Sokat fizettünk a „szegény” angoloknak

2005. 12. 16. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit visszatérítést 1984-ben harcolta ki az akkori miniszterelnök, Margaret Thatcher a fontainebleau-i EU-csúcson. A kormányfő akkor úgy érvelt, hogy Nagy-Britannia az unió egyik legszegényebb állama, amely a mezőgazdaság elenyésző aránya miatt jóval kevesebb támogatásban részesül, mint Franciaország. A visszatérítést úgy állapították meg, hogy az az uniós költségvetés növekedésével együtt emelkedjen.

1997 és 2003 között a visszatérítés átlagosan 4 milliárd euró volt, ami a 2004-es bővítéssel 5,27 milliárd euróra növekedett. Franciaország fizette a legtöbbet, 1,49 milliárd eurót a brit kedvezményből, majd Olaszország 1,22 milliárdot és Spanyolország 716 millió eurót. Az új tagoknak is mélyen kellett a zsebükbe nyúlniuk: Magyarország tavaly 49 millió euróval támogatta a londoni büdzsét.

Ausztria, Németország, Hollandia és Svédország 1999-ben elérte a „visszatérítés visszatérítését”, így csak töredékét fizetik a brit kedvezménynek – Bécs csak 25 millió eurót, a svédek 30 milliót, míg a hollandok 47 milliót. A jelenlegi javaslatok szerint e kedvezményes csoport minden körülmények között megmaradna.

A luxemburgi elnökség júniusi javaslata a jelenlegi szinten, vagyis 5,6 milliárd eurón fagyasztotta volna be a visszatérítést, ami a hétéves ciklus során 15 milliárd eurós „veszteséget” jelentett volna Londonnak.

A brit visszatérítés korrekciója nélkül a következő költségvetési ciklusban évente 7,7 milliárdra rúgna ez a kedvezmény. A brüsszeli bürokraták számítása szerint Törökország csatlakozását követően Nagy-Britannia támogatott országgá válna.

Saját javaslata alapján London hét év alatt közel 8 milliárd euróról lenne hajlandó lemondani. Az osztrák pénzügyminiszter, Karl-Heinz Grasser szerint Nagy-Britannia 20 milliárd eurós kedvezmény csökkentése lenne fair. A brit külügyminiszter Jack Straw szerint a visszatérítés „egy anomália, mely egy még nagyobb anomália következménye”.

(Forrás: kurier.at)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.