Összecsapnak a kultúrák

A hatalmas méretű bevándorlás veszélyezteti az amerikai és az európai önazonosságot – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A lapban megszólaltatott politológus szerint egy adott mértékig az országok érdeke, hogy bizonyos számú bevándorlót beengedjenek, ugyanakkor jelenlétük gazdasági értelemben is járhat negatív következményekkel.

2005. 12. 04. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A civilizációk harcáról felállított tézise óta Samuel P. Huntington a politikatudományok Cassandrájának számít. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung A bevándorlás réme címmel készített interjút az ismert amerikai politológussal. Újabb „Kik vagyunk mi? Az amerikai identitás válsága” című könyvében is bizonyítja a Harvard professzora a nyilvánvaló problémák dramatizálásban megmutatkozó tehetségét. A szerző a kultúrák összecsapásának új hadszínterét fedezte fel. A hatalmas méretű bevándorlás veszélyezteti az amerikai önazonosságot. Legkésőbb 2010-ben, Los Angeles minden második lakosa latin-amerikai származású lesz, 2050-ben az amerikai fehérek már kisebbségbe szorulnak.

Huntington szerint az amerikai társadalom azért képtelen immár a bevándorlók integrálására, mert annak értékei megváltoztak. A multikulturális ideológiák a sokszínűséget reklámozzák és nem az egységet, s így nem fektetnek energiát a bevándorlók integrációjára. Az első világháború előtt mindenütt bevándorlási hivatalok fogadták az újonnan érkezetteket. Ezeket „amerikanizációs irodáknak nevezték. Akkoriban részletesen kidolgozott, számos kényszerelemet is tartalmazó programok tájékoztatták a bevándorlókat az amerikai értékekről és kultúráról. Ma már ebből szinte semmi sem maradt, ráadásul ez egy egészen más bevándorlás. Most először érkeznek a szomszédos országból a migránsok.

Azt természetesen nem lehet pontosan megmérni, mennyi integrációra, vagy akár asszimilációra van szükség. Az erőteljes hispán koncentráció igencsak megnehezíti az integrációt. S egyúttal magában rejti a populista ellenreakció veszélyét, mindenekelőtt azt, hogy a spanyol lehet a második hivatalos nyelv az Egyesült Államokban. Ez azt jelentené, hogy a munkaadók a kétnyelvű jelentkezőket részesítenék előnyben, s természetesen ki lenne kétnyelvű? A bevándorló és az ő gyermekeik. A nem spanyolajkú fehérek ekkor természetesen azt mondják majd: miért kellene nekünk az ő kultúrájukhoz idomulnunk és spanyolul tanulnunk, hogy azonos esélyeink legyenek egy munkahely elnyerésére, vagy egy előléptetésre?

Huntington szerint ugyan a bevándorlással mindig együtt jártak bizonyos félelmek, de az első nagy migrációs hullámot megállította az amerikai polgárháború, míg a másodikat az első világháború. Most nem látható olyan történelmi esemény, amely a jelenlegi bevándorlási hullámot megállítaná. Huntington az idő fogalmához való viszonyban látja a latin és az angolszász kulturkör közötti legnagyobb különbséget. Ha egy mexikóitól elvárják, hogy egy adott időpontban megjelenjen, meg fogja ígérni, de biztosan késni fog. A mexikóiak keményen dolgoznak, de nem lehet megbízni bennük.

Európában az életkori átlag 2005-ben 57,2 év lesz – a bevándorlás nem válik már a szociális ellátó rendszerek miatt is szükségessé? Ezzel egy időben látható, amint az Európa erődöt Marokkóban szó szerint megostromló menekülteket minden eszközzel visszazavarják. Nem kellene más módszereket találni, a bevándorlás problémájának kezelésére, mint egyre magasabb falakat építeni? Igaza van, válaszol a riporteri kérdésre Huntington, egy adott mértékig az európai országok érdeke, hogy bizonyos számú bevándorlót beengedjenek, hogy a jólétet garantálják. Ugyanakkor a bevándorlók jelenléte gazdasági értelemben is negatív járhat negatív következményekkel. A döntő – Európa és az Egyesült Államok számára is –, az ellenőrzést megőrizni abban a kérdésben ki jöhet az országba. Ez akár azt is szükségessé teheti, hogy falat húzzanak fel.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.