A dán kormány felszólította az arab államok vezetőit: segítsenek megfékezni a Mohamed-karikatúrák miatt felbőszült muzulmán hívők indulatait. Per Stig Møller külügyminiszer közölte: „mindannyiunk felelőssége, hogy elkerüljük a helyzet további elmérgesedését, megfékezzük az erőszakos tiltakozásokat, és visszatérjünk a párbeszédhez„. Møller koppenhágai sajtóértekezletét egyenes adásban közvetítette a világ számos tévé-állomása.
A Mohamed-karikatúrák ellen tiltakozók vasárnap Bejrútban felgyújtották a dán konzulátust. A libanoni fővárosban előzőleg több mint tízezren gyűltek össze, a rendőrség vízágyúk és könnygáz bevetésével próbálta megakadályozni a tüntetőket, hogy a konzulátus közelébe jussanak. Szemtanúk beszámolója szerint, az embertömeg a rendfenntartó erőket is megtámadta és két autót is felgyújtottak. Az összecsapásokban 28-an megsérültek. A rendőrség 200 tüntetőt őrizetbe vett, többségük szíriai és palesztin állampolgár. A történtek előzménye, hogy tegnap a karikatúrák ellen tüntetők Szíria fővárosában felgyújtották a dán és a norvég külképviseletek épületeit.
„Úgy hisszük, hogy ez nem egy demonstráció, hanem itt már az ország destabilizálása a cél” – fogalmazott az ügy kapcsán Fuad Sziniora libanoni miniszterelnök.
A kialakult helyzet miatt lemondott a libanoni belügyminiszter. Egy neve elhallgatását kérő magas rangú libanoni tisztségviselő szerint Ahmed Fatfat ifjúság- és sportügyi minisztert nevezhetik ki ideiglenesen a belügyi tárca élére.
A dán külügyminisztérium a libanoni helyzetet „kaotikusként” értékelte. Koppenhága felszólította Libanonban tartózkodó polgárait, ne hagyják el addig lakásaikat, amíg nem találnak lehetőséget az ország elhagyására. A dán kormány egyúttal felszólította polgárait, amilyen gyorsan csak tehetik, hagyják el az országot. Ma már sokkal többről van szó, mint a vitatott Mohamed-karikatúrákról – jegyezte meg a dán külügyminiszter. (A hírek szerint három hamisított képet is csempésztek a dán lap által publikált rajzok közé. Az egyiken például Mohamed disznófejjel látható.)
Tüntetések Afganisztánban és Törökországban is
A rajzok miatt Afganisztán-szerte is több helyütt tüntettek vasárnap, összesen több mint négyezer tiltakozó vonult az utcákra. Az ország északi részén fekvő Faizábádban a rendőrség a levegőbe lőtt a fékezhetetlennek tűnő mintegy ezer demonstráló szétoszlatására. Résztvevők beszámolója szerint több mint száz ember gyűlt össze a dél-afganisztáni Kandahár városának egyik mecseténél, és követelte, hogy az ország szakítsa meg diplomáciai kapcsolatait Dániával.
A törökországi Isztambulban tojásokkal dobálták meg a dán képviselet épületét. Egy másik isztambuli helyszínen mintegy kétezer síita tüntetett a próféta meggyalázása ellen. A tiltakozók felgyújtottak egy bábut, amely Anders Fogh Rasmussen dán kormányfőt ábrázolta, a tömeg később rendőri felszólításra szétoszlott.
Egy tizenéves fiatal a törökországi Trabzonban lelőtt egy katolikus papot. Szemtanúk szerint a bűncselekményt akkor követte el, amikor az áldozat kilépett a helyi Szent Anna templomból. Egyelőre nem tudni, hogy a gyilkosság kapcsolatban van-e a karikatúrák keltette felháborodással.
Közben Irán visszahívta Koppenhágában akkreditált nagykövetét, tiltakozásul a Mohamed prófétáról közölt karikatúrák miatt. A diplomáciai lépést Hamid Reza Aszefi külügyi szóvivő jelentette be. Közlése szerint Iránban a jövőben nem dolgozhatnak dán sajtótudósítók.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök pedig utasította kereskedelmi miniszterét, hogy vizsgálja meg a gazdasági kapcsolatok megszakításának lehetőségét Dániával és mindazon országokkal, ahol leközölték a karikatúrákat.
Irakban a kormányt el nem ismerő fegyveresek arra szólították fel az ellenállókat, hogy támadják meg az ott állomásozó dán csapatokat. A fegyveres iszlám csoportok egyik fellegvárának számító Ramádiban hasonló röplapokat osztogattak az Igazak Hadserege nevű szervezet aktivistái.
Jordániában őrizetbe vettek két újságírót a karikatúrák megjelentetése miatt.
Arab pártok zsidókat gúnyoló rajzokat jelentettek meg az interneten
Zsidókat gúnyoló rajzokat tett közzé internetes honlapján egy Belgiumban és Hollandiában működő arab párt. Az Arab Európai Liga a Mohamedet gúnyoló karikatúrákra válaszul jelentette meg az internetes gúnyrajzokat.
Az internetes oldalon a képek mellett a szabad véleménynyilvánításra hivatkoztak. A honlap üzemeltetői elhatárolták magukat a zsidó karikatúrák tartalmától. A párt weboldala később elérhetetlennek bizonyult.
A karikatúra vita által szinte az egész iszlám világot érintő tiltakozási hullám a francia belpolitika neuralgikus pontját is elérte. A szélsőjobboldal minden eddiginél komolyabb szimpátiára számíthat a franciák körében. Az aktuális közvéleménykutatások szerint a köztársaság minden ötödik polgára szimpatizál a Nemzeti Fronttal. A párizsi Ifop intézet kutatásai szerint a Nemzeti Front vezetőjének, Jean-Marie Le Pennek, a szimpátia értéke elérte a 22 százalékot, azaz minden ötödik francia hajlik arra, hogy ezt a pártot válassza.
Az eredmény interpretációja aligha engedi meg diplomáciai szépségtapaszokat: a franciák a rossz hírek áradatától szenvednek: először a külvárosi lázongások, majd a Hamasz győzelme, az iráni atomkonfliktus, végül az erőszakba átcsapó viták a Mohamed-karikatúrák kapcsán. Mindezek olyan helyzetek, melyek az elbizonytalanított franciákat a szélsőjobboldal egyszerű „igazságainak” karjaiba hajtják. Frédéric Dabie, a kutatást végző Ifop intézet munkatársa úgy vélte: „a szélsőjobboldali Nemzeti Front térnyerése független attól, mit beszélnek az iszlamista problémáról„, sokkal inkább annak függvénye, mennyit beszélnek a kérdésről.
A közvéleménykutatók aligha tudnak abból a csapdahelyzetből kivezető utat mutatni, melyben a nyugati demokráciák találhatóak: minden nappal, amikor a fundamentalista kilengés beszédtéma, nő annak a veszélye, hogy az átlagpolgárban is megjelenik az iszlámmal szembeni ellenszenv – vélekedett Brice Teinturier, a TNS Sofres közvéleménykutató intézet munkatársa.
(Forrás: Magyar Rádió, MNO, Klubrádió, MTV Teletext, hirtv.hu, focus.msn.de, n-tv.de)