A guatemalai Panabaj falut sárral kevert kőáradat lepte el, amikor egy közeli, vulkanikus eredetű hegy oldala meglazult a Stan hurrikán okozta esőzések következtében – jelenti a Reuters.
A közeli falvak segítségén kívül Spanyolországból tűzoltók érkeztek, ők most a halottak megkeresésével és azonosításával próbálkoznak, míg a katonaság vízszállító járműveket küldött a katasztrófa helyszínére. A tűzoltók nem sok reményt fűznek ahhoz, hogy nagyobb számban találjanak emberi maradványokat: a holttestek a lavina mélyén fekszenek, és mélyebb gödrök ásása újabb veszélyforrásokat jelent. Eddig 76 holttestet találtak, a halottak számát 1400-ra becsülik a helyiek.
Kevés a segítség és nem érkezik meg?
A helyi lakosság kevesli a segítséget és úgy vélik: ami jött, az is megkésve érkezett. Sérelmezik, hogy Oscar Berger elnök nem látogatott el a városba, az elmúlt évek legnagyobb latin-amerikai természeti csapásának helyszínére. Az itt élők most rasszizmust emlegetnek, ami szerintük rendszeresen tapasztalható a népességen belül mintegy 55 százaléknyi maja lakossággal szemben a kormányzat részéről.
A Reuters tudósítója beszámolt: miközben a fővárosba, Guatemalába számos élelmiszerszállítmány érkezett, a helyi lakosság arról panaszkodik, hogy nem érkeztek el hozzájuk a küldemények.
Végtisztesség nélkül?
Az ABC amerikai hírtelevízió beszámolt: guatemalai hivatalnokok kezdeményezték több település tömegsírrá nyilvánítását. Komoly feszültségeket okoz a helyi lakosság ellenállása, akik vallási és kulturális hagyományaik miatt is ragaszkodnak ahhoz, hogy a halottakat méltó módon temessék el.
Julio Cesar Lopez, Huehuetenango megye ellenzéki képviselője szerint újabb 300 ember halt meg a Panabaj térségével szomszédos San-Marcos régióban, Tacana városában, ahol szintén földcsuszamlás zúdult az épületekre. Itt és az ország más, nyugati részein civil mentőszervezetek és a hadsereg alakulatai végeznek mentési munkálatokat.
A Reuters szerint a hurrikán mintegy 300, az ABC amerikai hírtelevízió szerint 650 halálos áldozattal járt Guatemala más területein, a környező oszágokban több, mint száz ember vesztette életét. Guatemala után Salvadorban a legnagyobb az emberveszteség, itt 71 ember halt meg.
Vincent Fox mexikói elnök 20 milliárd peso (1,85 milliárd dollár) gyorssegélyt ajánlott fel Guatemalának a mentési munkálatokra és a katasztrófa által sújtott települések újjáépítésére. A BBC hozzáteszi: Kolumbia és az Egyesült Államok jelezte, hogy élelmiszert, takarókat és elsősegélycsomagokat küldenek a helyszínre, illetve Közép-Amerika és Mexikó érintett területeire.