatás.

Kiürítették New Orleans konferenciaközpontját és a Superdome stadiont, amelyet korábban menedékhelynek alakítottak át. A két helyszínen csaknem ötvenezer ember zsúfolódott össze. Az elhúzódó evakuálást egy légihíd segítségével fejezték be tegnap. New Orleans nemzetközi repülőterén még így is több ezren várakoznak. A városban jószerivel már csak a katonák, a nemzeti gárdisták és a segélymunkások vannak. Ők házról házra járják végig a várost, és aztán helikopterekkel és csónakokkal mentik az utolsó túlélőket.

Egyelőre még csak becslések vannak, hogy hány halálos áldozatra lehet számítani, de mind az egészségügyi miniszter, mind New Orleans polgármestere ezrekre teszi a városban meghaltak számát. Egy katonai parancsnok szerint a három- vagy ötezret is elérheti a halottak száma. A CNN-nek úgy fogalmazott: reméljük, hogy nem lesz több tízezernél. Orvosi források szerint New Orleansban 59 (a lousianai Superdomban 10), Mississippi államban pedig 161 holttestet gyűjtöttek be a hatóságok, de hangsúlyozzák, hogy az összesítés ideiglenes. A Katrina hurrikán korábban Floridában megölt hét embert. Alabamában nem hivatalos adatok szerint ketten haltak meg.

Vasárnap New Orleansban volt a belbiztonsági és Rumsfeld védelmi miniszter is. A rövid tájékoztatón lényegében megismételték azt, amit napok óta hallani a szövetségi kormányzattól, hogy tudniillik ez a szövetségi kormányzat mindent megtesz a mentés, majd az újjáépítés érdekében. Igaz, a belbiztonsági miniszter elismerte, hogy a Katrina utáni helyzetre nem voltak felkészülve, nem volt kidolgozott terv.

Az orvosok nem tudnak segíteni a bürokratikus szabályok miatt

Több ezer orvos segítene a túlélőkön és a menekülteken, de csak egy részüket fogadják a bürokratikus szabályok miatt. Közben egyre nőnek a térségben az egészségügyi problémák, szombaton megjelentek a vízfertőzés okozta betegségek első jelei. Mississippi szövetségi államban bezártak egy menekülthelyet, mert húsz menekült hasmenést kapott. Kiderült, hogy már napokkal a hurrikán előtt bevetésre várt egy észak-karolinai mobil kórház, amelyet a 2001. szeptember 11-i merényletek után szereltek fel járművekre. Egyelőre azonban száz orvossal New Orleanstól 110 kilométernyire várakoznak, mert nem engedték őket az elárasztott területre.

Lezuhant egy helikopter New Orleansban

Lezuhant egy helikopter New Orleansban, amelynek két utasa könnyebb sérüléseket szenvedett. Korábbi hírek arról szóltak, hogy a jármű a parti őrségé volt, de ezt később cáfolták. Azt nem tudni, hogy a helikopter miért tartózkodott a térségben. Katonai források szerint helikopterek százai repülnek New Orleans felett, mivel túlélők után kutatnak és megpróbálják megmenteni az áldozatokat.

Öt fegyverest agyonlőttek a rendőrök New Orleansban

A Magyar Rádió beszámolója szerint New Orleansban a rendőrök agyonlőttek öt fegyverest. A hadsereg egyik szóvivője arról számolt be, hogy 14 munkás ment át egy hídon rendőri kísérettel, hogy javításokat végezzen egy csatornán, amikor rájuk lőttek. A rendőrök viszonozták a tüzet, és öt fegyverest agyonlőttek. A város egy másik negyedében a hadsereg egyik mérnökére lőttek rá, amint éppen az eltört szivattyúk javításán dolgozott.

Ismeretlen mennyiségű olaj folyt ki a hurrikán okozta rongálás miatt

A Murphy Oil olajipari társaság bejelentette, hogy a Louisiana állambeli Meraux városban található finomítójából, amelyben 85 ezer hordónyi nyersolajat tároltak, ismeretlen mennyiségű olaj kifolyt a hurrikán okozta rongálás miatt. Hozzátették: egyelőre a terület még vízben áll, így még nem lehetséges a kiömlött anyag semlegesítése.

