Egyre határozottabban bírálják és korrupcióval gyanúsítják Schrödert

Továbbra is a kritikák kereszttüzében áll Gerhard Schröder, miután elvállalta a Balti-tenger alatt húzódó gázvezetéket üzemeltető cég felügyelő bizottságának vezetését. Az SPD-n belül is nő mindazok száma, akik hangot adnak a volt kancellár döntésével szembeni fenntartásaiknak.

2005. 12. 11. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schröder ezzel a lépésével „nem tett szívességet” pártjának – nyilatkozta a thüringiai SPD vezetője, Christoph Matschie a közszolgálati ARD televíziónak. Az SPD Bundestag képviselője, Stephan Hilsberg úgy fogalmazott a Bild Zeitungban: „Itt valaki személyes hasznot húz saját politikai döntéséből.” ( Az eredetileg október közepére Moszkvában tervezett német–orosz energiacsúcsot augusztusban lemondták. Putyin orosz elnök szeptember elején Berlinbe látogatott, hogy a gázvezetékről szóló megállapodás aláírásánál jelen legyen. Bár a két politikus hivatalosan csak patrónusa volt a megállapodásnak, mégis a megállapodásnak a német választások miatti sietős előrehozása és Berlinbe történő áthelyezése a szimbolikusnál jóval nagyobb súlyt adott jelenlétüknek. Ez a döntés Schrödernek már most kifizetődött – a szerk.)

A közel négymilliárd eurós költségvetéssel megvalósuló gázvezetéken 2010-től a német gázimport fele, mintegy 27,5 milliárd köbméter földgáz érkezik majd a Németországba a világ legnagyobb gázszállító cégétől, a Gazpromtól. A Gazprom elnöke, Alexej Miller jelentette be, hogy Gerhard Schröder veszi át a vezetéket üzemeltető német–orosz Észak-európai Gázvezeték Társaság felügyelő bizottságának vezetését. A konzorciumban 51 százalékkal részesedik a Gazprom, és az energia óriás E.ON-Ruhrgas, valamint a vegyipari nagyvállalat BASF osztozik a maradékon. Schröder honoráriumáról mindeddig nem szivárogtak ki részletek.

A történet következményeként a liberálisok (FDP) és a zöldek egy viselkedési kódex kidolgozását követelik exkormánytagok számára. „Schrödernek a leggyorsabban nyilatkoznia kell, hogy ezt a posztot ingyen tölti be, vagy megfizetik ezért. Amennyiben a második eset az érvényes, akkor korrupció lóg a levegőben” – nyilatkozta az FDP pártigazgatója, Dirk Niebel. Szerinte felmerül a kérdés, „hogy vajon német érdekeket adtak-e el a magánérdekekért cserébe”.

A zöldek frakcióvezető-helyettese, Hans-Christian Ströbele is az ügy tisztázására szólította fel a volt kancellárt: „Amennyiben itt egy magasan dotált tevékenységről van szó, akkor az rendkívül problémás.” A zöldek elnöke, Reinhard Bütikofer egyenesen úgy fogalmazott: az ügylet bűzlik.

A baloldali párt, a PDS frakcióvezetője, Gregor Gysi a történteket nem kevés iróniával kommentálta: „A volt kancellárnak igen széles körűek az ismeretei. Éppen úgy kiismeri magát a kiadói, mint a gázüzletben. Megérdemli csodálatunkat” – nyilatkozta Gysi. Ezzel arra utalt, hogy nem sokkal a hivatalából történő távozás után napvilágot látott, Schröder a svájci Ringier Kiadó megbízásából mint a cég „kelet-európai kapunyitója” kíván tevékenykedni.

(forrás: Neue Ulmer Zeitung)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.