Mégis megkezdődnek a török csatlakozási tárgyalások

Hosszú huzavona után jutottak megegyezésre az EU külügyminiszterei hétfőn arról, hogy megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások Törökországgal. Információk szerint az Európai Unió mind a 25 tagja hozzájárult a török felvételi eljárás megindításához. Az uniós csatlakozási tárgyalások keretdokumentumát végül Törökország is elfogadta. Abdullah Gül török külügyminiszter elindult Luxemburgba, ahova nagyjából éjfélkor érkezik meg. A késve elfogadott megállapodás miatt korábban elhalasztották a csatlakozási tárgyalások délután öt órára tervezett megnyitóját.

2005. 10. 03. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökország elfogadta az uniós csatlakozási tárgyalások keretdokumentumát – közölték hétfőn este török diplomaták Luxembourgban. A luxemburgi külügyminiszter szavai szerint Abdullah Gül török külügyminiszter már útra kelt repülőgéppel az uniós miniszterek tanácskozásának színhelye felé. Az egyezséget Ausztria és az összes többi állam is elfogadta – közölte előzőleg a német hírügynökséggel egy résztvevő. Így már nincs akadálya annak, hogy a tárgyalások még hétfőn este megkezdődjenek Ankara képviselőivel – tette hozzá.

A kompromisszumról korábban mintegy varázsütésre érkezett a hír, amikor kiderült: a hágai törvényszék főügyésze úgy értékelte, Horvátország együttműködése teljes a délszláv háborús bűnöket vizsgáló bírósággal, vagyis Zágráb eszerint megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat. Ausztria azonnal engedékenyebb hangot ütött meg, és a kompromisszumos tervet elfogadta Ankara is – értesült a HírTv tudósítója. Azaz: a cáfolatok ellenére, a sajtó által sokat szellőztetett „horvátokat a törökökért cserébe„ formulában mégiscsak lehetett valami.

Korábban az EU elhalasztotta Luxemburgban a török csatlakozási tárgyalások eredetileg délután öt órára kitűzött ünnepélyes megkezdését, mert nem találtak olyan megoldást, ami az osztrákok és a törökök igényeit is kielégítené. A halasztást hivatalosan akkor azzal indokolták, hogy már nincs olyan repülőjárat, amellyel a török külügyminiszter délután öt órára Ankarából Luxemburgba érhetne. Közben az unió soros elnöki tisztét kitöltő Nagy-Britannia módosított tárgyalási kerettervezetet juttatott el az osztrák és a török tárgyalófélhez. A javaslatról egyelőre nem szivárogtak ki részletek.

A délelőtt folyamán ismét összeültek az EU külügyminiszterei, hogy folytassák a brit uniós elnökség által hajnalban felfüggesztett megbeszéléseket a török csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Luxemburgban. Mint ismeretes, előzőleg Ausztria ellenállása miatt nem jutottak megegyezésre az Európai Unió tagállamainak diplomáciai vezetői a török tagfelvételi tárgyalások megkezdéséről tartott luxemburgi megbeszélésükön vasárnap. Elviekben ma délután öt órakor kellett volna kezdődnie Brüsszel és Ankara megbeszéléseinek, Ausztria azonban továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Törökországnak valamilyen más – lazább, privilegizált partnerségi – alternatívát kell felajánlani a teljes tagság helyett. Ankara ezt a lehetőséget egyértelműen elutasítja. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök hétfőn megismételte, ragaszkodnak álláspontjukhoz, és nem szeretnének változtatni a csatlakozási tárgyalások menetén.

„Pozitív végkifejlet teljességgel bizonytalan” – írta korábban jelentésében a Die Presse. Az osztrák külügyminiszter asszony, Ursula Plassnik és az uniós elnökséget betöltő brit kollégája között ma délelőtt folytatott négyszemközti beszélgetés nem hozott áttörést. A Der Spiegel a tárgyalások elmaradása miatt aggódó diplomatákat idézett, akik szerint Bécs elsődleges elvárása, hogy a török csatlakozás előfeltételei között nagyobb szerepet kapjon az unió felvételi képessége. A problémákat tovább növeli, hogy a Ciprus is új követelésekkel állt elő.

Somogyi Ferenc külügyminiszter magyar újságíróknak úgy nyilatkozott: ha Törökország esetében nem sikerül megállapodni, akkor valószínűleg Horvátország ügye sem kerül napirendre.

A vasárnapi ülésen elnöklő Jack Straw brit külügyminiszter korábban kifejtette, amennyiben nem sikerül egyezségre jutni, az veszélyeztetheti a keresztény és a mozlim közösségek közti kapcsolatokat, valamint tovább mélyítheti a teológiai-politikai megosztottságot. A helyzet nagyon frusztráló, bízom azonban abban, hogy képesek leszünk eredményt felmutatni – idézi a diplomáciai vezető szavait a BBC.

Rendkívül nehéz a helyzet, mert egyik fél sem mutat arra hajlandóságot, hogy a saját szövegváltozatán módosítson – nyilatkozta Ursula Plassnik hétfőn reggel, miután Luxemburgban külön megbeszéléseket folytatott a brit külügyminiszterrel. Ausztria garanciákat szeretett volna kapni arra, hogy a csatlakozási tárgyalások megkezdése Ankarával nem jelenti automatikusan a teljes jogú tagságot az ország számára.

Előzőleg Abdullah Gül török miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter még egy „utolsó figyelmeztetésben” részesítette az uniót, és kilátásba helyezte hazájának a csatlakozási tárgyalásoktól történő visszavonulását, amennyiben azok nem a terveknek megfelelő időpontban kezdődnek meg. „Ha október 3-án valami nem sikerül, akkor nem lesz október 4-e” – nyilatkozta a török sajtóban. Korábban Recep Tayyip Erdogan török kormányfő úgy nyilatkozott, országa csak abban az esetben kezdi meg a tárgyalásokat, amennyiben annak tétje a teljes jogú partnerség, semmi más.

(BBC, diepresse.com, Magyar Rádió, Info Rádió, Origo, HírTv)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.