Franz Müntefering, az SPD elnöke egyelőre elzárkózott azelől, hogy kommentálja a szociáldemokrata párt elnökségi üléséről kiszivárgott értesülést: Gerhard Schröder nem kíván részt venni a most alakuló nagykoalícióban.
A párt jobbszárnyához tartozó Johannes Kahrs, az úgynevezett seeheimi kör szóvivője „megdöbbentő döntésről” beszélt, szerinte a koalíciós tárgyalások eredménye „jóval gyengébb” mint az elvárható és bejelentette: „A történet még egyáltalán nem lefutott.” Müntefering csak annyit volt hajlandó megerősíteni a kiszivárgott hírekből, hogy Gerhard Schröder tagja lesz a szociáldemokrata tárgyalódelegátusnak.
Merkel az új kancellár
Az mindenestre eldőlt, hogy Angela Merkel lesz Németország új kancellárja. A második német televíziós csatorna, a ZDF értesülése szerint egyelőre csak a személyt lehet tudni, a pontos megállapodás még nem ismeretes. A szociáldemokraták nyolc tárcát kapnak az új német kormányban, eszerint a kisebbik koalíciós partner képviselője fogja irányítani a külügy, a pénzügy, az igazságügyi, a munkaügyi, az egészségügyi, a közlekedési, a környezetvédelmi és a fejlesztés segélyek minisztériumát. A Bundestag elnökének posztját a kereszténydemokraták kapták a koalíciós alkudozásban.
A koalíciós tapogatózásokból eddig kiszivárgó személyi kombinációk szerint Edmund Stoiber, a CSU elnöke lesz a leendő gazdasági szuper-miniszter – ezt a hírt jelentette az AFP hírügynökség a CSU elnökségből származó információkra hivatkozva, melyet megerősített a még hivatalban lévő gazdasági miniszter Wolfgang Clement is. „Az utódom a legkisebb Bundestagban képviseltetett párt elnöke lesz” – nyilatkozta az SPD politikusa az AFP hírügynökségnek. A hírek szerint a belügyi tárcát a CDU frakcióvezető-helyettese, Wolfgang Schäuble kapja, míg a külügyi tárcát egyes értesülések szerint a honvédelmi tárca vezetője Peter Struck venné át, ami a német hagyományoknak megfelelően az alkancellári posztot jelenti. Azt egyelőre nem tudni, hogy az eddigi kancellár teljesen visszalép-e, vagy elfogad-e valamilyen tisztséget az új koalíciós kormányban. Gerhard Schröder azt mindenesetre jelezte a múlt hét végén, hogy az úgymond államtitkári feladatra semmiképpen sem vállalkozik. Elképzelhető, hogy esetleg alkancellár lesz, elemzők azonban azt valószínűsítik, hogy visszalép a nagykoalíció bármiféle posztjától.
Nem sokkal éjfél előtt, három és félórai egyeztetés után vasárnap éjjel ért véget a nyolcszemközti egyeztetés a nagykoalíció legfontosabb kérdéseiről, a posztok elosztásáról. Angela Merkel (CDU), Edmund Stoiber (CSU), valamint az SPD elnöke Franz Müntefering és Gerhard Schröder akkor nyilatkozatok nélkül hagyták el tárgyalásaik helyszínét. Hétfőn délelőtt pártelnökségi üléseken ismertették részletekbe menően, hogy milyen eredményre jutottak a megbeszéléseken, majd a testületekben lezajló vita és állásfoglalás után újból tárgyalóasztalhoz ültek.
A ddp hírügynökség hétfőn délelőtt annyit szivárogtatott ki a tárgyalásokról, hogy mindenképpen Angela Merkel lesz a kancellár, Gerhard Schrödernek pedig várhatóan más lehetőséget ajánlanak fel. A dpa hírügynökség információi szerint a felek azonban már olyan, kiérlelt változatban állapodtak meg az előző napi nyolcszemközti beszélgetésen, melyet a pártgrémiumok elé terjeszthetnek.
A balszárny Schröder személyéhez kötötte a nagykoalíciót
Brandenburg miniszterelnöke, Matthias Platzeck (SPD) korábban úgy fogalmazott: lehetségesnek tartja Merkel kancellárságát. „Ha a programok összeillenek, akkor el tudok egy ilyen konstellációt képzelni”- nyilatkozta a Märkische Allgemeine című lapnak. Szerinte azonban ellenszolgáltatásként az SPD-nek több tárcát kell megkapnia. Platzeck nem zárta ki, hogy a következő, 2009-es Bundestag választásokon pártja kancellárjelöltjeként induljon, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy jelenlegi kormányban nem kíván szerepet vállalni. Müntefering és Schröder a Spiegel információi szerint a külügyminisztérium élére kívánták állítani a brandenburgi miniszterelnököt. Ezzel szemben a belügyminiszter Otto Schily (SPD) szimpatizál az izraeli megoldással. A Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitungnak adott interjújában elképzelhetőnek tartotta, hogy a kancellári posztot időbeli korlátokkal felossza egymás között Schröder és Merkel.
Az SPD frakció balszárnya, valamint a párt konzervatívjait összefogó seeheimi kör időközben nyilatkozatban jelentette ki, hogy csak Schröder kancellársága esetén támogatnak egy nagykoalíciót. A hamburgi SPD vezetője, Mathias Petersen a Handelsblattban úgy fogalmazott: „Egy olyan kompromisszum, mely Schrödert nem tartja meg, valamilyen vezető pozícióban, a párt bázisával aligha lenne elfogadtatható.“ Ez az SPD tartományi szervezeteinek általános véleménye. A Berliner Morgenpost beszámolója szerint az SPD-ben kétségbeesetten keresnek egy alkancellárnak alkalmas személyt. Az SPD egyik elnökségi tagja szerint Müntefering nem öltheti magára ezt a posztót, mert neki a pártot és a frakciót kell egyben tartani.
AFP, ddp, dpa, Focus (focus.msn.de), Info Rádió
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?