Wiesenthal megosztja Ausztriát

A náci bűnösökre vadászó Simon Wiesenthal nem számított túl népszerűnek Ausztriában. Németországgal szemben, amely 1945-től mindent megett a nácizmus üldözése érdekében, Ausztria saját magát hivatalosan a „nemzeti szocializmus első áldozataként” jeleníti meg.

2005. 09. 21. 22:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztria megosztottnak tűnik Simon Wiesenthal halálát követően: miközben a hivatalos Bécs az igazság katonájaként emlegeti a pénteki, Izraelben sorra kerülő temetése előtt otthon is elbúcsúztatás előtt álló „nácivadászt”, a Kronen Zeitung, melyet minden második osztrák olvas, Harry Potternek és az üzemanyagáraknak szentelte tegnapi számát – írja az AFP. (A bécsi Wiener Zeitung ezzel szemben terjedelmes összeállítást közölt Wiesenthalról – a szerk.)

Nem szerette őt a nép, mert emlékeztette arra, hogy számos náci hóhér osztrák volt – magyarázza egy anonimitást kérő történész, aki azért nem adta a nevét a francia hírügynökség számára adott nyilatkozathoz, mert „kényes ez a téma”.

Miközben Heinz Fischer osztrák elnök és Wolfgang Schüssel kancellár vezetésével Ausztria hivatalosan is lerója tiszteletét, a „szélsőjobboldal kemény magja” emlékezet Wiesenthal becsmérlőire s arra, hogy munkáját sok kritika érte – írja az AFP, Jörg Haider Szabadságpártjának visszafogott méltatására utalva.

1975-ben a „nácivadász” összetűzésbe került a zsidó származású Bruno Kreisky osztrák kancellátrral, aki 1970-1983 között töltötte be ezt a posztot. Wiesenthal fedte fel Friedrich Peter „náci múltját”, kellemetlen helyzetbe hozva a liberális pártot vezető politikust, aki 1970-ben támogatta Kreisky első kormányát. Wiesenthal kimutatta, hogy Friedrich Peter a Totenkopf (halálfejes) egységnél, az SS egyik legkegyetlenebb alakulatánál szolgált. A partnerével szolidáris Kreisky ekkor megvádolta Wiesenhalt, hogy együttműködött a nácikkal azokban a koncentrációs táborokban, ahová internálták – fogalmaz az AFP.

A jelenlegi osztrák elnök, aki Kreisky egyik közeli tanácsosa volt, s a 70-es években több ízben is betöltötte az SPÖ frakcióvezetői posztját, vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte Wiesenthal ügyében. Heinz Fischer azt mondta júniusban, amikor arany érdemrenddel tüntette ki Wiesenthalt, hogy ma már árnyaltabban szemlélné a történteket.

Wiesenthalt még 1996-ban is azzal vádolták zsidó körök, hogy akadályozta „olyan háborús bűnösök előállítását, mint Kurt Waldheim.” Wiesenthalnak állítólag információi voltak az egykori ENSZ-főtitkár balkáni háborús cselekedeteiről, míg a „nácivadász” következetesen visszautasította, hogy üldözze Waldheimet, arra hivatkozva, hogy nincsenek bizonyítékai. Waldheim ügyében folyamatos támadások érték Wiesenthalt a Zsidó Világkongresszus részéről. (Kurt Waldheim 1986-1992 között volt Ausztria elnöke – a szerk.)

Wiesenthal mindig is különbséget tett a háborús bűnösök és az NSDAP, a nemzeti szocialista párt követői között. „Az NSDAP 10 millió tagot számlált, közülük maximum 150 ezren követtek el háborús bűnöket. Groteszk lenne egy olyan büntető jogszabályt alkotni, amely a párt minden tagját elítéli” – idézi az AFP Wiesenthal 1989-es keltezésű önéletrajzát, melyben különbséget tesz a bosszú és az igazság között.

Ausztria ebben az évben ünnepelte a köztársaság (újjá) születésének 60. évfordulóját, mely Adolf Hitler III. birodalmának hétéves annexiója végén, 1945. április 27-én vehette kezdetét. Németországgal szemben, amely 1945-től mindent megtett a nácizmus üldözése érdekében, Ausztria saját magát hivatalosan a „nemzeti szocializmus első áldozataként” jeleníti meg. 1991-ben Franz Vranitzky kancellár (szociáldemokrata politikus) volt az első politikus, aki „bűnösöket”, nemcsak „áldozatokat” látott az osztrákok között – írja a francia hírügynökség.




Másképp ismeri a 70-es években történteket a Falter című osztrák lap, amely 2004 januárjában számolt be arról, hogy 1975 októberében miképpen indította el Bruno Kreisky szocialista kancellár személyes vendettáját Simon Wiesenthal ellen.

A „nácivadászt” szocialista körökben a konzervatív ÖVP híveként tartották számon, részben azért, mert a hetvenes évek elején már négy SPÖ-miniszter múltjában talált barna foltot. Wiesenthal nem sokkal az 1975 őszén megrendezett választások előtt egy dossziét állított össze, melyben azt bizonyította, hogy az FPÖ elnöke Friedrich Peter a második világháborúban az 1. Waffen-SS gyalogdandárban szolgált, mely a szovjet területeken partizánvadászatnak álcázott „tisztogatásokban” is részt vett.

A dosszié nyilvánosságra hozatalával Wiesenthal meg kívánt akadályozni egy esetleges SPÖ-FPÖ koalíciót – írja a Falter.

A dokumentumok nyilvánosságra hozatalát követően Kreisky lendült ellentámadásba. Az SPÖ politikusa Wiesenthalt „maffiamódszerekkel” vádolta meg, s több nyilatkozatában is arra célzott, hogy a nácivadász valójában együttműködött a nemzetiszocialistákkal („más kapcsolatot ápolt a Gestapóval, mint én”), s titkosszolgálati aktivitással vádolta meg. Egyúttal a kancellár amellett állt ki, hogy ideje „végre pontot tenni a történelemre”.

Kreisky kirohanásai nem maradtak következmények nélkül. Wiesenthalt az állandó bombafenyegetések miatt nemsokára rendőri védelem alá kellett helyezni, irodájába tömegével érkeztek a gyűlölettől csepegő tiltakozó levelek, a bécsi hitközség rettegett a tettlegessé váló polgártársaktól. Heinz Fischer jelenlegi osztrák elnök, aki akkor az SPÖ frakcióvezetője volt, javasolta hogy egy ellenzéki képviselő vezette parlamenti vizsgálóbizottsággal tömjék be a mint hangosabbá váló kritikusok száját. (Ez az az bizottság, melyről az AFP is említést tesz – a szerk.) A vizsgálóbizottságnak Fischer szerint arra kellett választ keresnie, „mennyire alapos a gyanú, hogy egy magánszemély Ausztriában önbíráskodással foglalkozik”.

A mindössze két évtizeddel ezelőtti történések ellentmondásos, főleg ok-okozati viszonyban egymást kizáró, kétféle megközelítése is rávilágít: Ausztria nem fogadja el egyértelműen azt a tükörképet, melyet Wiesenthal mutatott számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.