Irányítják a tüntetéseket?

Egyre több jel utal arra, hogy a napokban kirobbant karikatúra-botrányt szándékosan szították – írja a Die Welt. A lap szerint az arab muzulmánok felháborodása először az interneten robbant ki, majd SMS-ben és emailben tucatnyi fényképet küldtek Dániából az arab országokba.

2006. 02. 08. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan kerülnek a dán zászlók Jemenbe vagy Afganisztánba, ahol a feltüzelt tömeg azután elégetheti? A helyi bazárban aligha vásárolhatók meg százszámra. Nehéz elhessegetni a gyanút, hogy a karikatúrák elleni tiltakozásokat előre megtervezték, és ma is irányítják – olvasható a Die Weltben.

A lap szerint bárki is legyen a szervező, elég ideje volt a felkészülésre, hiszen már szeptember 30-án megjelentek az ominózus rajzok a Jyllands Postenben. A főszerkesztő Carsten Juste szerint valóban egy provokatív kísérlet volt, de a dániai abszurd viszonyokat, a politikai korrektséget kívánták ezzel bemutatni és tesztelni. A rajzok publikálását az az eset váltotta ki, amikor Kare Bluitgen hiába próbálkozott a próféta életét bemutató gyermekkönyvéhez illusztrátort találni. Néhányan attól féltek, hogy úgy járnak, mint a holland rendező Theo van Gogh, akit egy iszlamista fanatikus meggyilkolt. Végül a szerző csak úgy talált illusztrátort, ha az illető ígéretet kapott a teljes névtelenségben maradásra.

Először csak országosan tiltakoztak a publikáció ellen, 5000 dániai muzulmán tüntetett a lap ellen. Feltüzelte a hangulatot, hogy október 19-én a dán miniszterelnök Anders Fogh Rasmussen megvédte a véleménynyilvánítás szabadságát az iszlám országok nagykövetei előtt. Ekkor döntettek úgy az Islamisk Trossamfund szervezetbe tömörült dániai imámok, hogy az ügyet saját kezükbe véve „nemzetköziesítik”. A 60 éves Abu Laban nevű prédikátor vezetésével 2005 telén több muzulmán országba is elutaztak, hogy problémájukra felhívják az iszlám világ figyelmét. (Arab világ segíts!!! – nyilatkozta ekkoriban Abu Göncz). A lap szerint bevallottan arra törekedtek, hogy tudatosítsák a dán kormányban, nem csak ő, de az egész muzulmán világ érzékenységét megsértették. Ekkor magukkal vittek egy 43 oldalas dossziét, melynek bevezetőjében a következő olvasható: „Dániában olyan közhangulat uralkodik, mely kedvez a rasszizmus terjedésének.”

A dániai küldöttség negatív kampánya végül eredménnyel járt. Az imámok az Arab Liga befolyásos képviselőivel találkoztak, mint például az egyiptomi főmuftival, Mohammad Szaid Tantavi sejkkel, valamint a tekintélyes szunnita hitszónokkal, Juszuf al-Karadavival.

Az egyiptomi főmufti a mecsetekben tüzelte a kedélyeket, addig Karadawi az al-Dzsazirában sugárzott heti „showjában” ismételte meg az északi ország elleni vádakat. A dániai hitszónok Abu Laban e lépésével erős szövetségesekre talált. Az arab muzulmánok felháborodása először az interneten robbant ki, ennek alátámasztása érdekében SMS-ben és emailben tucatnyi fényképet küldtek Dániából az arab országokba.

Az arab tv-állomások eljutatták az összes közel-keleti teaházba a távoli Dániáról szóló híreket. Londonban és Belgiumban a militáns Hizb-ut-Tahir csoport szervezte a tiltakozásokat. Ezt az erőszaktól sem visszariadó, antiszemita csoportosulást Németországban betiltották. Irakban hétfőn a síita hitszónok Muktada al-Szadr trombitálta az utcára az embereket. Mint az al-Kaida-terrorhálózat esetében is történik, a világhálón igen könnyű megszervezni az egyes akciókat. A hírszerzők lázasan keresik a tiltakozási hullám szervezőire utaló bizonyítékokat, egyelőre eredménytelenül.

A szervezettség gyanúját erősítik azok a feltételezhető logisztikai előkészületek melyek egy ilyen konfliktust a médiában eladhatóvá tesznek. Időközben ugyanis láthatóan elegendő dán zászló található az arab világban, melyet látványosan elégethetnek a tiltakozók. A feltételezések szerint a zászlók Pakisztánban készültek. A megrendeléstől a szállításig majd egy hónapra van szükség, mire elegendő zászló szállítható az arab világba. Dániában a legolcsóbb zászló is 19 euróba kerül, ami egy jemeni átlagember félhavi fizetése.

(Forrás: Die Welt)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.