Orosz cenzúra, német „akcentussal”

Egy ismert és elismert televíziós személyiséget, aki műsoraiban többször bírálta a Kremlt, azt követően távolítottak el munkahelyéről, hogy a német RTL csoport megszerezte a csatorna részvényeinek 30 százalékát. A televízió 70 százaléka egy acélmű tulajdonába került. Az RTL-re „demokratikus fügefalevélként” volt szükség – vélik a szakértők.

2005. 11. 29. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olga Romanovát, Oroszország egyik legismertebb televíziós újságírónőjét a közelmúltban erőszakkal akadályozták meg munkahelye biztonsági emberi abban, hogy belépjen a a REN TV épületébe. Romanova a napi hírműsorokban alkalmanként a Kremlt is bírálta; munkáját tavaly az „ország legjobb információs programja” díjjal ismerték el. Romanovát azt követően tiltották le képernyőről, hogy az RTL csoport – a német Bertelsmann konszern luxemburgi leányvállalata – 2005. júliusában megszerezte a REN TV 30 százalékát – írja a Focus. A müncheni hírmagazin beszámolója szerint a televízió a lépést többek közt azzal indokolta, hogy a letiltás az újságírónő egészségének megőrzése érdekében történt, hiszen nagyon megerőltető lehet naponta híreket szerkeszteni, majd azokat bemondóként tálalni. Romanova azonban egészen más okokat sejt. Az újságírónő nyilvánosságra hozta, hogy az adó vezetése két kritikus hangvételű tudósítását is letiltotta. Az egyik a hadügyminiszter fiának balesetét tárgyalta, aki halálra gázolt egy gyalogost, s akivel „igen megértően bánt az igazságszolgáltatás”. Ezt a témát többi televíziós adó agyonhallgatta.

A REN TV-t eredetileg egy áramkonszern alapította, de a nyár folyamán a többségi részesedést eladták a Kreml-közeliként számon tartott Szeverstal acélműnek, mely korábban nem igazán tűnt ki médiaaktivitásával. A részvénycsomag kisebb része az RTL csoport birtokába került, amire pusztán „demokratikus fügefalevélként” volt szükség – vélekedik egy a témát ismerő, de neve elhallgatását kérő személy. Hogy az ügyben az RTL gyanútlanul, vagy gátlástalanul cselekedett, az egyelőre kérdéses – jegyezte meg.

Romanova eltávolítását az egykori pártfőtitkár, Michail Gorbacsov is úgy értékelte, hogy vele az utolsó adó szűnik meg, amely még bizonyos függetlenséget és objektivitást volt képes megőrizni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.