A Hamászt kérte föl kormányalakításra Abbász

A Hamász fegyveres szervezetet kéri fel kormányalakításra a palesztin elnök – derül ki Mahmúd Abbász bejelentéséből. A 132 tagú palesztin törvényhozásban a Hamász 76, a Fatah mozgalom 43 helyet szerzett. A két szervezet hívei között fegyveres összecsapásra került sor.

2006. 01. 27. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hamász fegyveres szervezetet kéri fel kormányalakításra a palesztin elnök – derül ki Mahmúd Abbász bejelentéséből. A 132 tagú palesztin törvényhozásban a Hamász 76, a Fatah mozgalom 43 helyet szerzett. A Fatah központi bizottságának lemondását követelte pénteken a mozgalom egyik politikusa, amiért a szervezet elvesztette a parlamenti választásokat.

Előzőleg fegyveres összecsapásra került sor a Hamász és a Fatah mozgalom aktivistái között. A két tábor tagjai Hán Júnisz település mellett csaptak össze, a sebesültek száma legalább 2 fő.

A vesztes Fatah nem lépne be a kormányba

A két tábor közötti feszültségek már az éjszakai órákban kiéleződtek, amikor a Fatah mozgalom több száz híve tüntetett a péntekre virradó éjjelen a Gáza övezetben a palesztin kormány lemondása miatt. A Mahmúd Abbász vezette Fatah által fémjelzett kabinet azután mondott le, hogy a Hamász elsöprő győzelmet aratott a választásokon. A Fatah jelezte: nem kíván a Hamásszal közös kormányra lépni. A tüntetők főleg az al-Aksza Mártírjainak Brigádja terrorcsoporthoz tartoztak. A zavargók többször a levegőbe lőttek Abbász rezidenciája közelében, és az elnököt tették felelőssé a történtekért, ami szerintük nem tükrözi a palesztin nép akaratát. A híveinek győzelmét néhány órával korábban szintén a Gáza övezetben, több száz taggal az utcákon ünneplő Hamász – az összecsapások elkerülése érdekében – elrendelte, hogy tagjai vonuljanak vissza az utcákról.

Mindeközben Mahmúd Abbász kifejezte reményét, hogy az új hatalmi helyzet miatt nem szakad meg a palesztin-izraeli párbeszéd. A Palesztin Hatóság elnöke rádiós és televíziós nyilatkozataiban aláhúzta, hogy továbbra is az őt megválasztó program szerint tárgyalna, melynek alapja az Izreaellel való konfliktus békés rendezése. Abbászt Jasszer Arafat halála után négy évre választották meg.

Izrael nem tárgyalna a Hamász-kormánnyal

Kérdéses, hogy talál-e erre partnert: csütörtök este az izraeli kormány kijelentette, hogy nem folytat tárgyalásokat a palesztin kormánnyal, „ha annak tagjai egy olyan szervezethez tartoznak, melynek célja Izrael lerombolása”. Izrael harcát „vaskézzel folytatja” – üzente Ehud Olmer ideiglenes miniszterelnök.

Tzipi Livni izraeli külügyminiszter felszólította az Európai Uniót, a Palesztin Hatóság legfőbb támogatóját, hogy ne adja áldását egy „terrorista kormány” beiktatására. Az Európai Unió a békefolyamat folytatására intette a Hamászt, ám jelezte: folytatja a palesztinoknak szánt támogatások folyósítását.

A legfőbb probléma a cionista megszállás, a népünk ellen elkövetett üldözés és agresszió – jelentette ki csütörtökön Izmail Hanije, a Hamász listavezetője. Megismételte, hogy mozgalma folytatja az Izraellel szembeni ellenállást. Más felelős Hamász-vezetők viszont a zsidó állammal kötendő tűzszünetet sürgették.

A békefolyamat folytatására ösztönözték a szemben álló feleket a közel-keleti békefolyamatban részt vevő úgynevezett kvartett tagjai: az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió. Nyilatkozatukban a Hamászt név szerint meg nem nevezve ugyanakkor felhívják a figyelmet az „alapvető ellentmondásokra” a fegyveres tevékenység, a milíciák működtetése és egy állam megalapítása között. A kvartett tagjai hétfőn Londonban találkoznak egy Afganisztánnal kapcsolatos konferencián, s itt fogják megvitatni a Hamász kormányra kerülése után előállt új helyzetet.

Elvesztheti pénzforrásait az új palesztin vezetés?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német napilap Politikusok megkérdőjelezik, a palesztinoknak nyújtott pénzügyi támogatást címmel készített összeállítást a Hamász választási győzelmének várható következményeiről. A radikális iszlamista Hamász győzelmét követően Németországban vita robbant ki a palesztinoknak nyújtott pénzügyi támogatások folytatásáról. Az SPD külpolitikusa, Gert Weisskirchen pénteken úgy fogalmazott, a Hamász vagy lemond az erőszakról és elismeri Izraelnek a létezéshez való jogát, vagy újra kell gondolni a pénzügyi források elzárásnak lehetőségét. Hasonlóan fogalmazott a Bundestag CDU/CSU frakciójának külügyi szóvivője, Eckart von Klaeden is. Az FDP Európa-politikusa Markus Löning szintén megkérdőjelezte a palesztin hatóságnak nyújtott uniós támogatások folytatását. Velük szemben az ellenzéki zöldek és a Baloldlai Párt-PDS külpolitikusai óvtak egy ilyen lépéstől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.