A strassburgi Európa Parlament mai napirendjén a „Totalitárius kommunista rezsimek bűneinek” elítélése is szerepel – ezen háborogva cikkezik a Német Szocialista Egységpárt egykori lapjában (a berlini Népszabadság) Ralf Klingsieck A kommunizmusnak a pellengéren a helye című párizsi keltezésű írásában. A határozat szövegét a svéd néppárti képviselő Göran Lindblad terjesztette be, a harminc aláíró többsége Kelet- és Közép-Európából érkezett. Lindblad azzal indokolja előterjesztését, hogy „A kommunista bűnöket, ellentétben a nácik tetteivel, még soha, erkölcsi értelemben sem ítélte el a nemzetközi közösség”.
Az Európa Tanács kompetens ebben a kérdésben, hiszen egyik legfontosabb célja az emberi jogok védelme, s Fehéroroszország kivételével az összes volt szovjet tagállam és a csatlós ország is tagja a szervezetnek. De még a polgári politikusok között is bírálatot váltott ki, hogy a határozat nem tesz különbséget a kommunista eszme és a gyakorlati megvalósítás között.
Az Európa Tanács (ET) főtitkára a határozatban egy bizottság összehívására szólít fel, hogy „vizsgálják ki a totalitárius kommunista rezsimek által elkövetett emberi jogsértéseket”. Erre a határozatra alapozva azután az ET 46 tagállamának külügyminisztereiből alakított minisztertanács egy „a totalitárius kommunizmust nemzetközi szinten elítélő” nyilatkozatot fogadna el.
A tervezet aláírói optimisták abban a tekintetben, hogy a képviselők többsége támogatni fogja javaslataikat, hiszen a szöveget a parlamenti gyűlés politikai bizottsága december 14-én 24 szavazattal 8 ellenében és 2 tartózkodással támogatta.
A cikk ezt követően a felháborodott tiltakozókkal folytatja. A görög komponista, Mikisz Theodorakis szerint „az ET elhatározta, hogy átírja a történelmet. Azt úgy kiforgatja, hogy egy szintre helyezi a tetteseket és az áldozatokat. A hősöket a bűnözőkkel. A felszabadítókat a megszállókkal és a kommunistákat a nácikkal.” Véleménye szerint az antikommunistákat zavarja, hogy számos országban a kommunista pártok még mindig legálisan működhetnek. „Talán holnap arról is határoznak, hogy a kommunista pártokat betiltsák” – retteg Theodorakis. Az Egyesült Államok bűneire egyetlen szót sem veszteget az ET. „A történelem ítélőszéke előtt egy napon az Egyesült Államok számtalan bűnét Vietnamtól Chiléig, Dél-Amerikától Irakig ítélik el, s önöknek ezek tolerálása miatt, hanem társ tettesként felelniük kell majd” – írja Theodorakis a határozatról a szerzőkhöz címezve, s elesett elvtársainak nevében szégyent vág a fejükhöz.
Neues Deutschland (nd-online.de)
Nem szeretnénk, ha csak a liberális, baloldali hangok hallatszódnának