Irán és a harmadik világháború víziója

A következő világháború előzményeit jósolja meg a Die Welt. A német napilapban megjelent esszé szerint 2007 augusztusában fog kitörni atomháború Irán és Izrael között az olaj, a demográfiai tényezők és a kulturális különbségek miatt. A vízió szerint a nukleáris harc a nyugat végleges hanyatlását jelenti.

2006. 01. 19. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő világháború előzményeit jósolja meg a Die Welt című német napilapban Niall Ferguson Ahogyan a nagy
Öböl-háború elkezdődött című esszéjében. A cikkben 2011-ből napjainkra visszatekintve vázolja fel az Irán és Izrael közötti háborút kiváltó okokat.

Az ezredfordulót követő minden esztendőben növekedett a
Perzsa-öböl térségében az instabilitás. 2006 elején
összeálltak a könnyen lángra lobbanó konfliktus előzményei,
melyek az 1991-esnél és a 2003-asnál is sokkal veszélyesebb
összecsapás előfutárai voltak. A konfliktus egyik oka a
térség fokozódó jelentősége az olajkitermelésben volt.
Miközben a föld olajkészletei egyre gyorsabban kimerülnek,
addig az ázsiai gazdaságok egyre növekvő energiaigénnyel
jelentkeztek.

A háború második előzménye demográfiai természetű: miközben Nyugat-Európában a termékenység már a 1970-es években
az önreprodukciót sem biztosította, a 1990-es évekre az EU-tól
keletre és délre fekvő muzulmán államokban az egy nőre jutó
gyermekszám két és félszerese volt az európainak. Iránban
még inkább felerősítette ezt a tendenciát Khomeini forradalmának szociális konzervativizmusa, mely csökkentette a házasodási életkort és tiltotta a fogamzásgátlást. Az ország hatalmas háborús veszteségei ellenére egy igazi gyermeklétszám-robbanás zajlott le, amely együtt járt a fiatal férfiak szokatlanul magas arányával. A lakosság több, mint 40 százaléka 1995-ben 14 évesnél fiatalabb volt, ez a generáció 2007-ben készen állt a harcra. Ez nem csak fiatalos energiát adott az iszlám társadalmaknak, ami szinte összehasonlíthatatlanná tette azokat az elöregedett Európa nehézkes és lusta kényelmességétől. Így lezajlott a népesség
egyensúlyának drámai eltolódása.

A harmadik és talán legfontosabb ok kulturális természetű. 1979 óta nem csak Iránban, hanem a muzulmán világ nagy részében a vallási érzelmek újjáéledése söpört végig, ami ellentéte az európai templomokat kiürítő szekularizációs hullámnak. Csak néhány állam követte Iránt a teokrácia útján, de a politika mindenütt megváltozott: Marokkótól Pakisztánig az ötvenes évek óta a hatalmat gyakorló katonai rezsimek és feudális monarchiák a vallási radikálisok nyomása alá kerültek.

Az az ideológiai koktél, melyet iszlamizmusnak neveztek éppen olyan extrém volt, mint a két XX. századi nyugati szélsőséges ideológia: a kommunizmus és a fasizmus. Az iszlamizmus nyugat ellenes, kapitalizmus ellenes és antiszemita volt.

2007-ig az iszlamisták nem láttak más lehetőséget, mint hogy terrorcselekményekkel harcoljanak ellenségeikkel szemben. Az öngyilkos merénylő volt számukra a hős, de az iráni elnök egy sokkal erősebb fegyvert keresett. Elhatározta, hogy megnöveli az iráni nukleáris potenciált, országát a Észak-Koreával összevethető atomhatalommá teszi, egy olyan hatalommá, amely képes szembeszállni az Egyesült Államokkal, olyan hatalommá mely el kívánta pusztítani az USA legszorosabb szövetségesét, Izraelt.

Megismétlődött a történelem – akárcsak a harmincas években,
amikor egy antiszemita demagógia országa összes nemzetközi
szerződését megszegte és a háborúra készült – olvasható a lapban. Előbb a megegyezéssel kísérleteztek, és Iránnak gazdasági
kompenzációt ígértek a nukleáris aktivitásról történő
lemondásért cserébe, majd a nyugat a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez és az ENSZ-hez fordult. Kína vétójának köszönhetően olyan üres határozatok és eredménytelen
szankciók következtek, mint Irán kizárása a 2006-os labdarúgó világbajnokságról.

Az iráni elnöknek így volt elég ideje, hogy fegyverkészítésre is alkalmas uránt gyártasson Natanz-ban. A nukleáris fegyverkezési ismeretek továbbadásának tilalma, amely Izrael, Pakisztán és India miatt félhalott volt, most végleg megkapta a kegyelemdöfést. Teherán rakétái Tel-Avivra szegeződtek, míg az izraeli rakéták az új Netanjahu kormány Teheránra irányította.

Téves volt az a remény, mely szerint a Közel-Keleten
megismétlődik a kubai válság forgatókönyve, s a felek az
atomfegyverek bevetésétől az utolsó pillanatban
eltekintenek. A 2007 augusztusi pusztító nukleáris
összecsapás nem csak a diplomácia kudarcát szimbolizálta, de
az olajkorszak végét és a nyugat végleges hanyatlását.
Irakban megtámadták az amerikai támaszpontokat, míg Kína
azzal fenyegetőzött, hogy a konfliktusban Teheránt fogja
támogatni.

(Forrás: welt.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.