Gerhard Schröder sokkal exponáltabb tevékenységet választott a hivatalából történő távozása után, mint a többi német kancellár. Hogy anyagilag ki járt a legjobban az egyelőre bizonytalan, hiszen a volt SPD-elnök fizetéséről máig nem rendelkezünk pontos adatokkal.
Schröder a Gazpromhoz kötődő német-orosz Észak-európai Gázvezeték Konzorcium (NEGP) felügyelőbizottsági elnökeként meg nem erősített hírek szerint egymillió dolláros honoráriumra számíthat, ami Európában a legjobb fizetésnek számítana a maga nemében. Így a baloldali értékek egykori letéteményese a már beharangozott Ringier kiadónál betöltött tanácsadói megbízás mellett immár a második svájci székhelyű tevékenységbe foghat. Schröder bírálói felvetik, hogy a „tanácsadása” a Ringier-nél gyakorlatilag annyiból áll majd, hogy aktív politikusi korszakából meglévő kapcsolatait kamatoztatva „ajtónyitóként” segíti a cég kelet-európai terjeszkedését – természetesen a korrupció elleni harc jegyében.
Az NEGP-nek a Report München című oknyomozó műsor információi szerint december 2-a óta a Svájcban is adóparadicsomnak számító Zug kantonban található a hivatalos székhelye. A történet pikantériája, hogy Schröder még aktív politikusként rendszeresen támadta „hiányzó hazafiságuk” miatt azokat az adókikerülő prominens németeket, akik pénzügyi megfontolásból Svájcba vagy Monacóba tették át székhelyüket. Most Schröder – többek között a hivatalosan szintén zugi lakosnak számító egykori profi teniszezővel, Boris Beckerrel együtt – kerüli meg a német adófizetést. Főleg a konzervatív pártok belügyi szakpolitikusai vetették fel annak biztonsági kockázatát, hogy Schröder az első kancellár, aki többségi külföldi cégtől kapja fizetését. Hírszerzési szakemberek arra utalnak, hogy a Gazprom kiváló ex-KGB-s kapcsolatokkal bír.
Visszatetsző továbbá, hogy Schröder akítv politikusként még rendszeresen bírálta hivatali elődjét, Helmut Kohlt, mert az 1998-as távozását követően, 1999 tavasza és 2002 vége között az időközben csődbe jutott médiavállalkozó, Leo Kirch tanácsadójaként tevékenykedett. A Spiegel magazin információi szerint a CDU politikusa ezért évente majdnem 300 000 eurót kasszírozott. A kritika azt is Kohl szemére vetette, hogy a Kirch-hel már hivatali ideje alatt is jó barátságot ápolt. Emellett a svájci bankóriás, a Schweizerisches Kreditanstalt tanácsadójaként évente közel 69 000 eurós jövedelemre tett szert Kohl.
A kancellári posztot 1974 és 1982 között betöltő Helmut Schmidtet 1983. májusában választották a tekintélyes baloldali hetilap, a Zeit társkiadójává. 1985 és 1989 a kiadó ügyvezetőjeként dolgozott. A tekintélyes politikus legfőbb jövedelmi forrása az előadásaiért és könyveiért kapott honorárium.
Willy Brandt 1969 és 1974 között volt kancellár, és bukása után is elsődlegesen a politikában tevékenykedett: 1976 és 1992 között a Szocialista Internacionálé elnöki posztját látta el.1977-ben átvette a frissen alapított Észak-Dél Bizottság vezetését is, ami főként az ipari államok és a fejlődő országok kapcsolatával foglalkozott.
Az első nagykoalíció kancellárja, Kurt Georg Kiesinger (1966-1969) ugyan 1980-ig a Bundestag tagja volt, de az aktív politizálástól visszavonult, és főként emlékiratainak megírásával foglalkozott.
Ludwig Erhard (1967 és 1969 között volt kancellár) a Bauer élelmiszeripari konszern tanácsadója, valamint két leányvállalatának felügyelőbizottsági tagja volt. 1969-ben résztulajdonosa és felügyelőbizottsági elnöke lett a müncheni székhelyű Argenta Internationale Anlagegesellschaft mbH-nak.
Az 1949-1963 közötti kancellár, Konrad Adenauert 87 évesen sikerült visszavonulásra bírni. Élete utolsó négy évében főként emlékirataival foglalkozott.
(Források: Handelsblatt, Der Spiegel, Münchner Merkur, Frankfurter Allgemeine Zeitung)
Köszönetet mond a 20 éves Lidl Magyarország