Miközben nyugaton a török EU-tagsággal kapcsolatos vita főként a bevándorlók hordáitól való félelemről és az elviselhetetlen pénzügyi terhek emlegetéséről szól, addig a Boszporusz partján Európa bizonytalankodása frusztrációt és ellenszenvet keltett. Brutális eszközökkel vág vissza egy harminc esztendős sikerszerző, legalább is papíron – írja a Neue Zürcher Zeitung svájci konzervatív napilap.
Burak Turna olyan regényekkel, mint a Fémvihar és A harmadik világháború vált mindenekelőtt a fiatalok körében ismertté. Ezekben a törökök – néha az oroszokkal közösen – James Bond stílusában semmisítik meg az európai és amerikai városokat.
A harmadik világháború című könyv 2010-be kalauzolja el az olvasót. Az öreg kontinensen a Turna által európai betegségnek nevezett, rasszizmussá alakult nacionalizmus uralkodik. Hollandiában Franciaországban és Németországban tömegesen követnek el merényleteket törökök és muzulmánok ellen. Az EU már régen felfüggesztette a török csatlakozásról folytatott tárgyalásokat. Németországban és Ausztriában ismét a nácik kerültek hatalomra, s a maradék Európa is nacionalista lázban ég – írja a lap.
Hozzáteszik: az EU-bizottság cselekvésképtelenné nyilvánítja magát és a balti államokban a fasiszták orosz családokra vadásznak. Tekintettel erre a veszélyre, Moszkva és Ankara befejezik a vitáikat és egy „megelőző katonai csapás keretében” az orosz csapatok Görlitznél átlépik a német határt. Ezeket az egységeket török különleges alakulatok segítik ki a nácik elleni harcukban. Az oroszok ebben a regényben üldözött honfitársaikért, a török bevándorlókért, sőt a demokráciáért harcolnak, és azért, hogy Európát megmentsék a fasizmustól. Európa csak a civilizációk globális küzdelmének hadszíntere, ahol a kelet harcol a nyugat ellen. A régi civilizációk jövője függ e harc kimenetelétől – állítja a regényben az orosz elnök, mert a nyugat az egész világ megsemmisítése és rabszolgává tételére törekszik.
A harmadik világháború – amelyben Kína és India összefog Washington ellen – Turna harmadik könyve, mely immár hónapok óta vezeti az eladási listákat, s az első regény, a Fémvihar filmváltozata nemsokára a mozikba kerül. Turna sikerének oka a cikk írója szerint, hogy regényeiben a törökök nem csak erkölcsi értelemben magasodnak Európa fölé, de technikai és politikai értelemben is. Szinte érezhető azok lélegzetvétele, akiknek Európa már 30 éve mondja, hogy ti mások vagytok. „Igen, mi mások vagyunk” – mondják most –, „és igen, mi jobbak vagyunk!”
Forrás: Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán