A párizsi csata

1961. október 17-én a Párizsban élő algériaiak tüntetését a francia rendőrség hihetetlen brutalitással verte szét. Hivatalosan 3 halottat és 11 538 letartóztatást ismernek el, ám történészek 15 ezerre teszik a letartóztatottak számát és minimálisan 325 halottat feltételeznek.

2005. 11. 08. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a kormány legújabb intézkedése, a kijárási tilalom egy 1955-ös, az algériai háború idején meghozott törvényre hivatkozik, megkerülhetetlennek látszik a jelenlegi történések és egy korábbi, 1961. őszén Párizsban még csírájában vérbe fojtott megmozdulás. Az algériaiak készülődő tüntetését akkor hihetetlen brutalitással verte szét a rendőrség: a halálos áldozatok számát legalább 300-ra, a halálra kínzottakét 50-60 főre teszik.

Mint arról régebben a német Phönix televízió is beszámolt, máig hallgatás övezi a francia történelem egyik alig ismert epizódját, az úgy nevezett párizsi csatát. A kérdéssel foglalkozó történészek munkáját továbbra is akadályozzák a belügyminisztériumból és a rendőrségtől „eltűnt” iratok.

1961. október 17-én a Párizsban élő algériaiak tüntetését a francia rendőrség hihetetlen brutalitással verte szét. Az áldozatok számáról ellentmondó adatok állnak rendelkezésre, míg hivatalosan 3 halottat és 11 538 letartóztatást ismernek el, addig a témával foglalkozó történészek 15 ezerre teszik a letartóztatottak számát és minimálisan 325 halottat feltételeznek.

A „veszélyes” bevándorlók

Algéria 1830 óta volt francia gyarmat. 1947-ben Algériát három megyére osztották, ezzel egy időben a lakosok francia állampolgárságot kaptak. Az 1954-ben kirobbant függetlenségi háborút – melyet a partizánharcok ismert kegyetlenségével vívtak meg – az 1962. márciusi eviani egyezmény zárt le, ez elismerte Algéria függetlenségét. A háború – melynek algériai áldozatainak számáról máig vitatkoznak a történészek – azonban hamarosan áttevődött az anyaországba is, hiszen a francia ipar jelentős számban csábította át az olcsó munkaerőt jelentő észak-afrikaiakat. Hivatalos becslések szerint a 60-as évek elején mintegy 400 ezer algériai élt, főként a Párizs környéki nyomornegyedekben. Annak ellenére, hogy teljes jogú állampolgárok voltak, bőrszínük alapján rendszeresen zaklatta őket a rendőrség.

A biztonsági erők félelme nem volt alaptalan, hiszen 1958 és 1961 között a függetlenségéért harcoló Algériai Felszabadítási Front merényleteiben mintegy 80 rendőr halt meg. Így érthető, hogy a francia kormány és a párizsi rendőrség rendkívül idegesen reagált, amikor tudomására jutott, hogy az algériai közösség tüntetést szervez szülőhazája függetlensége mellett. (Ekkor már zajlottak az eviani megállapodást előkészítő tárgyalások.) 1958 óta Párizs rendőrprefektusa a francia politikai élet egyik nagy túlélője, Maurice Papon volt, aki a német megszállás alatt Bordeaux-ban a zsidó ügyek felelőseként részt vett a deportálásokban. (Papont emiatt, háborús bűnösként, a 90-es években letöltendő börtönbüntetésre ítélték – a szerk.)

Holttestek a Szajnában

A tervezett tüntetést megakadályozandó a rendőrség 1961. október 17-re az algériaiknak kijárási tilalmat rendelt el. A párizsi hatóságok mintegy 8 ezer rendőrt mozgósítottak, akik már a tüntetők gyülekezését is meg kívánták előzni. Ezért a tömegközlekedéssel a belvárosba igyekvő, „arabnak” kinéző személyeket a felállított ellenőrző pontokon feltartóztatták és azonnal az e célra előkészített, Párizs környéki sportcsarnokokba internálták. A belügyminisztérium abból a feltételezésből indult ki és így is instruálta a rendőrséget, hogy az „iszlamisták” erőszakos akciókra készülnek, ezért a kivezényelt egységek rendkívüli brutalitással léptek fel. Ez a feltételezés később nem bizonyult megalapozottnak. Mindenesetre tanulságos, hogy az algériaiak randalírozását kiemelő hivatalos változat sem beszélt a tüntetés „feloszlatása” során megsebesült vagy elhunyt rendőrről.

A mintegy 15 ezer internáltat súlyosan bántalmazták. Az egészségügyi ellátásukat végző szanitécek visszaemlékezései szerint szinte egyetlen fogoly sem úszta meg súlyosabb sérülések nélkül, gyakoriak voltak a végtag- és koponyatörések. Abból a csoportból, amelyik elérte a belvárost, becslések szerint mintegy 200 személyt – még élő sebesülteket és holttesteket – a Szajnába hajították. További mintegy 50-60 főre becsülik azoknak az algériaiaknak számát, akik a prefektúra épületében belehaltak a kihallgatásokba. A tüntetés szervezőinek tartott, mintegy 500 személyt a francia hatóságok – a jogi formaságok mellőzésével – Algériába toloncolták.

A sajtó agyonhallgatta a történteket. A pogromról készített drámai erejű fotókat – már amelyek nem tűntek el – csak egy vallási lap, a Témoignage Chrétien (Keresztény tanúság) volt hajlandó közölni. E fotókon például világosan látszanak a golyó ütötte sebesülések, valamint azok a halottakból épített halmok, melyekbe eltüntetésük előtt hajigálták a lemészárolt algériaiak tetemeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.