Korzikán összesen 10 ezer ember (mintegy 6-7 ezer autóval, közöttük nagy számban turisták is) vár arra, hogy kijuthasson a szigetről.
A csendőrség két páncélos jármű kíséretében vonult fel Ajaccio kikötőjében az eltorlaszolt útszakaszhoz, hogy eltávolítsa a sztrájkolók által emelt akadályokat, így ismét szabaddá vált az út a kikötőben horgonyzó, egyetlen komp, a Girolata mólójához. A mintegy 15 fős sztrájkőrséget, akik nem tanúsítottak ellenállást, igazoltatták a későbbi azonosítás végett.
A tiltakozó megmozdulások alatt őrizetbe vett négy tengerészt, akik részt vettek a korzikai tengerészeti társaság egy hajójának eltérítésében, pénteken szabadon engedték.
A blokád kezdete
A korzikai hajózási vállalat privatizációja elleni tiltakozásként cég alkalmazottai szerdán megszállták és eltérítették a vállalat egyik hajóját, melyet rövidesen a terrorelhárító alakulatok szereztek vissza. A vaskézzel történt rendcsinálás feszültségeket szült Korzika szigetén. Az STC szakszervezet egyre élesebb hangon követelte annak a négy munkásnak a szabadon engedését, akiket a hajó visszaszerzése után vettek őrizetbe.
A Pascal-Paolit egy kommandós egység, a csendőrség különleges alakulata foglalta vissza helikopterekkel. A tengerészek elmondták: a hajón letérdeltették és megbilincselték őket a terrorelhárító alakulatok, pedig tudták, hogy nem terroristákkal, hanem munkásokkal van dolguk. A hajót eltérítő tengerészek közül 36-ot azonnal elengedtek.
Mivel négy társukat fogva tartották a hatóságok (a hatályos törvények Franciaországban erre 4 napig adnak lehetőséget) a sztrájkolók megszállták a kikötőket, megbénították a kompforgalmat. Az üzemanyag-szállító kamionok sofőrei is csatlakoztak a megmozduláshoz, blokkolva a raktárakat. A benzinkutaknál hosszú sorok alakultak ki: aki megtehette, tankolni indult, hosszabb üzemanyaghiányra számítva. A tiltakozók azzal fenyegetőztek, hogy elvágják az ajaccioi és a bastiai repteret is a külvilágtól, s Korzika teljes blokád alá kerül.
Beszállna a kormány
Nem csillapodnak a kedélyek annak ellenére sem, hogy a hajózási és szállítási vállalat, az SNCM privatizálása ügyében új feltételeket ajánlott a kormány. A kabinet legfrissebb ajánlata szerint a korzikai hajózási céget megvásárolni szándékozó Butler Capital Partners az SNCM 40 tőkéjének 40 százalékát, a Veiola (a volt Vivendi cég) 30 százalékot birtokolna, míg az állam 25 százalékkal vállalna tulajdont, a munkásoké a tőke 5 százaléka lenne. A két vásárlójelölt cég a jelenlegi 2400 állásból 400-at szüntetne meg, s eredetileg teljes tulajdonszerzésre törekedtek. Jacques Barrot európai közlekedési biztos megjegyezte, hogy az állam részvételét idővel csökkenteni kell a cégben. Thierry Breton pénzügyminiszter pedig elmondta, hogy a negyedrésznél több tulajdona nem lehet az államnak a cégben, ám ezt a részt a kormányzat megtartaná legalább a vállalat talpra állásáig.
Érdekvédelmi harc rakétával
Kedd óta naponta újabb összetűzések zajlanak a hatóságok és a sztrájkolókat támogató tüntetők között Korzikán. Ajaccio prefektúrájára rakétát lőttek ki csütörtök éjjel. A támadásnak nincsenek sebesültjei. Jacques Chirac erőteljesen elítélte a korzikai fegyveres támadást, Nicolas Sarkozy pedig kijelentette, hogy nem fogja eltűrni a közrend felforgatását a szigeten. Korzika radikális és mérsékelt önállósodási mozgalmai a 90-es évek eleje óta újult erővel küzdenek a sziget autonómiájáért. A szakszervezetek harca így politikai színezetet is ölt a szigeten.
Mindeközben az ország egyik legnagyobb szakszervezete, a CGT támogatásával a marseille-i szabadkikötő privatizálása elleni is sztrájk kekezdődött hétfő éjjel; a kikötőt lezáró munkások egyben a korzikai cég magánosítása ellen is tiltakoztak. A helyi szakszervezet csatlakozott a korzikaiak mozgalmához, őket is támogatják a sztrájkkal. A marseille-i kikötőt működtető cég egyik vezetője, Christian Garin a Le Figarónak nyilatkozva kifejtette: a sztrájkolók legalább 30 százaléka semmiféle reális követeléssel nem lép fel, céljuk mindössze a közintézmények destabilizálása. A kikötő blokkolása napi 476 millió eurós veszteséget jelentett. A hatóságok szombat reggeli fellépése hozzájárulhat, hogy a forgalom újrainduljon Marseille-ben.
Le Figaro, AFP
Napi balfék: Magyar Péter így akarja legyőzni a nyugdíjasokat!