Vírusfertőzést küldene Amerika Teheránra

Számítógépes támadás vagy forradalom? – ezt a dillemát fejti ki a Focus nevű müncheni hírmagazin, bemutatva azokat a forgatókönyveket, melyekkel amerikai agytrösztök próbálják megakadályozni az iráni atomprogram sikerét. Bevetnének mindent a hackerektől a szankciókon át a támogatott forradalomig.

2006. 01. 23. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszercsak kikapcsolódnak a natans-i atomerőműben a fények és a gépek – ez a forgatókönyv nem a legújabb politikai krimiből származik, hanem egyike az „Irán-problémával” foglalkozó amerikai agytrösztök termékeinek, akik azon dolgoznak, miként lehetne leküzdeni az iráni atomfenyegetést. „Az Egyesült Államok titkos akciókkal zavarhatná az amerikai atomprogramot, például egy számítógépes támadással”, vélekedett Patrick Clawson, a washingtoni Közel-Keleti Tanulmányok Intézetének munkatársa a Los Angeles Timesban. A várható láncreakciót a következőképpen írta le a Wall Street Journal: „Az egyik nagyteljesítményű centrifuga vibrálni kezd, a riasztórendszer bekapcsol, a biztonsági rendszer egymás után kikapcsolja az összes részegységet. Egy számítógépes vírus döntő fontosságú adatokat semmisített meg”. Clawson abban bízik, hogy az Egyesült Államok szolgálatában álló számítógépes bűnözők képesek a az irániak biztonsági kódjának feltörésére.

Nem örülnének az amerikai megszállásnak

Egy az 1980-as és 1981-es izraeli légitámadásokhoz hasonló akciót – ekkor pusztította el Tel-Aviv az iraki atomprogram kulcsának számító Osirak reaktort – ma alig tartanak megvalósítónak. „Az atomberendezéseik elleni bombatámadásokra Irán szinte biztosan olyan katonai választ adna, hogy abból háború keletkezne”, nyilatkozta Henry Sololski, a fegyverzetellenőrző NPEC intézet igazgatója. Irán már közép- és nagy hatótávolságú rakétái célkeresztjébe vette Izraelt.

Ráadásul ennél a „megoldásnál” újabb kérdőjelek merülnek fel.: „Atomberendezéseket bombázni? Komolyan arra építünk, hogy titkosszolgálataink ezen helyeket képesek lesznek beazonosítani?“ kérdezte Michael Ledeen az American Enterprise Institute munkatársa cikkében, utalva a soha meg nem talált iraki tömegpusztító fegyverekre.

Még akkor is, ha az efféle terveken lázasan dolgozik is a Pentagon, a szakértők szerint az amerikai haderő képtelen az iraki és afganisztáni akciókon túl egy újabb katonai vállalkozásba kezdeni. Nem is szólva az iraki stabilizációs kísérletek kijózanító eredményéről. „Az irániak ugyan üdvözölnék a mullahok rezsimjénnek bukását, de nem örülnének egy amerikai megszállásnak” óvott Clawson a hiú reményektől.

Szankciók vagy forradalom?

Az amerikai kongresszus számára készített beszámoló felsorolja az Egyesült Államok előtt álló lehetőségeket: minden iráni tevékenység szigorított nemzetközi ellenőrzése, az iráni diplomaták utazási lehetőségeinek korlátozása, az Iránból és Iránba irányuló légiforgalom leállítása. A lista végén arra a megállapításra jutnak a beszámoló szerzői, az 1979-ben Irán ellen bevezetett amerikai szankciók minimális hatást eredményeztek. (Nem utolsósorban azért, mert maga Washington játszotta ki, lásd pl. az Irán – Contra botrányt a nyolcvanas években – a szerk.) S az, hogy az egész világ részt venne a szankciókban, tekintettel Oroszország és Kína tekintélyes gazdasági érdekeire – ezen országoknak az ENSZ Biztonsági Tanácsában áldásukat kellene adniuk – alig több, mint illúzió – írja a német lap.

Azon forradalmi erők támogatása, amelyek a teheráni rezsimet kívánják megdönteni, tűnik a legtöbb elemző számára a leginkább reményteli és a legkevesebb kockázatot rejtő variánsnak. George W. Bush már egy évvel ezelőtt is ebbe az irányba mozdult el. Kormányprogramjában ígéretet tett: „Az iráni népnek megígérem a következőket: ha saját szabadságotokért megmozdultok, akkor Amerika mögétek áll.“ A kongresszus közel tízmillió dollárt szavazott meg az iráni ellenzék támogatása érdekében. Ezt az összeget jelentősen meg kell emelni – vélekedik Michael Ledeen az Enterprise Institut munkatársa. „Az egész térség forrong a forradalmi érzésektől, de sehol sem olyan hevesen mint Iránban”, vélekedett Leeden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.