„Mi, dánok úgy érezzük magunkat, mintha egy rossz filmben lennénk”

Mi, dánok úgy érezzük magunkat, mintha egy rossz filmben lennénk címmel készített interjút Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnökkel a Der Spiegel. A kormányfő a lapnak elmondta, már régóta nem a rajzokról folyik a vita, hanem egyes csoportok arra használják fel a konfliktust, hogy radikális menetrendjüket megvalósítsák és új híveket toborozzanak.

2006. 02. 13. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már régen nem az ominózus 12 rajzról folyik a vita, számos iszlám csoportosulás saját érdekei szerint használja ki a tiltakozásokat – fejtette ki a lapnak Anders Fogh Rasmussen. A dán miniszterelnök szerint néhány ország – mint például Irán és Szíria – a felháborodásokkal kívánja saját külpolitikai problémáiról elterelni a figyelmet. A palesztinok, akik a választások után mély megosztottságba zuhantak, most Dániában megtalálták az egész nemzetüket egyesítő ellenségképet. Szélsőséges és fundamentalista csoportok arra használják fel a konfliktust, hogy radikális menetrendjüket megvalósítsák, és új hívekre tegyenek szert – véli a kormányfő.

A karikatúraügy kezdetben egy belpolitikai vita része volt, melyet a kormány komolyan vett. Ezért Rasmussen újévi beszédében világossá tette, hogy kormánya minden kísérletet elutasít, mely vallási vagy etnikai csoportokat démonizálna. Ezen nyilatkozatáért az arab államok kormányai is elégedettségüket fejezték ki, s a koppenhágai kabinet úgy érezte, ezzel a kérdést sikerült lezárnia.

Máig nem lehet pontosan tudni, hogy miért robbant ki újra a vita. Egy azonban bizonyos, egyes dániai iszlám vallási vezetők a muzulmán országokba utaztak, és ott hamis információikkal olajat öntöttek a tűzre. Rasmussen nem hiszi, hogy másként reagálhatott volna a történtekre, például máig terjed az a pletyka, hogy a kormány nem volt hajlandó fogadni 11 muzulmán ország nagykövetét. Ez egyszerűen nem igaz. A külügyminiszter Per Stig Moeller novemberben találkozott velük, a nagykövetek azonban a rajzokat közlő újságok elleni jogi eljárást követeltek. S ez volt az, amit a kormány udvariasan elutasított, mondván ilyet jogállamban nem tehet és nem is kíván tenni.

Arra kérdésre, miként reagál a svéd kormányfő bírálatára, Rasmussan megjegyezte: számára mindig kitüntető érzés a svéd szociáldemokraták kritikáját olvasni, mert az csak annak a jele, hogy ők – a dán konzervatívok – jó döntést hoztak. Hasonlóképp védi meg a miniszterelnök a kabinetjét támogató Dán Néppártot az idegenellenesség vádjától. Néhány dániai muzulmán vezető a miniszterelnök szerint kettős játékot játszik: dánul vagy angolul a megértésről, a megegyezésről beszélnek, azonban arabul éppen ennek az ellenkezőjét teszik. S hamisított rajzok, melyeket Dániában sohasem publikáltak, keringenek az arab világban. Ennek már semmi köze sincs a visszafogott muzulmánok többségének érdekeihez – mondta a dán miniszterelnök.

Rasmussen paradoxnak nevezte, hogy az elsők között Koppenhága kezdeményezett párbeszédet és partnerségi programokat a muzulmán államokkal, s a legnagyobb támogatói a palesztin hatóság költségvetésének. Most pedig kénytelenek végignézni, ahogyan feltüzelt tüntetők dán zászlókat égetnek és erőszakosan tüntetnek Koppenhága ellen.

(spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.