Az eddigi legnagyobb tömegtüntetést tartották az európai lapokban megjelent Mohamed-gúnyrajzok miatt Libanonban. Az asurát ünneplő, az iszlám síita ágát alapító Huszein imám halálára emlékező 250 ezer fős tömeg az ország észak-keleti részén tiltakozik. A tüntetőket az Irán támogatását élvező, az ország egyik legerősebb politikai pártjának számító terrorszervezet, a Hezbollah vezére buzdította tiltakozásra.
Ismét bocsánatot kért a muzulmánoktól a Mohamed-gúnyrajzokat közlő dán napilap. A Jyllands-Posten főszerkesztője az algíri dán nagykövetség útján juttatott el levelet az algériai sajtóhoz, amelyben nagy félreértést említett a karikatúrák kapcsán, de elismerte, hogy a szerkesztőség nem volt tekintettel a világ muzulmánjainak érzékenységére. Eközben tovább éleződik Irán és Németország viszonya, miután Teheránban az elit hadsereg szóvivője úgy nyilatkozott, hogy Angela Merkel álmában azt hiszi, ő Adolf Hitler, aki uralhatja a világot. Ennek előzménye, hogy néhány nappal ezelőtt éles szóváltás alakult ki egy müncheni nemzetközi konferencián a német kormányfő és az iráni külügyminiszter-helyettes között. Merkel a náci rendszerhez hasonlította az iráni papi rezsimet, mire az iráni diplomata azzal felelt, hogy a német kancellár jobban tenné, ha előbb a szemét nyitná ki és csak azután a száját – jelenti a Magyar Rádió.
A feszültségeket tovább fokozva az agfán tálib tanács száz kiló aranyat ajánlott fel annak, aki megöli a Mohamed-karikatúrák alkotóját, valamint további öt kiló arany jár annak, aki meggyilkol egy dán, norvég vagy német katonát. A tanács egyik tagja az afgán hírügynökségnek nyilatkozva ráadásul azt is kijelentette, hogy a konfliktus kirobbanása óta megnövekedett a öngyilkos merényletek végrehajtását vállalók száma.
Franco Frattini, az Európai Unió igazságügyért és biztonsági kérdésekért felelős biztosa a brit Daily Telegraphnak adott nyilatkozatában kifejtette, az unió egy olyan, a médiára kiterjedő szabályozási rendszeren gondolkodik, melynek bevezetésével elejét lehetne venni egy esetleges újabb karikatúrabotrány kirobbanásának. Frattini hangsúlyozta: mindez arra ösztönözné a média képviselőit, hogy nagyobb körültekintéssel járjanak el bármely vallást érintő kérdésben. A korábbi olasz külügyminiszter úgy látja, a karikatúrák megjelenése muszlimok millióit alázta meg. Javaslatától azt várja, hogy a sajtó képviselői nagyobb érzékenységet tanúsítanának a vallási kérdések iránt, miközben egyiket sem emelnék kitüntető szerepkörbe. Az önkéntesen alkalmazható szabályozást az Európai Bizottság dolgozná ki, mely ugyanakkor nem válna jogszabállyá – számol be a Reuters.
A karikatúra-vita már a NATO aggodalmát is kiváltotta
Tekintettel a karikatúra botrányt követő növekvő globális feszültségekre a NATO megváltoztatta a ma kezdődő szicíliai informális védelmi miniszteri találkozójának napirendjét. A festői Taorminában tartózkodó miniszterek először a NATO által vezetett afganisztáni Isaf misszió jövőjéről tanácskoznak. A téma eredetileg a pénteki napirenden szerepelt volna, de a karikatúrák miatti összecsapások eközben elérték a közép-ázsiai országot is. Demonstrálók már megtámadtak egy norvég Isaf támaszpontot, egyelőre nincsenek NATO veszteségek, de viszonylag kicsi, a téli hónapokban alig megközelíthető helyőrségek szinte támadásra kínálják magukat.
