Vlagyimir Putyin levélben gratulált Alekszandr Lukasenkónak a győzelemhez. Putyin reményét fejezte ki, hogy Lukasenkóval ténylegesen előrejuthat az orosz-fehérorosz unió építésének útján, s biztosíthatják országaik demokratikus fejlődését.
Egy helyi liberális lap szerint Lukasenko győzelme azért előnyös Putyinnak, mert az orosz elnök kormányzása szinte már csak a fehérorosz vezetőéhez képest tűnhet demokratikusnak.
Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfő szerint sem volt demokratikus a vasárnapi fehérorosz elnökválasztás.
„Lengyelország mindent megtesz a maga részéről annak érdekében, hogy Fehéroroszországban is gyökeret verjen a szabadság és a demokrácia„ – mondta hétfőn a tömegtájékoztatás képviselőinek Varsóban.
A lengyel külügyminisztérium is választási csalással vádolta a fehérorosz hatóságokat. Pawel Dobrowolski, a minisztérium szóvivője.szerint: ”A választást kezdettől fogva, annak minden szakaszában csalások jellemezték„ Varsó igyekszik elérni Brüsszelben, hogy az Európai Unió szankciókat rendeljen el Minszk ellen. Addig is Lengyelország a maga hatáskörében vezet be büntetőintézkedéseket. Kiszélesíti azoknak a fehéroroszoknak a körét, akik a tekintélyelvű Alekszandr Lukasenko elnök támogatása miatt nem utazhatnak be Lengyelország területére.
Mint ismeretes Fehéroroszországban óriási többséggel, harmadik alkalommal is a jelenlegi elnököt, Alekszandr Lukasenkót választották államfővé. A vasárnapi választások nem hivatalos végeredménye szerint a jelenlegi elnökre a szavazók több mint 82,6 százaléka adta le voksát.
Alekszandr Milinkevicset, az egyesült demokratikus erők jelöltjét a választók 6 százaléka támogatta. Az ellenzék vezetői nem ismerik el az eredményt, és új választások kiírását követelik. Szerintük az egyenlőtlen kampánylehetőségek és a szabad sajtó korlátozása miatt törvénytelen volt a voksolás. Milinkevics kampányfőnöke azt állította, hogy Milinkevics a szavazatok mintegy 30 százalékát szerezte meg, míg Lukasenko kevesebbet kapott 50 százaléknál.
A részvétel rekordnagyságú, 90 százalékot meghaladó volt.
A fehérorosz főváros főterén vasárnap több tízezer ember gyűlt össze, hogy tiltakozzanak az állítólagos választási csalások miatt. A tüntetés békésen zajlott, és a késő éjszakai órákig tartott. A rendőrség – bár közelről figyelte az eseményeket – nem avatkozott be. Az ellenzék hétfő estére újabb tüntetést hívott össze.
Alexander Lukasenko hétfői sajtótájékoztatón az eddig elmaradt forradalomnak örült: nem sikerült az annyiszor bejelentett és annyira előkészített forradalom. Ez nem történhetett másképp.
A német televíziós állomások helyszínről jelentkező tudósítói beszélnek ugyan megfélemlítettségről, vélelmezett manipulációkról de az ARD tudósítója megkockáztatta azt a feltevést is, hogy Lukasenko e nélkül is megnyerte volna a választást, legfeljebb nem ilyen arányban, ami azonban már veszélyt jelzett volna számára.
Az EU tervezi Lukasenko győzelmének felülvizsgálatát
Felháborítónak, igazságtalannak és antidemokratikusnak ítélték az EU képviselői a „fehérorosz diktátor, Lukasenko választási paródiáját”. Az uniós elnökségét betöltő Ausztria külügyminisztere, Ursula Plassnik bejelentette, hogy tervezik a választások felülvizsgálatát.
Benita Ferrero-Waldner, az EU külügyi biztosa kilátásba helyezte, hogy Brüsszel szankciókat alkalmazhat Minszkkel szemben. Az unió külügyminisztereinek brüsszeli találkozójának szünetében valószínűsítette, hogy ezek a szankciók nem gazdasági jellegűek lesznek, hanem a fehérorosz kormány tagjainak az EU tagországaiba történő beutazását korlátoznák.
Nem sokkal korábban az osztrák külügyminiszter elítélte, hogy a választások idején a „megfélemlítés klímája” uralkodott Fehéroroszországban. Cyril Svoboda cseh miniszterelnök úgy fogalmazott: a választás igazságtalan és antidemokratikus volt.
Günter Verheugen, az EU bizottságának elnök-helyettese kijelentette, hogy a hivatalosan bejelentett választási eredménytől nem hagyják magukat félrevezettetni. Az ország „tényleg Európa utolsó diktatúrája”. Hozzátette: amíg ez nem változik, Fehéroroszország nem partner az EU számára.
Magyar Külügyminisztérium: ne alkalmazzanak erőszakot Fehéroroszországban!
A magyar kormány nagyra értékeli, hogy a vasárnapi belorusz elnökválasztáson a fehérorosz társadalom számára igen nehéz körülmények között is sikerült az ellenzéknek és támogatóiknak demokratikus alternatívát felmutatniuk – írja Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője sajtóközleményben. Hozzáteszi: Magyarország sajnálattal tapasztalta, hogy a belorusz hatóságok a nemzetközi közösség többszöri figyelmeztetése ellenére sem tartották be a demokratikus választási szabályokat. Fontosnak tartja, hogy a választási visszaélések ellen tiltakozó tömeggyűlésekre békés körülmények között kerülhessen sor. Felszólítja a belorusz hatóságokat, hogy tartózkodjanak az erőszak alkalmazásától a tüntetőkkel szemben.
Magyarország elfogadhatatlannak tartja, hogy egy európai országban az ellenzék nem kaphatott megfelelő lehetőséget programja kifejtésére, sőt a pártok, a mozgalmak, a civil szervezetek és a sajtó a hatalom részéről zaklatásnak voltak kitéve, működésüket a hatóságok gyakorlatilag ellehetetlenítették. Hazánk támogatja, hogy az EU tagállamai hozzanak megfelelő intézkedéseket a belorusz választási csalások felelőseivel szemben – tartalmazza a közlemény.
(Forrás: spiegel.de, Magyar Rádió, Klubrádió, hirado.hu)
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján