Holttesteket égettek és becsméreltek az amerikaiak

Megdöbbentő filmfelvételeket közölt az SBS ausztrál közszolgálati televízió: munkatársuk Afganisztánban megörökítette, amint az elesett tálib harcosok holttestét meggyalázzák az amerikai katonák. Az eljárás több tekintélyes orgánum szerint ellentétes a Genfi Egyezménnyel.

2005. 10. 20. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részletes vizsgálatot ígért a Pentagon azt követően, hogy az ausztrál közszolgálati adó hiteles filmfelvételeket tett közzé, melyen az Afganisztánban harcoló amerikai katonák meggyalázták ellenfeleik holttestét. A felvételeket egy Stephen Dupont nevű fotóriporter készítette, aki az SBS ausztrál közszolgálati televízió megbízásából kísérte az amerikai hadsereg 173. légiszállítású dandárját.

A filmfelvételen a több World Press Photo díjat nyert fotóművész megörökíti, amint öt amerikai katona egy szikla peremén áll, mellettük kinyújtott végtagokkal két holttest fekszik – írja a BBC. Az iszlám hagyományok előírják, hogy a holttesteket meg kell mosdatni, imádkozni kell mellettük, majd a vallás előírásai szerint fehérbe kell öltöztetni és 24 órán belül eltemetni azokat – figyelmeztet a brit közszolgálati médium.

Az SBS riportere, John Martinkus a televízióban vetített filmen kijelenti: ami ezután történt, az a „a feltehetőleg mozlim (halottak) szándékos meggyalázása”. A két holttestet ugyanis Mekkával szemben, nyugati irányban fektették a földre és meggyújtották azokat. A katonák ezután jegyzetfüzetből üzeneteket olvastak fel, amelyeket saját bevallásuk szerint a helyi lakosságnak is elmondtak.

Súlyos provokáció a mozlim vallás ellen

„Halljátok-e, tálibok, ti gyáva kutyák! Hagyjátok, hogy harcosaitok Nyugat felé fektetve elégjenek? Túl gyávák vagytok ahhoz, hogy visszaszerezzétek az ő maradványaikat – mert azok vagytok, aminek mindig is gondoltunk titeket, lányos fiúk”. Támadtok és elmenekültök, mint az asszonyok – mondták a katonák, akik többek közt olyan kijelentésekkel is provokálták a harcosokat, mint hogy szégyent hoznak a mozlim vallásra, majd felszólították a feltételezésük szerint a közelben bujkálókat, hogy jöjjenek elő és küzdjenek férfi módjára.

A BBC – épp úgy, mint a Sydney Morning Herald című ausztrál napilap – úgy látja: az amerikaiak meggyalázták a holttesteket, megsértve a Genfi Egyezményt, amely előírja: a háborúk halottjainak a végtisztességet „méltó módon, s ha lehetséges, azon vallás rítusaihoz alkalmazkodva kell megadni, amelyhez az elhunytak tartoztak”. Stephen Dupont és John Martinkus egyaránt kijelentik: nem állja meg a helyét a katonák érvelése, miszerint a holttesteket higiéniai okokból kellett elégetni, a halottak ugyanis eredetileg elszeparált helyen feküdtek.

Rendszeres a foglyok kínzása

Egy afganisztáni emberjogi szervezet felhívta az Egyesült Államok hadseregét a történtek kivizsgálására. Ha ez igaz, az rendkívül kínos – reagált a történtekre a Pentagon szóvivője. Bryan Whitman hangsúlyozta: részletes vizsgálatot folytatnak az ügyben. Jason Kamiya tábornok, az afganisztáni egyesített haderők parancsnoka hangsúlyozta, hogy mindez ellentétes a hadsereg értékrendjével.

A Sydney Morning Herald megjegyzi: az incidens azokra a pszichológiai technikákra emlékeztet, amelyeket az Abu Graib börtönben alkalmaztak.

Emberjogi szervezetek már többször szóvá tették az amerikai katonák bánásmódját az általuk őrizetbe vett, feltételezett mozlim gerillákkal szemben. Az AFP információi szerint „legalább nyolc személy meghalt” az amerikaiak által őrzött, el nem ítélt foglyok közül a bántalmazások következtében. Augusztusban három hónapos börtönbüntetésre ítéltek két amerikai katonát, akik az Egyesült Államok bagrami légibázisán olyan súlyosan bántalmaztak két afgán foglyot, hogy azok életüket vesztették.

The Sydney Morning Herald, AAP, BBC, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.