Holnap Taorminába várják Algéria, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Mauritánia, Marokkó és Tunézia hadügyminisztereit is. Megfigyelők azzal számolnak, hogy az úgynevezett Földközi-.tengeri dialógus keretében tartott találkozón az arab államok képviselői is szóba hozzák a karikatúra vitát – cikkezik a spiegel.de.
A dán gazdaság is megérzi a Mohamed-karikatúrákat
Dániának elvileg éves GDP-értéke fél százalékába is kerülhet a Mohamed-karikatúrák miatt esetleg életbe lépő iszlám importbojkott – áll az egyik vezető londoni gazdaságkutató intézet elemzésében. A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) – az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni előrejelző cég – felmérése szerint a dán gazdaság a 39 legnagyobb iszlám országba a tavaly októberrel zárult 12 hónapban összesen 11,8 milliárd dán korona (1,6 milliárd euró) értékben exportált árut. Ennek alapján, a legrosszabb forgatókönyv esetén – vagyis ha az iszlám térségbe irányuló dán export teljesen eltűnik egy egész évre – Dánia éves GDP-értékének fél százaléka veszne oda a Mohamed prófétáról közölt karikatúrák miatt – ismerteti a londoni gazdaságelemző cég csütörtöki összeállítását a privátbankár.hu.
Csillapítatlan indulatok világszerte
Továbbra sem nyugszanak az indulatok a Mohamed prófétát kifigurázó karikatúrák miatt. Világszerte egymást érik a tiltakozások. Közel 3000 tüntető tört-zúzott és gyújtogatott a pakisztáni Lahorban a Korán állítólagos megsértése miatt. Ciszjordániában 300 palesztin támadta meg egy nemzetközi megfigyelő-szervezet hebroni épületét; a székházban hatvan alkalmazott tartózkodott. A támadást követően a nemzetközi megfigyelő misszió norvég, svéd, dán, olasz, svájci és török tagjai is elhagyták a ciszjordániai várost. Teheránban mintegy kétszázan tüntettek Dánia és Nagy-Britannia nagykövetsége előtt, az általuk cionistának nevezett dán nagykövet kiűzését követelve. Ankarában mintegy félezer fiatal török nacionalista, Szarajevóban több száz, Banglades fővárosában több mint ezer muzulmán tüntetett a karikatúrák ellen tiltakozva.
Négy embert ölt meg az afgán rendőrség az ország déli részén fekvő Kalat városában, amikor a tüntetők közé lőtt, hogy megakadályozza őket abban, hogy egy helyi amerikai katonai támaszponthoz vonuljanak. Az AP hírügynökség jelentése szerint a tiltakozók azért támadtak a támaszpontra, mert úgy látják, az Egyesült Államok vezeti Európát, és ők a világ leghitetlenebb nemzete. Az újabb áldozatokkal legalább tízre emelkedett az afganisztáni megmozdulások halottainak száma.
Muzulmán hekkerek is csatlakoztak a karikatúraháborúhoz, s majdnem ezer dán weboldalt törtek fel a Mohamedet ábrázoló karikatúrák miatt. A honlapok eredeti tartalma helyett az iszlámot támogató, és a karikatúrák közlését elítélő üzeneteket helyeztek el – jelentette tegnap a BBC.
Az amerikai külügyminiszter tegnap azzal vádolta meg Szíriát és Iránt, hogy a Nyugat elleni feszültség keltésére használja fel azokat a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrákat, amelyek egy dán újság után több európai lapban is megjelentek. Condoleezza Rice szerint a szíriai és az iráni vezetés mindent megtett azért, hogy a saját szándékának megfelelően tüzelje fel a közvéleményt. – A világnak ezt számon kellene kérni tőlük – hangoztatta. Rice megismételte George Bush elnök korábban kifejtett véleményét: semmi sem igazolja az erőszakot, a diplomáciai képviseletek felgyújtását és fenyegetését. Az Egyesült Államok a sajtószabadság mellett van, de elismeri, hogy ez a szabadság bizonyos felelősségérzettel jár – tette hozzá.
(AP, BBC, FN.hu, radio.hu, Reuters)
Menczer Tamás: A külhoniakat meg kell védeni Gyurcsány Ferenctől