Párbeszéd és vita nélkül polgárháború köszönthet be

Magyarországon mindenki visszaretten attól, hogy a múlttal szembenézzen – írja László F. Földényi a Neue Zürcher Zeitung című svájci lapban. A szerző szerint a polgári fejlődés hiánya miatt ragadt Magyarország Európa peremén. A cikkben felhívja a figyelmet, hogy a párbeszéd hiánya dühöt, frusztrációt és polgárháborúhoz hasonló viszonyokat szülhet.

2006. 01. 08. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarokkal kapcsolatban eddig már számtalanszor papírra vetett és hamis, vagy leegyszerűsítő közhelyeket, kliséket, álpszichológiai, nemzetkarakterológiai okoskodásokat sorolja László F. Földényi A megszokott felejtés című esszéjében a Neue Zürcher Zeitungban. Az írás apropója most az 1956-os forradalom 50. évfordulója, de legalább annyit foglalkozik a kiegyezéssel és a második világháborúval.

Földényi szerint az amnézia a túlélés gyógyszere. A nem emlékezés sajátos magyar variánsa az emlékezésnek. Magyarországon mindenki a múlttal, annak sebeivel foglalkozik, mégis visszarettenni látszanak attól, hogy a múlt szemébe nézzenek, mintha nyomasztaná őket mindaz, amibe napról-napra belegabalyodnak – írja a szerző. Mint egy igazi teher, úgy nehezedik a múlt az emberekre. De nem azért, mert az olyan nehéz, hanem, mert olyannyira átláthatatlan és kaotikus. Tehát nem egyértelmű – ami részben arra vezethető vissza, hogy Magyarország állandóan különböző nagyhatalmak érdekszféráinak ütközőpontján feküdt. Ez a geopolitikai helyzet megakadályozta, hogy egy egységes emlékezési kultúra alakuljon ki.

1848 és 1956 mellett nem szabad egy másik fontos évszámot elfeledni, a második világháború befejezését. Moszkvától Londonig, Madridtól Varsóig emlékünnepségeket tartottak. Természetesen Magyarországon is – ahol számos európai országgal ellentétben – 1945 májusa egyszerre több eseményre történő emlékezés lehetőségét rejti. Az egyik tény a háború vége, melyet a magyarok egyik része felszabadulásként, másik része azonban vereségként, a harmadik döntő része egyszerre felszabadulásként és egy új megszállás kezdeteként élte meg. A második egy félfeudális, erősen jobboldali, nem ritkán nyíltan fasisztának tűnő rezsim, mely Magyarországot egy negyed évszázadig uralta német támogatás nélkül radikalitásában időlegesen a németeket is felülmúlta – szögezi le a lap.

Ekkor kezdődött a szovjet megszállás, mely az ország sorsát további negyven évre megpecsételte. A végleges elvesztését jelentette az 1919-ben leválasztott, majd részben ismét visszaszerzett – visszakapott – magyar területeknek, mely mára, még ha sokak ezt traumaként élik meg, egy megváltoztathatatlan ténynek tűnik.

Végül jön az utolsó, de egyáltalán nem elhanyagolható kérdés: A háború vége Magyarország számára, mely az utolsó pillanatig kitartott Hitler oldalán, győzelemként, vagy vereségként értékelendő?

Mit jelent egy ilyen évfordulóra történő emlékezés? – teszi fel a kérdést a svájci lap. Súrlódást, az egymással nehezen összeilleszthető érdekek konfliktusát. Vitát és nyugtalanságot. A történelmi tisztázás helyett az ideológiai csatamezők lecövekelése zajlik. Egy mentális területen polgárháború közeli hangulatot, ahol néhány másodpercen alatt nem csak két, de három, négy frontvonal jöhet létre. A magyar történelmi emléknapok a düh és gyűlölet napjai – állítja a cikk. Ha valamelyik magyar történelmi emléknap közeledik, akkor már napokkal korábban készültségbe helyezik a budapesti rendőrséget.

Egyfajta regresszió figyelhető meg a magyar emlékezéskultúrában – állítja a lap, mely szerint a pszichológiai okok mellett az elmaradottságnak van nagyobb jelentősége. A szerző megemlíti a polgári fejlődés hiányát, amiért Magyarország évszázadok óta Európa peremére szorult, és máig ott ragadt. Az egyik legszembetűnőbb szimptómája ennek az elmaradottságnak a párbeszédre, a vitára való készség hiánya. Az álláspontokat pedig azért lenne fontos összehasonlítani, mert nem barátságos a kizárólagosságot megcélozni, a saját álláspont totális megvalósítására törekedni. Ez dühöt, frusztrációt és polgárháborúhoz hasonló viszonyokat szül – összegez a napilap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.