Miután a Gazprom újév délutánjára teljesen megszüntette az Ukrajnának szánt gáz szállítását, a felek most egymásra mutogatnak. Az ukrán külügyminisztérium zsarolásnak tartja az orosz energiaipari vállalat döntését, és úgy véli, a lépés célja Ukrajna gazdaságának destabilizálása. A tárcavezető közleménye kiemeli: Kijev nemzetközi döntőbírósághoz vagy az Ukrajna biztonságát szavatoló atomhatalmakhoz fordulhat, hogy bebizonyítsa álláspontja jogszerűségét. Viktor Juscsenko a tárgyalások folytatására kérte Oroszországot.
A moszkvai külügyminisztérium ugyanakkor úgy véli, a Gazprom ajánlatának visszautasítása mögött politikai szándékok húzódnak meg, mivel az ukrán cég politikai manipulálásra akarja felhasználni a helyzetet.
Válságstábok Ukrajnában
Az ukrán kormány csökkentette a megyék gázfogyasztásának felső határát, és minden hatalmi szinten válságstábokat állítottak fel. A kijevi kabinet azt javasolta a vállalatoknak, hogy csökkentsék minimálisra, illetve bizonyos esetekben szüntessék meg gázfogyasztásukat.
Gazprom: Ukrajna 100 millió köbméter földgázt csapolt le
A Gazprom szerint Ukrajna megcsapolja az európai szomszédjainak szánt gázszállítmányokat. Az orosz cég hétfőn arról tájékoztatott, hogy Ukrajna 100 millió köbméter földgázt levett abból az orosz földgázból, amit a Gazprom az ukrán területen átvezető csővezetéken át szállít az európai vevőinek.
Ivan Placskov ukrán tüzelő- és energiaügyi miniszter cáfolta a vádakat. Ismertette, hogy Ukrajna a szükséges gázmennyiséget fogyasztja, ami részben hazai előállítású gázból, részben föld alatti tárolókból, részben pedig türkmén importgázból származik.
A tárcavezető kiemelte, hogy Ukrajna kénytelen lesz a tranzitgázvezetékeken át más európai országokba irányuló orosz földgázból fogyasztani, ha a hőmérséklet Ukrajnában fagypont alá süllyed, mivel az érvényes szerződéses feltételek lehetővé teszik.
A Gazprom zárol
A Gazprom zárolja a türkmén gázszállításokat Ukrajnába – közölte a cég alelnöke. Alekszander Medvegyev ismertette: minden rendelkezésükre álló eszközzel biztosítják az Európába irányuló gázexportot.
A Gazprom négy és félszeres árat akart
Ismert, az orosz állami gázmonopólium január elsején 13 órára zárta el teljesen az Ukrajnába irányuló gázszállításokat, noha Kijev állítja: szilveszter éjszaka elfogadták azt az utolsó ajánlatot, amelyben három hónapos haladékot kínált a Gazprom a piaci árak bevezetésére.
A két ország közötti vita azután éleződött ki, hogy a Gazprom bejelentette, hogy a jelenlegi négy és félszeresére emelné a földgáz árát, amelyet Ukrajna esetében még az 1980-as években állapítottak meg. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tartana elfogadhatónak, ám Oroszország 230 dollárt követel. Ukrajna egyébként megegyezett Türkmenisztánnal 40 milliárd köbméter gáz importjáról 50 dolláros áron.
24 milliárd köbméter gáztól esik el Ukrajna
Az öt Ukrajnán keresztül futó gázvezetékből kettő az egykori szovjet tagköztársaság belső ellátását szolgálja, míg három tranzitvezetéken a legfontosabb vásárlóit, közte az EU-tag Németországot, Csehországot, Szlovákiát, Ausztriát, Lengyelországot és Magyarországot, valamint az unión kívüli Romániát látja el a Kreml által ellenőrzött Gazprom. A cég évente mintegy 110 milliárd köbméter gázt pumpál az Ukrajna felé futó vezetékekbe. A Szovjetunió szétesése után Oroszország számtalanszor vetette Ukrajna szemére, hogy gázt lop a vezetékekből, és azt részben továbbértékesíti. Többek között ezért is határozta el a Gazprom, hogy német partnerével közösen gázvezetéket épít a Balti-tenger aljzatán. (Eme építő cég felügyelő bizottságát irányítja majd Gerhard Schröder – a szerk.)
Az ukrán álláspont szerint mindmáig szabályozatlan volt, hogy tranzitdíjként mennyi gázra tarthat igényt Kijev. Az ukrán kormány bejelentése szerint Kijev 2006-ban az országba érkező gáz 15 százalékát fogja ilyen címen megtartani.
Ukrajna évente mintegy 80 milliárd köbméter gázt használ fel. Ennek negyedét saját forrásból elégíti ki. Tavaly Oroszország 24 milliárd köbmétert szállított Kijevnek.
A legtöbb gázt Ukrajnának Türkmenisztán szállítja, mintegy 36 milliárd köbmétert, a vezetékek azonban orosz területen keresztül húzódnak, ráadásul az exportra szánt türkmén gázmennyiség nagy részét az idei évre már a Gazprom lekötötte.
(Forrás: BBC, Info Rádió, Hír TV, Magyar Rádió, Reutes, Oberbayerisches Volksblatt)
1. oldal – Energiaválság köszönthet Európára
2. oldal – Fél Európát érinti a lépés
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról