A konzervatív osztrák lapban Friederike Leibl A britek gondoskodnak az idegességről című tudósításában foglalkozik a londoni EU költségvetési álláspont mind hangosabb unión belüli bírálatával.
Tony Blair e héten bukott meg először egy javaslatával a parlamentben nyolc esztendős miniszterelnöksége alatt. A Financial Times pénteki kiadásában idézett egy brit kormányzati tisztviselőt, aki szerint a miniszterelnök szeretne az uniós költségvetés ügyében megállapodni, de mindig nyilvánvalóvá tette, hogy kompromisszumkészségének van határa.”
A legfontosabb vitakérdés a megfeneklett költségvetési tárgyalásokon a jelenleg, évente mintegy 4,6 milliárd euróra rúgó brit különleges kedvezmény, melyet még Margaret Thatcher 1984-ban harcolt ki Londonnak híres „I want my money back” (Vissza akarom kapni a pénzem) stratégiájával. A brüsszeli idegességet jól jellemzik az EU nagykövetek tanácsának heves vitákba torkolló üléséről megjelentetett nyilatkozatok. Általában a nagyköveti találkozókon elhangzottakat hallgatás övezi, most azonban jól láthatóan tudatos kiszivárogtatások történtek.
A holland nagykövet Tom de Bruijn a Financial Times szerint úgy fogalmazott: „Egyre inkább úgy érzem magam, mint egy űrhajó, melynek tönkrement hajtóműve és most az univerzum pereme felé sodródik.” A sajtó a német és francia nagyköveteknek a brit uniós elnökség tárgyalási stratégiájáról gyakorolt kemény bírálatait is idézi. Párizs képviselője Pierre Sellal szerint Nagy-Britanniának csak egy „negatív megegyezést” sikerült létrehoznia. Ami annyit jelent: a többi 24 tagállam meggyőződése, hogy London álláspontjának megváltoztatása nélkül újra zsákutcába jutnak a 2007-2013 közötti uniós költségvetésről folyó tárgyalások.
Die Presse (diepresse.com)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?