Blair miatt csúszik az uniós költségvetés?

Tony Blairnek az alsóházban elszenvedett veresége csak növeli a brüsszeli szkepszist, hogy lehetséges-e a megegyezés az unió leendő költségvetéséről. A kormányfő annyira meggyengült, hogy a többi uniós partnertől a különleges brit kedvezmények ügyében elvárt engedményekre aligha lesz képes.

2005. 11. 12. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív osztrák lapban Friederike Leibl A britek gondoskodnak az idegességről című tudósításában foglalkozik a londoni EU költségvetési álláspont mind hangosabb unión belüli bírálatával.

Tony Blair e héten bukott meg először egy javaslatával a parlamentben nyolc esztendős miniszterelnöksége alatt. A Financial Times pénteki kiadásában idézett egy brit kormányzati tisztviselőt, aki szerint a miniszterelnök szeretne az uniós költségvetés ügyében megállapodni, de mindig nyilvánvalóvá tette, hogy kompromisszumkészségének van határa.”

A legfontosabb vitakérdés a megfeneklett költségvetési tárgyalásokon a jelenleg, évente mintegy 4,6 milliárd euróra rúgó brit különleges kedvezmény, melyet még Margaret Thatcher 1984-ban harcolt ki Londonnak híres „I want my money back” (Vissza akarom kapni a pénzem) stratégiájával. A brüsszeli idegességet jól jellemzik az EU nagykövetek tanácsának heves vitákba torkolló üléséről megjelentetett nyilatkozatok. Általában a nagyköveti találkozókon elhangzottakat hallgatás övezi, most azonban jól láthatóan tudatos kiszivárogtatások történtek.

A holland nagykövet Tom de Bruijn a Financial Times szerint úgy fogalmazott: „Egyre inkább úgy érzem magam, mint egy űrhajó, melynek tönkrement hajtóműve és most az univerzum pereme felé sodródik.” A sajtó a német és francia nagyköveteknek a brit uniós elnökség tárgyalási stratégiájáról gyakorolt kemény bírálatait is idézi. Párizs képviselője Pierre Sellal szerint Nagy-Britanniának csak egy „negatív megegyezést” sikerült létrehoznia. Ami annyit jelent: a többi 24 tagállam meggyőződése, hogy London álláspontjának megváltoztatása nélkül újra zsákutcába jutnak a 2007-2013 közötti uniós költségvetésről folyó tárgyalások.

Die Presse (diepresse.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.