Veszély fenyegetheti Németországot

A Szövetségi Hírszerző Hivatalnak (BND) az iraki háborúban betöltött szerepe kapcsán kirobbant vitában az SPD elnöksége demonstratív módon támogatásáról biztosította a berlini külügyminisztert, Frank-Walter Steinmeiert – írja a Der Spiegel. Semmilyen titkos német aktivitásra nem került sor Irakban – hangsúlyozta az SPD pártigazgatója és a párt elnöke.

2006. 01. 16. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az elnökség egyértelműen Frank-Walter Steinmeier oldalára állt – nyilatkozta az SPD pártigazgatója a vasárnapi, mainzi pártelnökségi ülést követően. A miniszter a kihelyezett elnökségi ülés résztvevőit tájékoztatta a BND iraki aktivitásáról folyó vitáról. Tekintettel Steinmeier külügyminiszteri tevékenységére, az SPD pártigazgatója, Hubertus Heil még hozzáfűzte: „Az elnökség egyöntetűen azt az álláspontot képviselte, hogy a munkáját jól végzi .„

Kiszivárgott információk szerint a BND 2003-ban az iraki háborúban információkat adott át az Egyesült Államoknak, segítette az amerikai légierőt a bombázandó célok kiválasztásában. A kancellári hivatal miniszteri szintű vezetőjeként Steinmeier akkor a polgári titkosszolgálatokat is felügyelte.

Heil bírált egyes CDU politikusokat is. Szerinte helyesen döntött a Schröder kormány, amikor nemet mondott az iraki háborúra. Az SPD nem fogja hagyni, hogy az akkori magatartásukat néhány kereszténydemokrata politikus diszkreditálja – nyilatkozta Heil. „Nem történt semmilyen kettős játszma, vagy valami hasonló, ahogyan néhányan megpróbálják a történteket beállítani” – fogalmazott a főtitkár.

Steinmeier korábban a Bild Zeitungban úgy nyilatkozott: a BND tartotta magát ahhoz az előíráshoz, hogy aktívan ne avatkozzon be az iraki harcokba. A lemondást, melyre a zöldek és az FDP is célzott, határozottan elutasította. Matthias Platzeck, a párt elnöke, a brandenburgi miniszterelnök is feltétlen bizalmáról biztosította Steinmeiert.

A Spiegel magazin információi szerint viszont 2003-ban hasznos katonai információkat továbbítottak a német ügynökök az Egyesült Államoknak: például a bagdadi csapatmozgásokról rendelkezésükre álló adatokat, valamint az iraki haderő védelmi állásainak elhelyezkedését. A BND 2002 októberében egy saját felderítőegység tervét fejlesztette ki, s a franciákkal közösen ezen elképzeléseit meg is valósította. A végleges döntés – miszerint két ügynöküket Bagdadban hagyják három nappal a támadás előtt –, a kancellári hivatalban és a külügyminisztériumban született meg – írja a Spiegel .

Szerdán a hírszerzést ellenőrző, és titkosan ülésező parlamenti ellenőrző bizottság folytatni fogja annak a két BND ügynöknek a meghallgatását, akik a kérdéses időpontban Bagdadban tartózkodtak. A vizsgálóbizottsággal kapcsolatos előzetes álláspontjukat a Bundestag ellenzéki frakciói kedden alakítják ki.
Az FDP és a zöldek ismételten követelték egy, a BND aktivitást kivizsgáló parlamenti bizottság létrehozását. „Azok az információk, melyek előttünk fekszenek, olyannyira rémisztőek, hogy egy vizsgálóbizottság felállítása minden körülmények közepette helyes lépés” – nyilatkozta Claudia Roth, a zöldek elnöke a Hessischen/Niedersächsischen Allgemeine Zeitungban. Az FDP közjogi szakértője, Max Stadler a Hamburger Abendblattban azt az álláspontot képviselte, hogy a BND botrányt kivizsgáló bizottság akár nyilvánosan is ülésezhetne, hiszen a vita középpontjában a kancellári hivatal titkosszolgálatokat felügyelő tevékenysége áll. A Baloldali Párt-PDS frakciójának helyettes vezetője, Petra Pau szerint: „A helyzet megérett egy parlamenti vizsgálóbizottságra, mely nem hajlandó a titkosszolgálati logikát követve önmagát kiherélni.”

Amennyiben a BND ténylegesen támogatta az Egyesült Államokat az iraki háborúban, az a terrorizmus-szakértő szerint növelné Németország fenyegetettségét. „A terroristák perspektívájából nézve a BND ügynökök bagdadi tartózkodása szimpatikus érvnek tűnik, hogy Németországot akcióik célkeresztjébe vonják” – vélekedett az esseni biztonságpolitikai és terrorizmuskutató intézetet vezetője, Rolf Tophoven a Bild am Sonntagban.

(Forrás: spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.