Szabó István igazolja tevékenységét

A német sajtó – regionális lapok éppen úgy, mint a tekintélyes FAZ - részletesen tárgyalja Szabó István kapcsolatát a kommunista állambiztonsági szervekkel. A legtöbb újság, a Reutlingener Generalanzeiger például a Népszabadság tudósítása alapján kiemeli, hogy az Oscar díjas filmrendező „Életem legbátrabb, legvakmerőbb cselekedetének” nevezte állambiztonsági munkáját.

2006. 01. 27. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dpa német hírügynökség tudósítása alapján készült összeállítás szerint Szabót, „terhelő tények” alapján sikerült 1957-ben beszervezni. Az nem derül ki, hogy ezen tények milyen természetűek voltak. A későbbi rendező fiatalkorában lelkes híve volt az 1947-48-as kommunista hatalomátvételnek, azonban a következő esztendő sztálinizmusa mély kiábrándulást hozott számára.

Az 1981-ben a Mephisto-ért Oscar díjjal kitüntetett Szabó Istvánnal a legismertebb magyar titkosszolgálati múltja lepleződik le. Előtte már országosan ismert zenészekről, színházi kritikusokról, sportolókról és újságírókról, valamint Medgyessy Péter kormányfőről került napvilágra a titkosszolgálati múltjuk. Ezek a leleplezések Magyarországon esetlegesek, véletlenszerűek és általában túl későn történnek meg. Ennek oka, hogy az ország 15 évvel a demokratikus fordulat után sem képes görcsöktől mentes kapcsolatot kialakítani történelmének sötét oldalával. Az állambiztonsági levéltár – ellentétben a németországi Gauck hivatallal, nem nyilvános. Csak az áldozatok és kutatók kaphatnak betekintést a besúgási akták sokkoló világába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.