Pellengéren a kommunizmus

Határozatot terjesztett elő az EP egy svéd néppárti képviselője indoklása szerint azért, mert „a kommunista bűnöket, ellentétben a nácik tetteivel, még soha, erkölcsi értelemben sem ítélte el a nemzetközi közösség”. Az Európa Tanács (ET) külügyminiszterekből alakított minisztertanácsa egy „a totalitárius kommunizmust nemzetközi szinten elítélő” nyilatkozatot fogadna el.

2006. 01. 25. 6:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A strassburgi Európa Parlament mai napirendjén a „Totalitárius kommunista rezsimek bűneinek” elítélése is szerepel – ezen háborogva cikkezik a Német Szocialista Egységpárt egykori lapjában (a berlini Népszabadság) Ralf Klingsieck A kommunizmusnak a pellengéren a helye című párizsi keltezésű írásában. A határozat szövegét a svéd néppárti képviselő Göran Lindblad terjesztette be, a harminc aláíró többsége Kelet- és Közép-Európából érkezett. Lindblad azzal indokolja előterjesztését, hogy „A kommunista bűnöket, ellentétben a nácik tetteivel, még soha, erkölcsi értelemben sem ítélte el a nemzetközi közösség”.

Az Európa Tanács kompetens ebben a kérdésben, hiszen egyik legfontosabb célja az emberi jogok védelme, s Fehéroroszország kivételével az összes volt szovjet tagállam és a csatlós ország is tagja a szervezetnek. De még a polgári politikusok között is bírálatot váltott ki, hogy a határozat nem tesz különbséget a kommunista eszme és a gyakorlati megvalósítás között.

Az Európa Tanács (ET) főtitkára a határozatban egy bizottság összehívására szólít fel, hogy „vizsgálják ki a totalitárius kommunista rezsimek által elkövetett emberi jogsértéseket”. Erre a határozatra alapozva azután az ET 46 tagállamának külügyminisztereiből alakított minisztertanács egy „a totalitárius kommunizmust nemzetközi szinten elítélő” nyilatkozatot fogadna el.
A tervezet aláírói optimisták abban a tekintetben, hogy a képviselők többsége támogatni fogja javaslataikat, hiszen a szöveget a parlamenti gyűlés politikai bizottsága december 14-én 24 szavazattal 8 ellenében és 2 tartózkodással támogatta.

A cikk ezt követően a felháborodott tiltakozókkal folytatja. A görög komponista, Mikisz Theodorakis szerint „az ET elhatározta, hogy átírja a történelmet. Azt úgy kiforgatja, hogy egy szintre helyezi a tetteseket és az áldozatokat. A hősöket a bűnözőkkel. A felszabadítókat a megszállókkal és a kommunistákat a nácikkal.” Véleménye szerint az antikommunistákat zavarja, hogy számos országban a kommunista pártok még mindig legálisan működhetnek. „Talán holnap arról is határoznak, hogy a kommunista pártokat betiltsák” – retteg Theodorakis. Az Egyesült Államok bűneire egyetlen szót sem veszteget az ET. „A történelem ítélőszéke előtt egy napon az Egyesült Államok számtalan bűnét Vietnamtól Chiléig, Dél-Amerikától Irakig ítélik el, s önöknek ezek tolerálása miatt, hanem társ tettesként felelniük kell majd” – írja Theodorakis a határozatról a szerzőkhöz címezve, s elesett elvtársainak nevében szégyent vág a fejükhöz.

Neues Deutschland (nd-online.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.