Választási krimi Németországban

Az előrehozott német parlamenti választások ideiglenes, nem hivatalos végeredménye szerint – Drezda I. választókerületében október 2-án voksolnak – a kormányzó SPD 34,2 százalékot, 222 mandátumot ért el, míg a zöldeket a szavazatok 8,1 százalékára, 51 mandátumra érdemesítették. Ez az eddig kormányzó SPD-zöld koalíció végét jelenti. A CDU/CSU pártszövetség a voksok 35,2 százalékát, 225 mandátumot, míg a liberális FDP 9,8 százalékot, 61 mandátumot szerzett, így az ellenzék céljára, a keresztény-liberális reformtöbbségre is nemet mondtak a német választók. • Tízezernél több érvénytelen szavazat egy hiba miatt• A Fidesz gratulál a győztes CDU-nak• Brüsszel nem örül, Moszkva várja a patthelyzet megoldását• Magyar politikusok reagálásai• CDU: az unió és kancellárjelöltjének veresége?• Mindkét fél győztesnek tekinti magát

2005. 09. 19. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A posztkommunista PDS-ből, valamint a schröderi megszorításokkal elégedetlen nyugati SPD és szakszervezeti funkcionáriusokból alakult Baloldali Párt 8,7 százalékot ért el, ami 54 képviselői helyet jelent. Ezen új pártalakulattal – mint azt a parlamenti pártok vezető politikusai többször is hangsúlyozták – senki sem kíván koalíciót kötni. A parlamentbe nem jutott töredékpártokra összesen 4 százalékot adtak le.

A hivatalos végeredmény azonban csak a drezdai voksolás ismeretében lesz kihirdethető, ami a rendkívül bonyolult választási rendszernek köszönhető. Amennyiben egy tartományban egy adott párt több választókerületben győz, mint ahányban a pártlistákra leadott voksok alapján jogosult lenne, akkor jön létre az úgy nevezett áthúzódó mandátum. Ezek a mandátumok azonban megmaradnak a győztes nagynak, s gyakran oda vezetnek, hogy a Bundestagban több képviselő foglal helyet, mint azt eredetileg tervezték. Az eddigi csúcs 1994 volt, amikor 16 ilyen „áthúzódó mandátumot” osztottak ki, s ami akkor garantálta a CDU/CSU-FDP koalíció viszonylag kényelmes parlamenti többségét. Mivel a szászországi eredmény – az áthúzódó mandátumok tekintetében – csak az október 2-i voksolás ismeretében lesz kiszámítható, ezért minden párt most Drezdára koncentrál. Egyes modellkísérletek alapján nem kizárt, hogy egy nagy SPD győzelem esetén a CDU Bundestag többsége egy képviselőre olvadjon, vagy akár patthelyzet alakuljon ki.

A Bundestag megalakulására csak az október 2-i voksolást követően, az országos eredmények birtokában kerülhet sor. A német szövetségi elnök hagyományosan a legnagyobb pártnak ad kormányalakítási megbízást, de ha az nem képes a koalíciós többség létrehozására, akkor Horst Köhler vagy megismételteti a voksolást, vagy más politikai alakulatnak ad koalíciós megbízást. (Helmuth Schmidt úgy volt a 70-es években az SPD-FDP koalíció kancellárja, hogy éppen vele szemben érte el 48,6 százalékkal a CDU történetének második legjobb választási eredményét.)

Annyi kiszivárgott a ma hajnalig tartó CDU elnökségi ülésről, hogy a kereszténydemokraták – elkerülendő a nagykoalíciót – először kísérletet tesznek a liberális FDP és a zöldekkel történő koalícióra. A tegnap esti a választások végeredményét értékelő műsorban a magabiztosságtól duzzadó Gerhard Schröder kijelentette: pártja csak abban az esetben hajlandó a CDU-val történő nagykoalícióra, ha annak ő lesz a vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.