A német külügyminiszter leváltását követelik

A libanoni születésű, német állampolgárságú Khaled El Maszri elrablása miatt többen a német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier lemondását követelik. A politikus elismerte: már korábban tudomást szerzett a CIA emberrablásáról, ám nem tett semmit az ügyben. Maszri ügyvédje már a CIA ellen is pert indított.

2005. 12. 08. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az amerikai kormány korábban elismerte, hogy a CIA tévedésből rabolt el és börtönzött be 5 hónapra egy német állampolgárt, egyre nagyobb nyomás nehezedik a pénteken Budapestre látogató német külügyminiszterre.

A libanoni születésű, de német állampolgárságú Khaled El Maszrit egy körözött terroristával tévesztette össze a CIA, és csak öt hónapos fogság után engedték szabadon. A botrányt az okozza, hogy a német külügyek jelenlegi irányítója, Frank-Walter Steinmeier nemrég elismerte, hogy a kancellári hivatal vezetőjeként már 2004 júniusában értesült a CIA emberrablásáról, ám értesüléseit akkor nem hozta nyilvánosságra. Az FDP pártigazgatója, Dirk Niebel lemondásra szólította fel a minisztert, mert szerinte „egy miniszter, aki a közvéleményt tudatosan megtéveszti, tarthatatlan a posztján“. A nagykoalícióban azonban láthatóan más játékszabályok érvényesek, ezért Steinmeier bizonyosan a hivatalában fog maradni – vélekedett Niebel. Ezzel viszont a vörös-zöld koalíció botránya a fekete-vörös kormány botrányává válik.

A Jungen Union, a CDU/CSU ifjúsági szervezetének szövetségi elnöke, Philipp Mißfelder is felszólította Steinmeiert, nyilatkozzon arról, „hogy fontos-e számára az emberi jogok tiszteletben tartása?“.

Az FDP elnöke, Guido Westerwelle a korábbi belügyminiszter Otto Schily (SPD) és a volt külügyminiszter Joschka Fischer (zöldek) viselkedését az államügyészség problémájának nevezte. Westerwelle hangsúlyozta, hogy egy bűncselekmény esetében a feljelentési kötelezettség elmulasztása büntetendő. Ezért a müncheni államügyészségnek, mely már nyomoz El Maszri ügyében, tisztáznia kell, mit tett Schily és Fischer, miután tudomásukra jutott az emberrablás.

El Maszri ügyvédje, Manfred Gnjidic – aki védence nevében az Egyesült Államokban a CIA ellen is pert indított –, azt fontolgatja, hogy Németországban is kártérítési követeléssel áll elő. Előbb azonban meg kívánja várni, hogy a német hatóságok eljárása az ügyben tisztázódjon. Angela Merkel nyilatkozatát követően – melyet az amerikai külügyminiszter-asszonnyal, Condoleezza Rice-szal folytatott megbeszélése után tett – az ügyvéd szerint javultak az amerikai per megnyerésének esélyei. Éppen ezért Gnjidic fontolgatja, hogy Angela Merkelt tanúként idézteti be. A kancellár a Rice-szal folytatott megbeszélés után úgy fogalmazott: az Egyesült Államok elismerte, hogy hibázott az ügyben.
(Forrás: Focus Online)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.