A Die Welt konzervatív német napilapban Herwig Birg demográfus Rosszabb, mint a 30 éves háború címmel ad interjút a születésszám katasztrofális csökkenésének okairól és várható következményeiről. (Az 1618–48 közötti háborúban Németország lakosságának majdnem fele elpusztult, egyes területeken a népesség kétharmadát is kiirtották – a szerk.)
Birg szerint lényegesen túlbecsülik a tabletta jelentőségét az európai demográfiai katasztrófában. Ez csak eszköz volt a célt elérendő, nevezetesen a gyermekszületés elkerülését. Sokkal fontosabb ezen a területen a kapitalizmus szerepe. Az ismert közgazdász, Joseph Schumpeter demográfiai értelemben a kapitalizmus önkizsákmányolásáról beszélt. Ahol nő a jólét, ott csökken a születési arány, mert a fejlett országokban, mint Németországban a gyermek gyakran a szülők számára komoly életszínvonal-, életminőség-csökkenést jelent. Ez a belső kizsákmányolás immár külső, más országok demográfiai kizsákmányolásával kapcsolódott össze. Itt van a gyarmatosítás egészen új fajtája, a gazdag országok a legjobb koponyákat kívánják importálni, olyan embereket, akik máshol súlyos hiányokat hagynak hátra. (India számítástechnikai fejlődése többek között azért lassúbb a lehetségesnél, mert a legjobb programozók már Ausztráliában, Európában vagy az Egyesült Államokban vannak.)
Valóban kulturális törés következett be a család tudatos leértékelésével – mondja Birg. A Frankfurti Iskola és a 68-as mozgalomban kikristályosodott egy világos családellenes mozgalom. Ez olyan nyilatkozatokban kulminált, minthogy gazdasági szempontokból le lehet mondani a gyermekről, mert a tőke egyre termelékenyebbé válik. Egy súlyos tévedés! – hívja fel a figyelmet Herwig Birg. Ha a termelékenység évente 1,5 százalékkal nő, akkor az 2050-ig megduplázódik. Ha azonban a termelékeny korban lévők száma olyan ütemben csökken, mint eddig akkor az össztársadalmi termék 2050-ig csak harmadával nő. S ebből a nem sokkal nagyobb tortából kellene a több tíz millióval megnövekedett számú időst eltartani, ami bizony nem nagyon fog sikerülni. Mivel ez egy viszonylag egyszerűen levezethető és megérthető folyamat, Birg ezért nem érti, miért fordítja el a társadalom a fejét a valóságtól. Itt nem pusztán a belegondolás képességének hiányáról van szó, hanem a szándék eltűnéséről.
A mai közgazdasági irodalom szerint ha a költség-haszon elemzés alapján „megéri” a szülőknek gyermeket vállalni, akkor megteszik. Ez azért több mint elgondolkodtató. A Nobel-díjas közgazdász, Paul A. Samuelson egyszer úgy fogalmazott, az az ember, aki gazdasági értelemben racionálisan cselekszik, az nem vállal gyereket. Birg szerint nem a frusztráció, hanem a szomorúság és időnként a düh beszél belőle, mert a politikai elit úgy viselkedik, mintha már feladta volna az országot. Hogy a közöny ignoráns viselkedésük valódi oka, azt hosszú ideig nem kívánta elfogadni. A mostani választási kampányban is egy minden pártra jellemző hallgatási kartell övezte az ország létét fenyegető demográfiai kérdéseket. A pártok becsapják önmagukat az ország jövője kapcsán, és ezzel együtt a társadalom többségét is félrevezetik.
A mostanihoz hasonló katasztrófát Franciaország a XVIII. század végén, a forradalmat követően élt át. Németország számára a két világháború demográfiai értelemben nem okozott olyan károkat, mint a folyamatos születésszám-csökkenés. Ez a folyamat évtizedekre visszafordíthatatlan, mert a meg nem születettek a legjobb akarattal és a legjobb családpolitikával sem szülhetnek gyermeket. Ez viszont az egész XXI. században csökkenő születésszámokat indukál.
Kelet-Németországban már most is egy demográfiai katasztrófa tanúi lehetünk. Birg kétli, hogy ott valaha is normalizálódik a helyzet. Annak megértetéséhez, ami ott történik, még a harmincéves háború példája sem alkalmas. Hiszen az harminc év után békével ért véget, és ezt követően minden megindult a fejlődés útján. Ezek a kelet-németországi állapotok súlyos következményekkel járnak a gazdaság területén. Ki fog egy olyan régióban befektetni, ha ott előre látható a hosszú távú töpörödés? – teszi fel a kérdést a cikk szerzője.
Súlyos baleset történt Bicskénél, óriási a dugó