Káosz az SPD-ben

A tervek szerint Matthias Platzeck brandenburgi miniszterelnök lesz az új SPD elnök. Franz Müntefering pártelnök ugyanis lemondott, miután az SPD elnöksége akarata ellenére Andrea Nahlest jelölte új főtitkárnak. Visszavonulásával az új kormány létrejöttének esélyei csökkentek, ráadásul Edmund Stoiber is közölte, nem vállalja a gazdasági miniszteri posztot.

2005. 11. 02. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint Matthias Platzeck brandenburgi miniszterelnök lesz az új SPD elnök. Ebben állapodott meg az SPD vezetése kedd este Berlinben – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. (Számos lap nem mulasztja el hangsúlyozni, hogy ezen az egyeztetésen sem Franz Müntefering, sem Gerhard Schröder nem vett részt – szerk.)

Amennyiben az SPD november 14-i karlsruhei kongresszusa támogatja a javaslatot, akkor két keletnémet áll a két nagy néppárt, a CDU és az SPD élén. Platzeck bejelentette, hogy egyelőre brandenburgi miniszterelnök kíván maradni. Kurt Beck rajnavidék-pfalzi miniszterelnök korábban Mainzban bejelentette, hogy Franz Müntefering kész alkancellárként és munkaügyi miniszterként belépni a leendő nagykoalíciós kormányba. Ugyanakkor az SPD egyik szóvivője utalt arra, hogy Müntefering csak abban az esetben vállal kormányzati funkciót, ha a pártkongresszus egyértelműen támogatja az új nagykoalíció programját. Beck – akit szintén Müntefering lehetséges utódának tartottak – világossá tette, hogy Mainzban kíván maradni és készül a 2006. márciusi rajnavidék-pfalzi tartományi választásokra. Ennek ellenére úgy vélte, „elegendő energiával és kapacitással rendelkezik, hogy hozzájáruljon a párt berlini feladatainak elvégzéséhez”.

A személyi válság kirobbantásában „társtettesnek” tartott SPD elnökhelyettes, Heidemarie Wieczorek-Zeul a karlsruhei pártkongresszuson nem kívánja magát ismételten jelöltetni. A politikusasszony kedden kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja Franz Müntefering koncepcióját, miszerint a következő generációnak kell vezetnie a pártot. Wieczorek-Zeul a harmadik világbeli fejlesztési ügyek minisztere, és tizenkét éve tagja már a pártvezetésnek. Wieczorek-Zeult is komoly bírálat érte a párt balszárnyához tartozó Andrea Nahles főtitkári jelölése kapcsán, mivel nem adta át elnökségi posztját az ifjú szocialisták egykori vezetőjének. Ezzel ugyanis elkerülhető lett volna az ifjú karrierista főtitkári jelölése, s az SPD elnökének ezt követő lemondása.

Nahles Wieczorek-Zeul, a helycserét támogatók logikája szerint, az az SPD elnökhelyettese lehet, ami szabaddá tenné a pártelnökkel szoros együttműködésre ítélt főtitkár pozícióját.

Az SPD Bundestag képviselő, Andrea Nahles egyelőre nyitva hagyta azt a kérdést, hogy az általa kiváltott vezetési válságot követően valóban jelöltetni kívánja-e magát november 14-én a pártfőtitkári posztra. A kijelölt közlekedési miniszter – jelenleg lipcsei főpolgármester – Wolfgang Tiefensee (SPD) információi szerint Nahles nem kíván ebben a helyzetben főtitkár lenni, e döntést Tiefensee határozottan üdvözölte.

Nahlest hétfőn a pártelnök Franz Müntefering kifejezett akarata ellenére jelölte az SPD elnöksége új főtitkárnak. Az egyértelmű döntést követően Müntefering bejelentette, hogy Karlsruheban nem jelölteti magát újra a pártelnöki posztra, s ezzel az SPD-t súlyos válságba taszította.

A koalíciós tárgyalások számos meghatározó tényezője szerint visszavonulásával az új kormány létrejöttének esélyei is csökkentek. Müntefering bejelentésének hírére Edmund Stoiber közölte, az eredeti tervekkel ellentétben nem vállalja a szövetségi kormányban a gazdasági miniszteri posztot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.