Schröder ezzel a lépésével „nem tett szívességet” pártjának – nyilatkozta a thüringiai SPD vezetője, Christoph Matschie a közszolgálati ARD televíziónak. Az SPD Bundestag képviselője, Stephan Hilsberg úgy fogalmazott a Bild Zeitungban: „Itt valaki személyes hasznot húz saját politikai döntéséből.” ( Az eredetileg október közepére Moszkvában tervezett német–orosz energiacsúcsot augusztusban lemondták. Putyin orosz elnök szeptember elején Berlinbe látogatott, hogy a gázvezetékről szóló megállapodás aláírásánál jelen legyen. Bár a két politikus hivatalosan csak patrónusa volt a megállapodásnak, mégis a megállapodásnak a német választások miatti sietős előrehozása és Berlinbe történő áthelyezése a szimbolikusnál jóval nagyobb súlyt adott jelenlétüknek. Ez a döntés Schrödernek már most kifizetődött – a szerk.)
A közel négymilliárd eurós költségvetéssel megvalósuló gázvezetéken 2010-től a német gázimport fele, mintegy 27,5 milliárd köbméter földgáz érkezik majd a Németországba a világ legnagyobb gázszállító cégétől, a Gazpromtól. A Gazprom elnöke, Alexej Miller jelentette be, hogy Gerhard Schröder veszi át a vezetéket üzemeltető német–orosz Észak-európai Gázvezeték Társaság felügyelő bizottságának vezetését. A konzorciumban 51 százalékkal részesedik a Gazprom, és az energia óriás E.ON-Ruhrgas, valamint a vegyipari nagyvállalat BASF osztozik a maradékon. Schröder honoráriumáról mindeddig nem szivárogtak ki részletek.
A történet következményeként a liberálisok (FDP) és a zöldek egy viselkedési kódex kidolgozását követelik exkormánytagok számára. „Schrödernek a leggyorsabban nyilatkoznia kell, hogy ezt a posztot ingyen tölti be, vagy megfizetik ezért. Amennyiben a második eset az érvényes, akkor korrupció lóg a levegőben” – nyilatkozta az FDP pártigazgatója, Dirk Niebel. Szerinte felmerül a kérdés, „hogy vajon német érdekeket adtak-e el a magánérdekekért cserébe”.
A zöldek frakcióvezető-helyettese, Hans-Christian Ströbele is az ügy tisztázására szólította fel a volt kancellárt: „Amennyiben itt egy magasan dotált tevékenységről van szó, akkor az rendkívül problémás.” A zöldek elnöke, Reinhard Bütikofer egyenesen úgy fogalmazott: az ügylet bűzlik.
A baloldali párt, a PDS frakcióvezetője, Gregor Gysi a történteket nem kevés iróniával kommentálta: „A volt kancellárnak igen széles körűek az ismeretei. Éppen úgy kiismeri magát a kiadói, mint a gázüzletben. Megérdemli csodálatunkat” – nyilatkozta Gysi. Ezzel arra utalt, hogy nem sokkal a hivatalából történő távozás után napvilágot látott, Schröder a svájci Ringier Kiadó megbízásából mint a cég „kelet-európai kapunyitója” kíván tevékenykedni.
(forrás: Neue Ulmer Zeitung)
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról