Gyurcsány: Magyarország a „harmadik út” híve az EU-ban

Az „együttműködés harmadik útjáról” beszélt Gyurcsány Ferenc európai újságíróknak, melyekre az egységes az unió által előírt jogi keretek, valamint a bel- és igazságügy területén a szorosabb együttműködés klasszikus formái – mint az eurócsoportban és az úgynevezett schengeni országok – mellett adódna lehetőség.

2005. 11. 24. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország szorosabb politikai együttműködésre szeretné rábírni EU partnereit az oktatás-képzés, valamint a szociálpolitika területén – olvasható Gyurcsány Ferenc nyilatkozata a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. A kormányfő európai lapok munkatársaival találkozott és osztotta meg velük véleményét az EU-ról. A lap szerint Gyurcsány Ferenc azt reméli, hogy az így keletkező új impulzusokkal az unió képes lesz átlépni a bizonytalanság korszakát, melybe az alkotmánytervezet francia és holland elutasítása az EU-t taszította. Abban a helyzetben, amikor Európa a globalizáció kihívásaira kell, hogy választ adjon, az uniós partnereknek nem szabad magukat a „szűklátókörű nemzeti érdekek képviseletre” korlátozniuk – nyilatkozta Gyurcsány.

A miniszterelnök az új együttműködési formák iránti igényét az alkotmányos szerződés kudarcával indokolta. – Félreérthetetlenül látszik, hogy jelenleg nem létezik elegendő eltökéltség az európai álom megélésére. Ez a legtöbb ember számára üres és bürokratikus fogalom – nyilatkozta a politikus. Magyarország ennek ellenére betartja az alkotmányt melyet Litvánia után másodikként ratifikált. Már most is léteznek Európában, nem utolsó sorban a skandináv államokban, jó példák arra, hogy EU szerződések nélkül is lehetséges a szorosabb együttműködés. Gyurcsány az „együttműködés harmadik útjáról” beszélt, melyekre az egységes az unió által előírt jogi keretek, valamint a bel- és igazságügy területén a szorosabb együttműködés klasszikus formái – mint az eurócsoportban és az úgynevezett schengeni országok – mellett adódna lehetőség.

A miniszterelnök visszafogottan nyilatkozott a december közepén Brüsszelben az unió 2007–13 közötti költségvetéséről tartandó csúcstalálkozón elérendő megegyezés esélyeit latolgatva. – Nagyon távol vagyunk egy kompromisszumtól – fogalmazott Gyurcsány. Szerinte elfogadhatatlan az az elgondolás, hogy a megállapodást a tíz új EU tagállam infrastrukturális fejlesztéseire szánt támogatások megkurtításával érjék el. Leszögezte: diplomaták Budapesten úgy tájékozatták, az akkori lengyel miniszterelnök Belka ajánlata, miszerint egy kompromisszum érdekében lehetséges volna a támogatások egy részéről történő lemondás, már érvénytelen.

Ennél a Brüsszelben az EU bizottságánál bemutatkozó látogatáson tartózkodó lengyel miniszterelnök Marcinkiewicz kompromisszumkészebbnek mutatkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.