Élesedik a gázkonfliktus

Tovább éleződik az orosz-ukrán energia vita. Moszkva árpolitikája kapcsán az a gyanú merült fel, hogy az ukrajnai gazdasági problémák kiélezésére törekszik, ezzel Janukovicsot a jövő évi választásokon, mint sikeres alternatívát mutathatna be. A Gazprom kompromisszumos javaslatára viszont az ukránok a FÁK-ból történő kilépéssel fenyegetőznek.

2005. 12. 16. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A földgázvita nyomán újabb mélypontra jutott az orosz-ukrán viszony. Az ukránok, akik alapvetően megértéssel viszonyulnak a piaci árak megköveteléséhez, most az orosz fellépésben a narancsos forradalmuk miatti moszkvai „büntetőakciót” látnak – írja a Die Welt.

Juscsenko olyan sokszor beszélt arról, hogy Ukrajnát a nyugathoz kívánja közelíteni, „hogy a Kreml most egyszerűen azt javasolta, akkor fizessenek nyugat-európai árakat az energiahordozókért” –vélekedett az ukrán Republikánus párt elnöke, Jurij Bojko. Az a gyanú is megfogalmazódott, hogy Moszkva árpolitikájával, az ukrajnai gazdasági problémák kiélezésére törekszik. S ezzel a Moszkva-barát Viktor Janukovicsot és csapatát, a forradalom vesztesét, a jövő évi parlamenti választásokon, mint sikeres alternatívát mutathatná be.

A Kreml politikájának apologétái, mint a televíziós Mihail Leontyev, megerősítették ezt, amikor úgy fogalmaztak: „Politikai kalandorokra, akik Ukrajnában hatalomra jutottak, nincs ott szükség. Ezt közérthetően kell megfogalmazni” – kommentálta Leontyev, aki a két ország közötti vitát és az ukrán árúk bojkottját követelte.

A kijevi parlamentben vihar előtti csend honol, miután a Gazprom elnökségének helyettes vezetője, Alexander Medvegyev közölte, az ukránokkal elszalasztották annak lehetőségét, hogy 160 dollár per 1000 köbméteres áron megállapodjanak. A piaci ár tovább emelkedett, most már a Gazprom 220-230 dolláros árat tekint irányadónak – magyarázta Medvegyev szerda este. Egyúttal azt vetette Ukrajna szemére, hogy visszaél az európai gázszállításban betöltött szerepével. A tranzit megállapodás, mely az orosz gáz nyugatra szállítását garantálja, az év végén lejár. Az ukránok akkor kívánnak egy szerződést megkötni, ha már a gázárakról megállapodtak és Oroszország a mostani követeléseiből enged.

A hét elején a Gazprom vezér, Alexej Miller kompromisszumos javaslata háborította fel az ukránokat. Miller azt követelte, hogy a földgáz szállító csőhálózatot apportálják egy konzorciumba, melyben 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezne a Gazprom.

Ellenlépésként ukrán képviselők a FÁK-ból történő kilépés lehetőségét vetették fel, követve a grúzok példáját. A tifliszi parlament már felszólította az elnököt és a kormányt a lépés megtételére.

Oroszország számára, mely magára, mint a poszt-szovjet térség vezető hatalmára tekint, keserű csapás lenne. Mindenekelőtt azért, mert számos állam december elején Kijevben egy új tömböt hozott létre Demokratikus Választás Közössége néven. Ehhez a csoporthoz tartozik Grúzia, Lettország, Litvánia, Macedónia, Románia, Szlovénia Ukrajna és Észtország. A lépést Moszkvában, mint bekerítési kísérletet interpretálták.

Most az ukránok további nyomásgyakorlási lehetőség után kutatnak. A nyilvánosság előtt folyó vitában felmerült annak lehetősége, hogy felemeljék a szevasztopoli flottatámaszpont évi 93 millió dolláros bérleti díját, amiért Moszkva gázzal fizet. A kölcsönös szurkálódások közé tartozik az a javaslat is, hogy amerikai szakembereket engedjenek be ama két Ukrajnában fekvő radarállomásra, mely része az orosz előrejelző rendszernek és kizárólag a moszkvai stratégiai rakétacsapatok számára dolgozik. Újsághírek szerint ez a téma felmerült Juscsenko és Condoleezza Rice múlt heti kijevi találkozóján is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.