Sokkos német választók

Programjában még nem, de személyi összetételét illetően már körvonalazódik a német szövetségi kormány. Ennek ellenére a lakosság többsége nem tud megbarátkozni a választási eredményekkel: egy felmérés szerint a válaszadók 62 százaléka szerint a pártokat nem érdekli az ország és a lakosság sorsa.

2005. 10. 20. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung Dr. Renate Köcher Sokkos választók, lefékezett reformlendület című írásában elemzi az Allensbach Közvéleménykutató Intézet kutatási vezetőjeként a szeptember 18-án történteket.

A leendő szövetségi kormány ugyan programjában még nem, de legalább személyi összetételét illetően már körvonalazódik. Azonban a lakosság túlnyomó többsége még mindig nem tud megbarátkozni a szeptember 18-i választási eredményekkel. A voksolás kimenetelére még soha sem tekintettek ekkora csalódottsággal a választók, függetlenül attól, melyik politikai táborhoz tartozzanak a megkérdezettek.

Bár 1994-ben és 2002-ben a lakosság relatív többsége egy másfajta választási eredményt látott volna szívesebben, (csak 1998-ban volt elsöprő az egyetértés a kormányváltással), de 1994-ben a lakosok alig 37 százaléka szerette volna a voksolás másfajta kimenetelét, míg 2002-ben is csak 44 százalék. Az elégedetlenek aránya ez évben eléri a 74 százalékot. Csak az összes megkérdezett 11 százaléka helyesli a választások kimenetelét. A leginkább elégedettnek a Baloldali Párt-PDS szimpatizánsai tűnnek.

Jelenleg csak a németek töredéke tudja elképzelni, hogy ebből a konstellációból olyan politika születik meg, mely az országot és gazdasági erejét lendületbe hozza. Az emberek mindössze 14 százaléka reménykedik abban, hogy a választások nyomán alakult kormány munkájáról a végén pozitív mérleg készíthető, s csak 9 százalékuk hisz a nagykoalíciónak a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásában. Ezzel szemben a válaszadók 44 százaléka gondolja úgy, hogy a választási eredmény tehertételként fog jelentkezni az ország gazdasági lehetőségeire. 34 százalék annyira elbizonytalanodott, hogy jelenleg el sem tudja képzelni miként alakul az ország sorsa.

Az eddigi koalíciós tárgyalások a megfigyelők szemében kellemetlen érzéseket váltottak ki: a válaszadók 62 százalékának az az érzése, hogy pártokat nem az ország és a lakosság sorsa érdekli, hanem kizárólag a hatalom és a megszerezhető posztok. Jelenleg csak a megkérdezettek 19 százaléka tudja elképzelni, hogy a tárgyaló felek a nagykoalícióban jól tudnak majd együttműködni, míg 68 százaléknak komoly kétségei vannak ebben a kérdésben.

Az SPD-t nem büntették meg a választók azért a kampányért, mely jórészt szöges ellentétben állt az addigi kormányzati politikával, hanem lehetővé tették, hogy adott körülmények között a legjobb eredményt érjék el. Sőt még a pártba vetett bizalmat is sikerült növelnie, ami a leendő reformlépések megvalósítását könnyítheti meg. A nyár folyamán még csak a válaszadók 16 százaléka bízott az SPD reformkompetenciájában, a választási kampányt követően azonban már 27 százalék teszi ezt. Ezzel megközelítették a CDU szintjét.

Ezzel szemben a CDU őszinte kampányával annyit ért el, hogy a legtöbb választó szerint tőlük várhatóak a leghátrányosabb, megszorító változtatások: a lakosság 39 százaléka gondolja úgy, hogy a kereszténydemokraták reformlépései az ő számára hátrányos változásokat hozhatnak. Ez az arány az SPD esetében mindössze 15 százalék. Visszatekintve a lakosság 46 százaléka úgy vélekedik, hogy a CDU reformjavaslataival megijesztette az embereket. Mindenek előtt az SPD hívei gondolják úgy, hogy a CDU kormánytól személyes hátrányokra is számíthatnak: a szociáldemokrata választók 56 százaléka hiszi, hogy a kereszténydemokrata reformpolitika az ő számára negatív következményekkel fog járni, s csak 10 százalék feltételezi ezt az SPD lépései esetében.

Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.