Hétfőn ismét belügyminiszterük nagy televíziós fellépését csodálhatták meg a franciák. Ezúttal azonban nem válságba jutott házasságával foglalkoztak – mely könnyen lehet, hogy a megcélzott köztársasági elnökségébe kerülhet -, Nicolas Sarkozy most egy sokkal komolyabb kérdésben, a terrorizmus és Franciaország fenyegetettsége ügyében szólalt meg – cikkezik a Frankfurter Allgemeine Zeitung publicistája Terroristavadászat a televízió számára című írásában.
Sarkozy a televízió képernyőjén keresztül bejelentette, igen szigorú terrorellenes törvényeket kíván október folyamán a kormány elé terjeszteni. A belügyminiszter a videó-megfigyelések radikális kiterjesztését tervezi, mely alól a mecsetek sem lennének kivételek. Az internet kávézókat, a terroristák kedvenc találkozási helyeit is erőteljesebben kívánja ellenőriztetni, továbbá a fiatal franciák utazási szokásaival is behatóan szeretne foglalkozni.
„Nem normális, hogy egy egyén a mi lakókörnyezetünkből hirtelen négy hónapra Afganisztánba, vagy Szíriába utazik.” Azon fenntartásokat, miszerint tervei a polgárok magánéletét fenyegethetik azzal utasította el, „az első szabadság abból áll, metróval lehet utazni anélkül, hogy valaki a saját életét kockáztatná.” A bevándorolt franciákat állampolgárságuk megvonásával fenyegette meg. Azóta azonban kiderült, hogy a miniszteri beszédet már a letartóztatások előtt öt nappal felvették, ami arra enged következtetni, hogy a drámainak mondott terrorfenyegetés talán nem is volt olyan tragikus, mint ahogyan azt el akarták hitetni a közvéleménnyel.
A távozó Richard Myers sajtótájékoztatójáról cikkezik a Der Spiegel. Az Egyesült Államoknak ellen kell állnia a kísértésnek, hogy a közeljövőben kivonja csapatait Irakból – nyilatkozta a tábornok, aki szerdán Washingtonban tartotta vezérkari főnökként utolsó sajtótájékoztatóját. Ellenkező esetben az al-Kaida terrorhálózat venné át a hatalmat, „s ebben az esetben szerintem veszítenénk és minden bizonnyal a következő szeptember 11-e várna ránk”- vélekedett a tábornok. „Ha sikertelenül fejezzük be a terror elleni hosszú háborút, úgy a mi életmódunk forog veszélyben.”
Tekintettel az amerikai közvéleményben növekvő háborúellenes hangulatra, a tábornok kitartásra figyelmeztetet. „Egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy elveszítsük a feladat elvégzéséhez szükséges akaratunkat.” Az Egyesült Államok legjobb fegyvere a „türelem és eltökéltség”. Az iraki al-Kaida Myers szerint Abu Asszam meggyilkolását követően érezhetően meggyengült. Ez akkor is meghozza majd eredményét, ha a helyére valaki más lép. Aki átveszi a helyét az valószínűleg kevésbé rendelkezik majd a terror folytatásához szükséges ismeretekkel és lesz kellően képzett a harc folytatásához.