Egy magyar még mindig nem találnak

Mentőalakulatot és gyógyszereket ajánlott fel Magyarország a katasztrófa sújtotta New Orleansnak – közölte a kormányszóvivő. Batiz András elmondta: az orvosok és igazságügyi szakértők az amerikai visszajelzés után 24 órán belül készek elindulni a városba. A kormányszóvivő megerősítette, hogy egy New Orleansban eltűnt magyar állampolgár sorsáról még mindig nem tudnak semmit. Batiz András korábban közölte: az illető egy szálloda vendéglőjében dolgozott két éve, és elképzelhető, hogy azért nem találják, mert az amerikai nagyváros körzetében fennakadások vannak a telekommunikációban.

Kétnapos gyász a hurrikán áldozatainak, illetve a főbírónak az emlékére

George Bush amerikai elnök a Katrina hurrikán áldozatainak tiszteletére és a szombat este elhunyt William Rehnquist, az amerikai legfelsőbb bíróság elnöke emlékére kétnapos gyászt rendelt el az Egyesült Államokban. A Fehér Házra és a középületekre kitűzött amerikai zászlót a rendelet értelmében helyi idő szerint vasárnaptól kedd estig félárbocra eresztik az országban és a külképviseleteken.

Az amerikai elnök a következő három napon újabb szemleutat tesz a forgószél sújtotta Louisiana és Mississippi államokban, hogy személyesen győződjön meg a mentési segélyezési munkálatok hatékonyságáról. Bush Biloxiban, Mississippiben és New Orleansban járt a múlt héten.

Össztűz alatt az amerikai kormányzat

George Busht az elmúlt napokban többen bírálták amiatt, hogy a kormány nem tett meg mindent a katasztrófa túlélőinek megsegítéséért. A felmérések szerint a közvéleményt megosztotta a Katrina hurrikán utáni helyzet kormányzati kezelése. A megkérdezettek 48 százaléka jónak, illetve kiválónak, 51 százalékuk azonban gyengének vagy nem túl jónak minősítette a kormány tevékenységét a katasztrófa után.

Az egyik legmegrázóbb vádiratot egy New Orleanstól délre eső település első embere mondta el az NBC televízióban. Aaron Broussard először elcsukló hangon, aztán már zokogva mondta el, hogy kértek segítséget hétfőn, kértek segítséget kedden is, szerdán is, csütörtökön is, de nem történt semmi. Hozzátette: csak sajtókonferenciákat tartottak, csak nyugtatgattak, és semmit sem csináltak ahelyett, hogy befogták volna a szájukat és ide küldtek volna valakit. Magunkra hagytak bennünket a saját országunkban – zokogta a férfi.

Nem fontolgatja a lemondását a káosz, a zűrzavar, a halálos késedelmek miatt? – kérdezték egy televíziós interjúban Michael Chertofftól, a belbiztonsági minisztertől. A válasz kitérő volt. – Ilyen nagy természeti katasztrófa még nem sújtotta az Egyesült Államokat, a válság közepén vagyunk, a megoldásokon kell gondolkodni, és cselekedni kell, nem bűnbakok keresésével kell tölteni az időt – válaszolta a miniszter.

Mississippi és Louisiana állam kormányzója is bűnös hanyagságról beszél. Haley Barbour, Mississippi republikánus kormányzója sokak véleményét megfogalmazva mondta ki: a tragédián túl Amerika nevetségessé vált a világ szemében. Ráadásul még csak most jön a hurrikánok szezonjának java. Vajon felkészültek-e az illetékesek, levonták-e a konzekvenciákat a mostani súlyos hiányokból, és a humanitáriánus katasztrófából? – kérdezték a belbiztonsági minisztertől. Chertoff erre azt mondta: nem a múltba kell nézni, hanem a jövőbe.

Gerhard Schröder a Katrina hurrikán okozta károk elhárításában hibáztatta George Bush amerikai elnököt. A kancellár megállapításai két héttel az előre hozott német választások előtt hangzottak el egy televíziós műsorban. Gerhard Schröder szerint a New Orleansban és környékén történtek azt mutatják, hogy a bajbajutottaknak nem gyenge, hanem erős államra van szükségük. A műsorban az is elhangzott, hogy Németországban elképzelhetetlenek lettek volna az olyan jelenetek, amilyenek New Orleansban lejátszódtak.

(Magyar Rádió, FigyelőNet, Klubrádió, Info Rádió, BBC, CNN, Reuters, Business Wire, New York Times, teletext.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.