Arculatmegőrző kompromisszum?

Megszületett a kompromisszumos megoldás, mely egy részről garantálja, hogy a Gazprom 1000 köbméter gázért 230 dollárt kapjon, másrészt Ukrajna elérte, hogy ugyanazért a mennyiségért 95 dollárt kelljen fizetnie. A kompromisszum megértésének kulcsa egy Ukrajnában rendkívül vitatott cég, a RoszUkrEnergo, mely a jövőben a Gazprom és a ukrán Naftogas Ukraini cég közötti közvetítő kereskedelmet intézi majd.

2006. 01. 05. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A narancsos forradalom két vezető személyiségének, Juscsenkonak és miniszterelnökének Julija Tyimosenkonak a vitájában – mely később a miniszterelnök-asszony menesztéséhez vezetett – ehhez a céghez fűződő viszony is jelentős szerepet játszott. Hiszen a RoszUkrEnergo a korábbi elnök, Kucsma bukott rezsimjének produktuma. A cég felerészben a Gazprom leányvállalata másik fele az osztrák Raiffeisen banké. A céget a háttérből a Naftogas Ukraini korábbi vezetése irányítja, melyet a 2004-es választási kampányban Juscsenko „kleptomániásnak” nevezett rezsimet képviselte, s melyet tavaly márciusban elbocsátottak – cikkezik az orosz-ukrán gázvita lezárását jelentő megegyezés vélhető hátteréről Arculatmegőrző kompromisszum című írásában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A RoszUkrEnergo egy meghatározott mennyiségű gázt vásárol a Gazpromtól elvárt 230 dolláros áron, majd azt 95 dollárért továbbadja Ukrajnának. Ezt a konstrukciót úgy finanszírozzák, hogy RoszUkrEnergo ugyanannyiért adja tovább az Ukrajnának szánt és sokkal olcsóbb türkmén gázt. Már eddig is a RoszUkrEnergo szervezte a türkmén gáz szállítását – mely az ukrán fogyasztás felét fedezi – Üzbegisztánok, Kazahsztánon és Oroszországon keresztül. Mivel Ukrajna ezért drágán megfizet – a cég a szállított gáz egyharmadát tarthatja meg transzportdíjként – de nincs befolyása a cégre, ezért tett kísérletet Julija Tyimosenko kormánya eme állapotok megváltoztatására.

Ukrajna jobban járna, hangzott akkor az érvelés, ha minden a gázüzletben jelen lévő szereplővel közvetlen kapcsolatban állna. Az a tény, hogy Juscsenko a kormány eljárásával nem értett egyet – a kabinet ráállította az ukrán titkosszolgálatot a vállalatra – azt jelzi Tyimosenko szemszögéből, hogy az elnök környezetében még milyen nagy hatalommal rendelkeznek a régi rezsim korrupt erői.

Erre a szilveszteri gázvitában elhangzott vádra a mostani, Jurij Jehanurov vezette ukrán kormány válasza pragmatikus volt. Ukrajna nem engedheti meg, hogy a médiában csak gázháborúként emlegetett vitában újabb frontot nyisson. A RoszUkrEnergo bekapcsolása mindkét oldal számára lehetővé tette, hogy olyan kompromisszum szülessék, melyben a felek megőrizhetik arcukat. Ugyanakkor a berlini Ukrajna szakértő, Rainer Lindner szerint a megállapodás törékenységére is több jel utal, például az az eszköz, amivel a kompromisszumot létrehozták a Gazprom és ezzel a Kreml akaratától függ.

Ráadásul a megegyezéssel nő a régi ukrán rezsim tagjainak befolyása a stratégiai jelentőségű gázüzletre. Így nő a narancsos forradalom ellenfeleinek politikai befolyása is. Olekszij Ivcsenko, aki 2005. márciusa óta vezeti a Naftogas Ukrainit, s aki az ukrán delegációt irányította Moszkvában, Juscsenko emberének számít. Nyugat-Ukrajnából származik és a 2002-es választásokon Juschtschenkos Mi Ukrajnánk mozgalmának képviselőjeként választották a kijevi parlamentbe. Helyettese Igor Voronyin azonban már a Kucsma rezsim alatt is ebben a funkcióban volt, majd őt Tyimosenko 2005 tavaszán leváltotta. A miniszterelnök-asszony bukását követően azonban visszatért régi posztjára.

Rainer Lindner véleménye szerint a gázvita nem csak egy orosz-ukrán erőpróba volt, hanem egy belső kijevi hatalmi játszma is. A 2004-es választásokon vesztes Viktor Janukovics pártja, az oligarchák, akik a narancsos forradalomban elveszítették befolyásukat, valamint az irányító apparátus régi káderei ebben a küzdelemben, Moszkva oldalán álltak. Hogy egyeztetett-e a Kreml ezekkel a körökkel, akik 2004-ben eredménytelenül próbálták
Juscsenko elnökségét megakadályozni, nehéz bizonyítani. Az azonban kétségtelen, hogy Janukovics és hívei megkíséreltek a gázvitából tőkét kovácsolni a márciusra tervezett parlamenti választásokra.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.