A hét végén az SPD elnöke, Matthias Platzeck még megerősítette a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban, hogy határozottan elutasít egy Iránnal szembeni katonai akciót, számos elvtársa azonban eltérően látja a helyzetet. Szerintük igenis szükséges a kellő nyomásgyakorláshoz, hogy előre egyetlen lehetőséget sem zárjanak ki.
Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a kancellár Irán-politikáját saját pártjával szemben is védelmébe vette. Merkel a müncheni konferencián tartott beszédében nem a katonai megoldás lehetőségét készítette elő – nyilatkozta a ZDF-nek a külügyminiszter.
Arra a kérdésre, hogy kizártnak tartja-e a katonai megoldást, ugyanakkor Steinmeier dodonai választ adott: „Nem kell olyan kérdést megválaszolnunk, mely fel sem vetődik”. Azt azonban elismerte: „A tárgyalásokkal jelenleg zsákutcába jutottunk”.
Hans-Ulrich Klose (SPD), a külügyi bizottság helyettes vezetője nem volt hajlandó kizárni egy katonai csapás lehetőségét. A Bild Zeitungban úgy fogalmazott: „A katonai megoldást nem tartom kívánatosnak, de helyes, hogy egyetlen megoldási lehetőséget sem zárnak ki”.
A hét végén több SPD politikus bírálta a Merkel által a mai Irán és az egykori harmadik birodalom között vont párhuzamot, s óvtak attól, hogy a helyzet olyan zsákutcába kerüljön, ahonnan csak a katonai akció jelenthet kiutat.
A Bundestag CDU frakciójának külügyi szóvivője, Eckart von Klaeden a Passauer Neuen Pressében az SPD alapjában elhibázott reakciójáról beszélt. „Most a lényeg az, hogy megőrizzük a nemzetek közösségének összehangoltságát. Egyúttal helyes döntésnek nevezte a Teheránra nehezedő nemzetközi nyomás növelését, melyhez véleménye szerint hozzátartozik az is, hogy Iránt az együttműködési szándék hiányát követő »büntetés« mivolta felől hagyják sötétben tapogatózni. Az iráni vezetésnek rá kell ébrednie arra, hogy „a tárgyalóasztalhoz történő visszatérés és a saját atomfegyverről történő lemondás az ő érdekükben áll”.
(stern.de)
Veszélyes vegyület szabadult el egy magyarországi ipari parkban