Német megfigyelési botrány: fókuszban a Focus

A német Szövetségi Hírszerző Szolgálat 1993-1995-ben újságírókat figyelt meg, hogy kiszivárogtatók nyomára bukkanjon. A lapokban az ügyről megjelent híreket ma lényegében megerősítette a szolgálat vezetője, August Hanning is, és ígértet tett az ügy részletes kivizsgálására.

2005. 11. 11. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapértesülések szerint a németországi Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) figyelte a Focus hírmagazin egyik szerkesztőjét, Josef Hufelschulét és Erich Schmidt-Eenboom tudományos kutatót. Könnyen lehetséges azonban, hogy más újságírók is a titkosszolgálat célkeresztjébe kerültek.

A Focus főszerkesztője, Helmut Markwort megerősítette: Hufelschulte mobilját 1994 februárja és 1995 januárja között lehallgatták. Markwort szavai szerint három, az akcióban résztvevő BND-munkatárs közjegyző előtt tett nyilatkozatával rendelkeznek a történtekről.

Lapinformációk szerint a megfigyelések azután kezdődtek, hogy 1993 júniusában Schmidt-Eenboom megjelentette Schnüffler ohne Nase – Der BND – die unheimliche Macht im Staate (Szimatolók orr nélkül – A BND – rendkívüli hatalom az államban) című könyvét, melyben a szerző azzal dicsekedett, hogy tíz, a külföldi hírszerzésben dolgozó informátorral beszélt.

A BND elnöke, August Hanning pénteken több német lap internetes oldalán fejtette ki álláspontját. Szerinte Erich Schmidt-Eenboom könyve megjelenése után, a szerző állításait ellenőrzendő tette meg a BND a szükségesnek tekintett intézkedéseket. Hanning kijelentette, hogy a média számos állítása nem felel meg a náluk fellelhető aktákból kiolvasható történéseknek. Egyúttal hangsúlyozta, hogy rendkívül sajnálná, hogy újságírókat célzottan megfigyeltek volna, az ilyen lépést elfogadhatatlannak nevezte. Hanning egyben utalt a BND azon feladatára is, hogy garantálja saját működőképességét.

„A BND nem figyeli meg az újságírókat, hanem a hűtlen munkatársak leleplezésére törekszik” – így Hanning, aki elismerte, hogy saját biztonságuk érdekében tett lépésik közepette ügynökei könnyen „szürke zónába” tévedhetnek.

A Focus tervezi, hogy jogi lépéseket tesz a BND ellen, a lap főszerkesztője elképesztőnek nevezte a történteket. A végleges döntés előtt azonban megvárják, hogy milyen eredménnyel zárul a BND vezetőjével folytatott személyes megbeszélés. A berlini politikai élet szereplői – párthovatartozástól függetlenül – elítélték az újságíró és a tudományos kutató megfigyelését és az ügy teljes feltárását követelték.

Forrás: spiegel.de, sueddeutsche.de, focus.msn.de, faz.net

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.