Ezzel a szabad demokraták elveszítették kulcspozíciójukat a tartományi kormányokat képviselő Bundesratban, ahol eddig képesek voltak megakadályozni a nagykoalíció esetleges alkotmánymódosítási törekvéseit.
A véglegesnek látszó becslések szerint Rajna-vidék-Pfalzban az SPD 45,5 százalékos eredményével megszerezte a mandátumok 53-val az abszolút többséget. A CDU 32,6 százaléka mindössze 38 mandátumra volt elegendő. Az első becslések nyilvánosságra hozatalát követően a CDU miniszterelnök-jelöltje és tartományi elnöke, Christoph Böhr bejelentette lemondását. Az FDP 8 százaléka 10 mandátumot ér a mainzi tartományi gyűlésben. A többi párt – köztük a zöldek 4,9 százalékkal – elbotlottak az öt százalékos bejutási küszöbben.
Szászország-Anhaltban minden valószínűség szerint nagykoalíció alakul a CDU vezetésével. A magdeburgi tartományi gyűlésben a legerősebb frakció továbbra is a CDU maradt 36,6 százalékkal, mely eredmény 40 mandátumot ér. A tartományi gyűlés második legerősebb pártja a Baloldali Párt-PDS 24,2 százalékkal, 26 mandátummal, a harmadik az SPD 21 százalékkal 23 képviselővel. Az FDP 6,7 százalékos eredménye gyakorlatilag a 2002-es eredményének megfelelőződését jelenti, ami 7 képviselői helyet jelent. Mivel az eddig CDU-FDP koalíció nem rendelkezik már a mandátumok többségével, így Magdeburgban az eddig kormányzó Wolfgang Böhmer vezetésével minden valószínűség szerint CDU-SPD nagykoalíció fog alakulni.
A legnagyobb, tízmillió lakosú Baden-Württembergben a döntő kérdés volt, hogy az egy éve Erwin Teufel nyugdíjazását követően a miniszterelnöki posztot megöröklő Günther Oettinger képes lesz-e folytatni a kereszténydemokraták közel 53 éve töretlen kormányzását. A kereszténydemokraták 44 százalékos eredménye 69 mandátumot ér Stuttgartban. Így az FDP 10,7 százalékos eredményével, 16 mandátumával változatlanul fekete-sárga kormány irányítja tovább a tartomány. Az SPD-n listavezetőjének, Ute Vogtnak intim önvallomásai sem segítettek, így a nyugati tartományokban katasztrofálisnak számító 25,2 százalékos eredményt érte el, ami 38 mandátumot jelentett. Erősen szerepeltek az országos kormányzás terheitől megszabadult zöldek is, akik 11,8 százalékot értek el, ami 17 mandátumot ér Stuttgartban.
(tagesschau.de, focus.msn.de)
Ki a Soros-ügynök Magyar Péter képviselői között? - megkérdeztük a diszkópolitikust!