A karácsonyi ünnepek körül Paul Lendvai, az ORF Kelet-Európa szakértője és a Europäischen Rundschau kiadója, egy 395 oldalas aktacsomagot vett át a budapesti Történelmi Levéltárban, melynek tartalma megdöbbenéssel és fájdalommal töltötte el: évtizedeken keresztül a Magyarországról érkező kollégák és ismerősök besúgták őt, sőt még nevetséges apróságokat is jelentettek róla a magyar titkosszolgálat központjának, s gyakran hajmeresztő jelentéseikkel próbálták meg Lendvait befeketíteni: „Az egész szörnyű volt. De ami leginkább megrázott, hogy az édesanyámnak írt összes levelemet felnyitották.”
A Lendvaiak, egy budapesti zsidó ügyvédcsalád sokat szenvedett a XX. században, számos családtagjuk esett áldozatul Eichmann gyilkos brigádjainak; a 16 esztendős Paul Lendvai a háború vége előtt éppen, hogy megúszta a deportációt.
Később Lendvai a szociáldemokrata pártba lépett be, melyet 1948-ban kényszerrel egyesítettek a kommunistákkal. Nemsokára elérte a fiatal újságírót a kezdődő letartóztatási hullám. Azzal vádolták, hogy szabotálni kívánta a pártegyesülést, valamint trockista elhajlást vetettek a szemére. Mint Lendvai meséli, akkor még egy sort sem olvasott Trockijtól. A Sztálin halálát követő, 1953. márciusi amnesztia meghozta számára is a szabadságot, bár még mindig megtiltották számára az újságírást; csak 1956-ban rehabilitálták. Néhány nappal később kirobbant a felkelés, 1957 januárjában az Esti Hírlap munkatársa Varsón keresztül Bécsbe távozott.
Már 1958 áprilisában kísérletet tett a Lendvaival történő kapcsolat felvételre egy Galambos fedőnevű ügynök. A Galambos által küldött információk igen csak kétségesek voltak, például a Pressét mint „hivatalos kormánylapot írta le. Döbbenten jelentette, hogy Lendvait komolyan érdeklik a magyarországi történések. A Galambos fedőnév az egyik legismertebb magyarországi újságíró, a sportriporter Szepesi Györgyöt rejtette, akit gyakori szereplései miatt Ausztriában is jól ismernek.
Szepesi mellett Loránt László az MTI bécsi tudósítója volt Lendvaira ráállítva, pontosabban Michael Cole – ezt a hangzatos nevet adták neki a magyar titkosszolgálat bürokratái. Lóránt általában abszurd jelentéseket küldött: többek között azt állította, hogy Lendvai az Osztrák Néppárt (ÖVP) legbelsőbb köreibe is bejáratos. A valóságban a szociáldemokrata Lendvai minden egyébnek számított csak nem ÖVP-intimusnak. Lóránt mindent, amit Budapestnek jelentett, újságokból gyűjtötte össze. Az amúgy költekező életmódot folytató Lóránt később Ausztráliába távozott.
A kötelességfelejtő Lóránt helyét mint MTI tudósító és Lendvai megfigyelője a „Herczeg” fedőnevű Heltai András vette át. Heltai hamar felismerte, az időközben osztrák állampolgárságot kapott Lendvai, nem hajlik arra, hogy informátorként dolgozzon. Ezért 1965-ben dühösen jelentette: „A legutóbbi időkig Magyarországgal és a többi szocialista országgal szembeni ellenséges beállítottságról tanúskodnak a cikkei.” Heltai ajánlása szerint úgy lehet Lendvait „kijózanítani”, ha összehangolt vízumzárlatot alkalmaznak vele szemben a keleti blokk országaiban. Romániát leszámítva az összes szocialista ország tartotta magát az ezt követően kiadott direktívához. Először, amikor az osztrák kancellár Bruno Kreisky Lendvait 1972-ben demonstratívan magával vitte kelet-európai útjára az időközben a térség szakértőjeként ismertté vált újságírót, szétesett az ellene szervezett bojkott.
Az 1989-es fordulatot követően a Lendvait megfigyelő Heltai a német nyelvű hetilap, a Pester Lloyd főszerkesztő-helyettese lett. Miután a bécsi spicli ténykedése nyilvánosságra került, az elmúlt héten lapjában egy fájdalmas kommentárt írt: Egyetlenként ő kért elnézést Lendvaitól. Hiszen ő csak azt tette, ami minden külföldön dolgozó kötelessége volt, írásban beszámolnia a nyugati országok polgáraival folytatott beszélgetéseiről. Heltai: „Nem hagyom magamat ügynökként megbélyegezni.“ Azok a hírszerző tisztek, akik akkor megkapták a jelentéseket, ma politikusok, és minden politikai pártban megtalálhatók.
Lendvai csak akkor tudta elérni, hogy édesanyja kiutazási engedélyt kapjon, amikor az osztrák újságíró teljesítette egy Bécsben tartózkodó, magas rangú budapesti kommunista funkcionárius szíve vágyát: a fontos elvtárs egy sztriptíz-show-t kívánt meglátogatni.
Forrás: Profil (profil.at)
Összeverték a románok, mert magyar - videó