Schröder milliomosként folytatja

Egymillió dolláros honoráriumot kap Gerhard Schröder az Észak-európai Gázvezeték Konzorciumtól. A Report München szerint a cég egy svájci adóparadicsomba tette át székhelyét, ám a politikus még kancellárként támadta ezt a „hazafiatlan” magatartást. Összeállításunkból kiderül, hogy Schröder jóval többet keres, mint elődjei.

2005. 12. 30. 23:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerhard Schröder sokkal exponáltabb tevékenységet választott a hivatalából történő távozása után, mint a többi német kancellár. Hogy anyagilag ki járt a legjobban az egyelőre bizonytalan, hiszen a volt SPD-elnök fizetéséről máig nem rendelkezünk pontos adatokkal.

Schröder a Gazpromhoz kötődő német-orosz Észak-európai Gázvezeték Konzorcium (NEGP) felügyelőbizottsági elnökeként meg nem erősített hírek szerint egymillió dolláros honoráriumra számíthat, ami Európában a legjobb fizetésnek számítana a maga nemében. Így a baloldali értékek egykori letéteményese a már beharangozott Ringier kiadónál betöltött tanácsadói megbízás mellett immár a második svájci székhelyű tevékenységbe foghat. Schröder bírálói felvetik, hogy a „tanácsadása” a Ringier-nél gyakorlatilag annyiból áll majd, hogy aktív politikusi korszakából meglévő kapcsolatait kamatoztatva „ajtónyitóként” segíti a cég kelet-európai terjeszkedését – természetesen a korrupció elleni harc jegyében.

Az NEGP-nek a Report München című oknyomozó műsor információi szerint december 2-a óta a Svájcban is adóparadicsomnak számító Zug kantonban található a hivatalos székhelye. A történet pikantériája, hogy Schröder még aktív politikusként rendszeresen támadta „hiányzó hazafiságuk” miatt azokat az adókikerülő prominens németeket, akik pénzügyi megfontolásból Svájcba vagy Monacóba tették át székhelyüket. Most Schröder – többek között a hivatalosan szintén zugi lakosnak számító egykori profi teniszezővel, Boris Beckerrel együtt – kerüli meg a német adófizetést. Főleg a konzervatív pártok belügyi szakpolitikusai vetették fel annak biztonsági kockázatát, hogy Schröder az első kancellár, aki többségi külföldi cégtől kapja fizetését. Hírszerzési szakemberek arra utalnak, hogy a Gazprom kiváló ex-KGB-s kapcsolatokkal bír.

Visszatetsző továbbá, hogy Schröder akítv politikusként még rendszeresen bírálta hivatali elődjét, Helmut Kohlt, mert az 1998-as távozását követően, 1999 tavasza és 2002 vége között az időközben csődbe jutott médiavállalkozó, Leo Kirch tanácsadójaként tevékenykedett. A Spiegel magazin információi szerint a CDU politikusa ezért évente majdnem 300 000 eurót kasszírozott. A kritika azt is Kohl szemére vetette, hogy a Kirch-hel már hivatali ideje alatt is jó barátságot ápolt. Emellett a svájci bankóriás, a Schweizerisches Kreditanstalt tanácsadójaként évente közel 69 000 eurós jövedelemre tett szert Kohl.

A kancellári posztot 1974 és 1982 között betöltő Helmut Schmidtet 1983. májusában választották a tekintélyes baloldali hetilap, a Zeit társkiadójává. 1985 és 1989 a kiadó ügyvezetőjeként dolgozott. A tekintélyes politikus legfőbb jövedelmi forrása az előadásaiért és könyveiért kapott honorárium.

Willy Brandt 1969 és 1974 között volt kancellár, és bukása után is elsődlegesen a politikában tevékenykedett: 1976 és 1992 között a Szocialista Internacionálé elnöki posztját látta el.1977-ben átvette a frissen alapított Észak-Dél Bizottság vezetését is, ami főként az ipari államok és a fejlődő országok kapcsolatával foglalkozott.

Az első nagykoalíció kancellárja, Kurt Georg Kiesinger (1966-1969) ugyan 1980-ig a Bundestag tagja volt, de az aktív politizálástól visszavonult, és főként emlékiratainak megírásával foglalkozott.

Ludwig Erhard (1967 és 1969 között volt kancellár) a Bauer élelmiszeripari konszern tanácsadója, valamint két leányvállalatának felügyelőbizottsági tagja volt. 1969-ben résztulajdonosa és felügyelőbizottsági elnöke lett a müncheni székhelyű Argenta Internationale Anlagegesellschaft mbH-nak.

Az 1949-1963 közötti kancellár, Konrad Adenauert 87 évesen sikerült visszavonulásra bírni. Élete utolsó négy évében főként emlékirataival foglalkozott.

(Források: Handelsblatt, Der Spiegel, Münchner Merkur, Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.