Eltemethetetlen holtak

Megérkeztek az első segélycsapatok a Guatemala hegyvidéki területein fekvő Panabaj faluhoz, ahol egy óriási földcsuszamlás mintegy 1400 ember életét követelte. Panabaj lakóit álmukban érte a halál. A településen a maja őslakosság él. A túlélők rasszizmussal és késlekedéssel vádolják a kormányt.

2005. 10. 10. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A guatemalai Panabaj falut sárral kevert kőáradat lepte el, amikor egy közeli, vulkanikus eredetű hegy oldala meglazult a Stan hurrikán okozta esőzések következtében – jelenti a Reuters.

A közeli falvak segítségén kívül Spanyolországból tűzoltók érkeztek, ők most a halottak megkeresésével és azonosításával próbálkoznak, míg a katonaság vízszállító járműveket küldött a katasztrófa helyszínére. A tűzoltók nem sok reményt fűznek ahhoz, hogy nagyobb számban találjanak emberi maradványokat: a holttestek a lavina mélyén fekszenek, és mélyebb gödrök ásása újabb veszélyforrásokat jelent. Eddig 76 holttestet találtak, a halottak számát 1400-ra becsülik a helyiek.

Kevés a segítség és nem érkezik meg?

A helyi lakosság kevesli a segítséget és úgy vélik: ami jött, az is megkésve érkezett. Sérelmezik, hogy Oscar Berger elnök nem látogatott el a városba, az elmúlt évek legnagyobb latin-amerikai természeti csapásának helyszínére. Az itt élők most rasszizmust emlegetnek, ami szerintük rendszeresen tapasztalható a népességen belül mintegy 55 százaléknyi maja lakossággal szemben a kormányzat részéről.

A Reuters tudósítója beszámolt: miközben a fővárosba, Guatemalába számos élelmiszerszállítmány érkezett, a helyi lakosság arról panaszkodik, hogy nem érkeztek el hozzájuk a küldemények.

Végtisztesség nélkül?

Az ABC amerikai hírtelevízió beszámolt: guatemalai hivatalnokok kezdeményezték több település tömegsírrá nyilvánítását. Komoly feszültségeket okoz a helyi lakosság ellenállása, akik vallási és kulturális hagyományaik miatt is ragaszkodnak ahhoz, hogy a halottakat méltó módon temessék el.

Julio Cesar Lopez, Huehuetenango megye ellenzéki képviselője szerint újabb 300 ember halt meg a Panabaj térségével szomszédos San-Marcos régióban, Tacana városában, ahol szintén földcsuszamlás zúdult az épületekre. Itt és az ország más, nyugati részein civil mentőszervezetek és a hadsereg alakulatai végeznek mentési munkálatokat.




A Reuters szerint a hurrikán mintegy 300, az ABC amerikai hírtelevízió szerint 650 halálos áldozattal járt Guatemala más területein, a környező oszágokban több, mint száz ember vesztette életét. Guatemala után Salvadorban a legnagyobb az emberveszteség, itt 71 ember halt meg.

Vincent Fox mexikói elnök 20 milliárd peso (1,85 milliárd dollár) gyorssegélyt ajánlott fel Guatemalának a mentési munkálatokra és a katasztrófa által sújtott települések újjáépítésére. A BBC hozzáteszi: Kolumbia és az Egyesült Államok jelezte, hogy élelmiszert, takarókat és elsősegélycsomagokat küldenek a helyszínre, illetve Közép-Amerika és Mexikó érintett területeire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.