Ahogy az élelmiszersegély egy országot szegénységben tart

Etiópiában minden kezdeményezést ellehetetlenítenek a segélyszervezetek, mivel leszoktatják a lakosságot arról, hogy megtermeljék az önellátáshoz szükséges élelmet. Úgy tűnik, az élelmiszersegélyezés sokak számára nagy üzlet, s ezért nem is érdekük változtatni a jelen helyzeten. A szállítmányok legnagyobb része ugyanakkor elvéti célját.

2005. 11. 26. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ egyik legszegényebb országában, Etiópiában minden kezdeményezést ellehetetlenít az állandóan rendelkezésre álló alamizsna. Egy jól működő szamaritánus hálózat ugyanis leszoktatja a lakosságot arról a képességről, hogy megtermelje az önellátáshoz szükséges élelmet. A helyzet haszonélvezői a kormány és a segélyszervezetek. Az ország GDP-je az elmúlt 20 esztendőben a felére zsugorodott, miközben a lakosság évente 3,5 százalékkal nő. S egyelőre nyoma sincs annak, hogy a kedvezőtlen folyamat megállna – cikkezik a Der Speigel.

A kormánynak nem érdeke és ezért nem is reagál az alacsony terméshozamokra, hiszen nem áll lakossági nyomás alatt. Egy jól olajozott segélyapparátus kiegyenlíti az élelmiszerhiányt. Az ENSZ élelmezési programja (WFP), amelyik a nemzetközi segítséget megszervezi szintén nem érdekelt abban, hogy az élelmiszer hiánnyal együtt feleslegessége okán megszűnjön. A WFP ez év elején bejelentette, hogy a következő tíz esztendőben összesen 122 segélyre lesz szüksége, hogy az éhezőket táplálhassa. Másnap az etióp diktátor Meles Zenawi azzal a követeléssel állt elő, hogy a nyugati országok engedjék el az etióp adósságot.
Alig egy héttel azelőtt Németország általános adósság elengedést hirdetett meg. „Azt várjuk el, hogy a szerződés által szabaddá váló pénzeszközöket a szegénység elleni harcra használják fel” nyilatkozta az akkori külügyi államminiszter Kerstin Müller. Naiv remény, hiszen eddig a legtöbb pénzt a hadsereg kapta. Etiópia a világ legszegényebb országa tartja fenn egész Fekete-Afrika legnagyobb hadseregét.

Az élelmiszersegélyek az ország második legfontosabb gazdasági ágává váltak, s sokkal nagyobb növekedést mutatnak fel, mint a mezőgazdaság. Így ez az egyik meghatározó tényezője annak, hogy az etiópiaiak egyre szegényebbek lesznek. 1984 és 2002 között az egy főre jutó élelmiszer termelés 450 kilóról 140 kilóra csökkent. 2003-ban az ENSZ másfél millió tonna gabonát adományozott Etiópiának. A segély sokkal hasznosabbnak bizonyult az adományozó ország gazdáinak, mint az etióp parasztoknak. Az etióp felföld lakóinak kb. 50 dollárba kerül egy tonna gabona előállítása. A piacon azonban csak 25 dollárt kaptak érte, mert az ingyenes import letörte az árakat. A Zenawi által vezetett „Etióp népek forradalmi demokratikus frontjának” nem áll érdekében, hogy ezen a bizarr helyzeten változtasson. Hiszen a transzport társaságok a párt kezében vannak és ők kasszíroznak minden tonna leszállított áru után.

A fővárosban Addis Abeba több, mint 300 bejelentett segélyszervezet tevékenykedik sok ezer munkatárssal, az „Arat Kilo Child Care” szervezettől a „ZOA Refugee Care-ig.” Több, mint száz szervezet csak az élelmiszer elosztásból él. Egy a segélyezendő területek közé felkerült régiónak nem is olyan könnyű lekerülnie a listáról. A déli területeken élő nomádok úgy követik a segélyszállítmányokat, mint egykor az esőfelhőket.
A segélyszállítmányok alig negyede éri el a legszegényebbeket és a valóban rászorulókat. A szállítmányok legnagyobb része elvéti célját, mert sem a kormány, sem a civil szervezetek nem fárasztják magukat azzal, hogy a segélyeket igénylők rászorultságát ellenőrizzék. A szállítmányok általában ott landolnak, ahol épek a logisztikai elosztópontok és nem a sokkal szegényebb hegyvidéken, ahová sem út nem vezet és ahol gyakorlatilag az államigazgatás sem létezik.

(Der Spiegel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.